Bilgisayar mühendisliğine yeni başlayacaklara tavsiyeler

Kronos-M-

Hectopat
Öncelikle bu sene hazırlık okuyacağım sonra bilgisayar mühendisliği lisans programına başlacağım. Hiçbir yazılım bilgim yok şu an için. Bilgisayar mühendisliği okuyanlardan duyduğum kadarıyla her şeyi parça parça bileceğine bir şeyi tam olarak bilmem daha yararlı olacak(mış). Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?

C ve C++ kodlamalarına girişmeyi düşünüyorum ama Python dilinde derleme olmadığından daha zevkli olacağını düşünüyorum, ilk başlarda ne önerirsiniz?

Son düzenleyen: Moderatör:
İlk başta İngilizceni geliştirmeye bak gidip Türkçe kaynaktan bir şey öğrenmeye çalışma. Programlama dilinden daha önemli olacaktır şuan senin için. Birde aldığın eğitimle birlikte gitmen bence daha mantıklı olacaktır. Yani sen Python başlarsın daha kafanda oturmadan okulda C++ başlarsın birbirine girer pişman olma ihtimalin var. Her şeyi zamanında yap illa yatırım yapacağım geleceğe diyorsan şimdi ingilizce bak.

Yazılım mühendisliği ya da programcılık okumuyorsunuz, diller yerine odak noktanız donanım ve algoritma olsun. Bir işlemci nasıl üretilir, çalışır? Sıkıştırma nasıl yapılır? Ekranlar nasıl görüntü verir? Ram nasıl çalışır? Hafıza kartları nasıl depolama yapar? Ses nasıl işlenir? vs.

C'miş, Python'muş bunlar odağınız olmamalı. Bunlar sadece araç, sizin bu alanın çalışma sistemini kavramanız lazım.

Ben bilgisayar mühendisliği öğrencisi, mühendisi değilim bu arada. Sadece gözlemlerimi aktarıyorum.

Yazılım alanında yürüyecekseniz günce en az 1 saat kodlama yapın 4 senenin sonunda ne kadarlık bir kod tecrübenizin olduğunu siz hesaplayın. Ben Endüstri Mühendisiyim sistem network üzerine eğitim alıyorum şu anda.

Eğer spesifik bir hedefin yoksa (mobil, web vs.) Okul size ne öğretecekse ondan başla. En azından derslerine yardımcı olur. İlk önce ücretsiz kaynakları tüket, sonra udemy’den kurs falan alırsın. Zaten bir süre uğraştıktan sonra neyden hoşlandığını - hoşlanacağını fark edip o alana yönelirsin.

Hazırlığı da sakın boşlama.

C++ ile başlamanı tavsiye etmem. Her şeyden önce İngilizce zaten. Sana tavsiyem C#, Java gibi dillerle başlaman. Daha da basit olsun dersen Python. Senin ilk yapman gereken şey algoritma mantığını oturtmak. Yoksa dillerin birbirinden farkı yok gibi. Herhangi bir dili öğrenmek çok kolaydır. Asıl iş algoritma mantığında bitiyor. Kaynak olarak YouTube ya da Udemy kurslarını tavsiye ederim. Özellikle Udemy kursları çok faydalı olur herhangi bir konuda. Paralıdır ama nette bulursun çoğunu. Kodlama işi geometri gibidir. Bakarsın ama göremezsin. Her gün pratik yapmak gerektirir. Ara verdiğin zaman çok geriye düşersin. Senin zamanın bol tabii daha hazırlıktasın. Bu işi gerçekten sevmek zordur. Sosyallik anlamında bir beklentiye girmeyeceksin. Bütün gün bilgisayar başında kod yazacaksın. Bana kalsa bölüm değiştir derim ama tabii tercih meselesi. Ayrıca öğrenmeye İngilizce kaynaklarla başlarsan daha iyi olur. Hem İngilizce hem programlama bilgin gelişir.

Algoritma ve veri yapılarını kavramaya çalış. İnternetten bilgisayar mühendisliğine giriş makalelerini okuyabilirsin. Bizim 1. sınıfta böyle bir ders vardı, belki PDF'sini bile bulabilirsin.

Dostum eğer yazılım alanına yönelmek istiyorsan bence şimdiden günlük olarak evde öğrenmeye çalış. Bölümünün internet sitesinde dersler ve hangi konuları işleyeceği yazıyordur büyük ihtimalle, ilk sene hangi dili öğretiyorlarsa o dil ile alakalı kurs ya da kitap bul. Eğer İngilizcen yeterliyse İngilizce kaynak daha iyi olur ama en azından başlangıç için Türkçe kaynak da yeterli olacaktır. Ben de senin gibi bölümü kazanmadan önce hiçbir şey bilmiyordum ve bölümde detaylı bir şekilde öğreneceğimi(öğreteceklerini) düşünüyordum ama yanılmışım. Asla bölümde öğrenirim düşüncesine kapılıp 1 sene erteleme. Hazırlık zamanı hem hazırlığa çalışıp hem de programlama çalışabilirsin, günde 1 saat programlamaya ayırsan bile yeter. Programlama öğrenirken yapman gereken en önemli şey ise pratiktir. Kurs ya da kitaptan çalışırken kendin denemeden direkt geçmek sana hiçbir şey kazandırmayacaktır. Gördüğün her şeyi kendin de denemelisin ve aklına takıldığında hiç üşenmeden internette araştırmalısın çünkü araştırmadan öğrenilmiyor bunlar. Başlarda zor gelebilir bazı şeyleri unutabilirsin ama pratik yaptıkça elin alışacaktır ve daha mantıklı gelmeye başlayacaktır. Okulda ilk sene öğretecekleri dile çalışman senin için çok iyi olacaktır çünkü bölüme geçtiğinde diğer öğrencilerden daha bilgili olacaksın ve o sırada kendini geliştirmene daha çok zaman kalacaktır. Eğer okulda öğretecekleri dili bulamazsan sana tavsiyem Java öğrenmek olacaktır. İngilizcen yeterli bir seviyedeyse kesinlikle ve kesinlikle sana şu kursu öneriyorum OOP Java Part-1 Bu kursu tamamladıktan sonra part 2 ile devam etmeni öneririm. Kurs tamamen bedava olmakla beraber Helsinki Üniversitesinin çıkardığı bir kurstur. Pratik ağırlıklıdır ve Java ile Object Oriented Programming'in temellerini anlatır. Kendim Java öğrenirken pratik olarak çok yardımcı olmuştu bana (Part-2 nin sonunda yılan oyunu yaptırıyor mesela). Ayrıca internetten, programlama ile alakalı haberleri, başlıkları da takip etmeni öneririm. Quora, Reddit, Medium gibi yerlerde bunlarla alakalı çok yazılar oluyor. Kendim de 3. sınıfa geçmiş bir bilgisayar mühendisliği öğrencisi olarak söyleyeceklerim bu kadar sanırım, başka soruların varsa sormaktan çekinme lütfen.

Dostum eğer yazılım alanına yönelmek istiyorsan bence şimdiden günlük olarak evde öğrenmeye çalış. Bölümünün internet sitesinde dersler ve hangi konuları işleyeceği yazıyordur büyük ihtimalle, ilk sene hangi dili öğretiyorlarsa o dil ile alakalı kurs ya da kitap bul. Eğer İngilizcen yeterliyse İngilizce kaynak daha iyi olur ama en azından başlangıç için Türkçe kaynak da yeterli olacaktır. Ben de senin gibi bölümü kazanmadan önce hiçbir şey bilmiyordum ve bölümde detaylı bir şekilde öğreneceğimi(öğreteceklerini) düşünüyordum ama yanılmışım. Asla bölümde öğrenirim düşüncesine kapılıp 1 sene erteleme. Hazırlık zamanı hem hazırlığa çalışıp hem de programlama çalışabilirsin, günde 1 saat programlamaya ayırsan bile yeter. Programlama öğrenirken yapman gereken en önemli şey ise pratiktir. Kurs ya da kitaptan çalışırken kendin denemeden direkt geçmek sana hiçbir şey kazandırmayacaktır. Gördüğün her şeyi kendin de denemelisin ve aklına takıldığında hiç üşenmeden internette araştırmalısın çünkü araştırmadan öğrenilmiyor bunlar. Başlarda zor gelebilir bazı şeyleri unutabilirsin ama pratik yaptıkça elin alışacaktır ve daha mantıklı gelmeye başlayacaktır. Okulda ilk sene öğretecekleri dile çalışman senin için çok iyi olacaktır çünkü bölüme geçtiğinde diğer öğrencilerden daha bilgili olacaksın ve o sırada kendini geliştirmene daha çok zaman kalacaktır. Eğer okulda öğretecekleri dili bulamazsan sana tavsiyem Java öğrenmek olacaktır. İngilizcen yeterli bir seviyedeyse kesinlikle ve kesinlikle sana şu kursu öneriyorum OOP Java Part-1 Bu kursu tamamladıktan sonra part 2 ile devam etmeni öneririm. Kurs tamamen bedava olmakla beraber Helsinki Üniversitesinin çıkardığı bir kurstur. Pratik ağırlıklıdır ve Java ile Object Oriented Programming'in temellerini anlatır. Kendim Java öğrenirken pratik olarak çok yardımcı olmuştu bana (Part-2 nin sonunda yılan oyunu yaptırıyor mesela). Ayrıca internetten, programlama ile alakalı haberleri, başlıkları da takip etmeni öneririm. Quora, Reddit, Medium gibi yerlerde bunlarla alakalı çok yazılar oluyor. Kendim de 3. sınıfa geçmiş bir bilgisayar mühendisliği öğrencisi olarak söyleyeceklerim bu kadar sanırım, başka soruların varsa sormaktan çekinme lütfen.
İngilizcem bir şeyler öğrenmek için yeterli seviyede değil maalesef. Udemyden cüzi bir rakama Sıfırdan Java dersi alıp devam ettirmek gibi bir düşüncem var.Mail adresinizi verebilirseniz özel sorularımı oradan sormak isterim :D

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı