Bilgisayar mühendisliğinde işsizlik var mı?

• Konuyu başlatan P4L
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 14
  • Görüntüleme 2B
B.M mezunuyum 3. Sınıfta ise başlamıştım. Ama bunun ne okulla ne referansla ilgisi yok. Çalıştığım şirkette alakasız bölümlerden mezun yazilimcilarla çalışıyorum.🙂 yeteneğiniz varsa kendinizi gelistirebiliyorsaniz is bulma derdiniz olmaz. Bazı arkadaşlar 10 yıl sonra işsizlik olur demiş bence boş laf. Kendisini geliştirmeden 10 yıl geçiren insan birçok meslekte işsiz kalır.
Katılıyorum ama bazı meslekler var ki herkes okuduğu için kendini öne çıkarmak için çok çalışman lazım. Herkes BM olursa BM'nin bir anlamı olmaz. Kendini diğerlerinden ayırman gerekir, bu da çok çalışarak olur. Aynısı Mimarlık için yaşandı. Yani bir meslekten ne kadar kişi mezun olduğu minimum kendini ne kadar geliştirmen gerektiğini belirler. Sen çoktan mezun olmuşsun mesela. Ama arkadaş neredeyse 10 yıl sonra mezun olacak.

B.M mezunuyum 3. Sınıfta ise başlamıştım. Ama bunun ne okulla ne referansla ilgisi yok. Çalıştığım şirkette alakasız bölümlerden mezun yazilimcilarla çalışıyorum.🙂 yeteneğiniz varsa kendinizi gelistirebiliyorsaniz is bulma derdiniz olmaz. Bazı arkadaşlar 10 yıl sonra işsizlik olur demiş bence boş laf. Kendisini geliştirmeden 10 yıl geçiren insan birçok meslekte işsiz kalır.
Gelecekte yazılımcıların fazlaca artacağını, bununla beraber iş bulmanın da zorlaşacağını düşünüyorum. Benim dediğimin neresi boş?

İyi bir üniversite sadece iyi bir başlangıç sayılır. Mezun olduğunda üniversitemi bir kişi merak edip sormuştu :). Bir mühendis olarak sana diyebileceğim en iyi şey 4 yıl içinde gördüğün dersler haricinde okul zamanında kendini geliştirmen olur. Okul sana temel düzeyi veriyor onu üst seviyeye çekmek sana kalıyor. İş dünyasında iş ilanlarına bak. İstediğin bölümün mühendisinden neler istiyorlar onları öğren. Mühendislik için birçok program var. Onlar olmazsa olmaz. Sen onları analiz edip okul bitmeden onlar üstünde dur. 4 yıl önceki kendime verebileceğim en iyi bilgidir bu. İşsizlik her bölümde artabilir. Özellikle yazılım oku cümlesi popüler olduktan sonra ve hacker filmlerinin etkisiyle herkes bu sektöre yöneliyor. Onların arasından kendini geliştirip çıkarabilirsen işsiz asla kalmazsın. Ben bu bölümü okudum gerisi Allah'tan dersen kesinlikle işsiz kalırsın. Bölüme göre işsizlik oluşmuyor. Herkesin temel düzeyde okulu bitirip çok fazla sayıda aynı seviyede mezun olmasından kaynaklanıyor maalesef. Her şeyden önce kendine demen gereken şey "ben bu işi yapmak istiyor muyum?". Eğer cevabın evet ise kesinlikle kendini geliştirirsin. Hayatında başarılar.

Dostum her meslek için geçerli bir kural vardır. Artık üniversiteler tek başına bir şey ifade etmiyor. Hangi bölümü okursanız okuyun, mesele kendinizi pazarlayabilmek. İşinizi ne kadar iyi yaparsanız, becerileriniz ne kadar fazlaysa, problem çözebiliyorsanız hep bir adım öndesiniz. Yoksa ülke, yazılımın y'sini bilmeyen yazılım mühendisleriyle kaynıyor. Tek başına bir ifade etmiyor ama.

Gelecekte yazılımcıların fazlaca artacağını, bununla beraber iş bulmanın da zorlaşacağını düşünüyorum. Benim dediğimin neresi bos
Gelecekte veya suan is bulmanın zorluğu fazla olmasından değil doğru dürüst yazilimci olmamasından. Kendini gelistirmemis yeniliklerle ayak uyduramayanlar her sektörde olduğu gibi işsiz kalır. Yazilimcinin artması kadar yapilacak is de yeni teknolojilerle ihtiyaçlar arttığı için sorun olmaz. Zaten artış yazilimcilar da değil yazilimci olduğunu dusunenlerde artış var. Sektörden habersiz bilgisiz yaptığınız yorum o yüzden boş.

Yeni konular

Geri
Yukarı