Bilgisayar mühendisliğinde üniversite önemli mi?

musabemiroztop

Decapat
Bilgisayar mühendisliğinde iyi bir üniversiteye gitmek önemli mi? Beykoz üniversitesi 67000 ile alıyor istinye üniversitesi 47000 yıldız teknik üniversitesi 13000 ile alıyor ben beykoza gidersem ve kendimi geliştirirsem iyi üniversiteye gitmediğim için bir fark olur mu?

Hoca kalitesi çok çok çok önemli okul sitelerinden prof. sayısına bak tamam her prof iyi olacak diye bir şey yok ama hocalardan çok çektiğim için iyi araştırmalısın.

Gidebileceğin en iyi okula git. Hocaların kalitesi çok önemli. Ek olarak okulların imkanlarını araştır. Staj ve işe başlama konusunda yönlendirme yapan okullar var. Bunları araştır. İngilizce veya farklı eğitim imkanı olan okullar senin için daha yararlı olur. Başarılar dilerim.

Üniversite mezun olduğunda senin için bir etikettir. Yurtdışı ilişkileri, akreditasyon ve staj imkanları bakımından çok farklılık gösterebilir. Sıralaman nasıl olur bilmiyorum (bu sene girdiğini varsayıyorum) ama saydıkların arasından en prestijlisi Yıldız Teknik ona gitmeni tavsiye ederim.

Eğer Yıldız Teknik gibi prestijli ve kalifiyeli akademisyenlerin bulunduğu bir üniversite tutturamazsan okuması kolay olanı tercih etmelisin. Şöyle ki, devam zorunluluğu, hocaların öğrenci dostu olup olmaması, kalacak yer ve bunun okula yakınlığı ve fiyatı, özel üniversite olacaksa yemek ücreti dahi önemlidir. Yazılım okuldan çok kendi çabalarınla öğrenilir bu yüzden yukarıda saydıklarım önemli eğer hocalar zorluyorsa ve bu zorlama seni alanında ilerlemene engel olacaksa orayı tercih etmek pek doğru olmaz.

Fikirlerimi şöyle belirteyim;

-Gitmeyi düşündüğünüz üniversitenin mezunlarıyla görüşüp tecrübelerini aktarmalarını isteyin.
-Üniversitenin profesörleriyle görüşüp size istediğiniz zaman yardım edip etmeyeceklerini öğrenin. Aklınıza bir soru takıldığında profesöre gidip sorduğunuz zaman sizi başından atmak yerine vaktini ayırıyorsa orası sizin için iyidir.
-Ulaşım konusunda uygunluğunuza karar verin.
Son olarak üniversiteler bizlere yol göstermek için var olan kurumlardır. Geleceğinizi okuyacağınız üniversiteye göre değil, okuyacağınız üniversiteyi geleceğinize göre belirleyin. En yüksek puanlı üniversiteden mezun olup işsiz kalabileceğiniz gibi en düşük puanlı üniversiteden mezun olup alanında profesyonel, herkesin birlikte çalışmak istediği biri de olabilirsiniz. Bu tamamen size bağlı.

İstersen ilk 1000'de gir , şuan sana çok önemli ve dönüm noktası gibi gözükebilir ama öyle değil. Önemli olan senin kendine ne katabildiğin. Orta seviyeli üniversitede kendisini geliştirip çabalayan birisi ile en iyi üniversitede boş boş gezip mezun olan birisi arasında çok fark var. Nereden mezunsun vs gibi sorular eskide kaldı. Her yerde üniversite var ve ortalık bir sürü mezun dolu. Kendine kattıkların, sürekli öğrenme hevesin olduktan sonra kendin için sosyal yaşamını etkilemeyecek ve sana saçma sapan arkadaş ortamlarında zaman öldürmeyecek bir üniversite seçmen senin için en iyisi olacaktır.

Geri
Yukarı