Bilgisayar mühendisliği vs Yazılım mühendisliği

MehmetBayrak

Hectopat
Yurt dışında çalışmak istiyorum fakat hangi bölümü okumalıyım karar veremedim. Bilgisayar mühendisliği mi yoksa Yazılım mühendisliği mi?

Ne farkları var? Ve İngilizce okuyacağımı belirteyim.

Gerçekten çok başarılı, MIT'de doktorasına başlayacak bir elektrik elektronik mühendisi arkadaşım şu yorumu yapıyor:

"Ya bu yazılım mühendisliği, yapay zeka mühendisliği bölümleri çok komik. İleride ne olacağı belli değil. Ceza hukuku diye ayrı bölüm açmak gibi bir olay. Resmen çocuklara boş hayal satıyorlar."

Benim kanaatim geçmişte yazılım mühendisliği bölümü olmadığından ötürü bu bölümde sadece özel müfredat oluşturulduğu, bu bölümün kalifiye hocalarının çok yüksek ihtimal bilgisayar mühendisliği çıkışlı olduğu, her iki bölümde de aynı hocaların derslere girdiği ve bu hocaların asıl alanlarının bilgisayar mühendisliği olması sebebiyle o alanda çok daha kuvvetli oldukları ancak saf yazılıma ilgi duyan birisinin saf yazılım alanında yazılım mühendisliği bölümüyle daha çok gelişebilme ihtimalinin olabileceği yönünde.

Son düzenleme:
Farklarını oturup teker teker yazmayacağım. İki bölüm arasındaki farklar defalarca kez hem burada hem de başka yerlerde yazıldı. Bilgisayar mühendisliği yazılım mühendisliğini kapsayan bir bölüm. Haliyle bilgisayar mühendisliği okuyan birisi donanıma daha çok hakim olduğundan yazdığı kod daha çok optimizasyonlu ve etkili olacaktır.

Gerçekten çok başarılı, MİT'de doktorasına başlayacak bir elektrik elektronik mühendisi arkadaşım şu yorumu yapıyor:

"Ya bu yazılım mühendisliği, yapay zeka mühendisliği bölümleri çok komik. İleride ne olacağı belli değil. Ceza hukuku diye ayrı bölüm açmak gibi bir olay. Resmen çocuklara boş hayal satıyorlar."

Hocam küçükken hep elektrik elektronik mühendisi olmak istemiştim fakat ne yaptıklarına dair hiçbir bilgim yok ve ben elektrikle elektronikle bilgisayarla ve arabalarla çok haşır neşirim.

@MehmetBayrak Elektrik elektronik mühendisi: Hardware + software.

Hem mekanik hem de yazılım kısmına hakim, kodlamayla epey haşır neşir olan ve ürettiği kod ile önüne fiziki bir ürün de koyabilen mühendisler grubu.

Yeni konular

Geri
Yukarı