Bilgisayar mühendisliğinde işsizlik riski ne kadar?

Kendini bilgisayarlar alanında hatta onun da özelinde, yani network, makine öğrenimi veya yapay zeka gibi alanlarda geliştirirsen mühendis diplomasına sahip olmana bile gerek yok. Sen de benim gibi yap demiyorum ama benim motivasyon kaynağım şöyle; kurumlar kendine köle arıyor. Penetrasyon testi uzmanı için iş ilanlarına bakıyorum, istedikleri şey mühendis diplomasına sahip olman, en az 1000 dolarlık CEH gibi sertifikalara sahip olman ve en az 3 yıl birikime sahip olman vs. Belki de sana verecekleri maaş 10000 lira falan. Değmez onca emek karşılığında böyle bir işe girmeye. Ben de hukuk 3. sınıf öğrencisiyim ama bilişim sektörünü hukuktan daha çok seviyorum. Gelecekte avukat olmaktan ziyade siber güvenlik alanında çalışmayı daha çok istiyorum. Ve kafaya koydum, bu işi mühendis diplomasına sahip olmadan, o para tuzağı sertifikalara para dökmeden yapacağım. Yukarıdaki arkadaş güzel özetlemiş işi: Mühendis olmak ile mühendis diplomasına sahip olmak bambaşka şeyler.

Dediğim gibi ben daha yolun basindayim ama aklımda yazılım mühendisliği var ve lise 1'e başlıycam o arada yazılım dersleri almayı düşünüyorum acaba bu konudaki gorusleriniz nedir?

Geri
Yukarı