Bilgisayar mühendisliğini vasat bir üniversitede okuyup yurt dışında Master yapmak mantıklı mı?

ManOfWar

Femtopat
Daha fazla  
Merhaba, şu an aklımda Türkiye'de iyi kötü bir üniversiteyi bitirip, ayrıca zaten "iyi" bir üniversite olmadığından bana fazla bir şey katmayacağından dolayı, zamanın çoğunu kendimi geliştirmeye adıyıp alanda uzmanlaşmak istiyorum. Bu mantıklı bir karar mıdır? Üniversiteyi direk neden orada okumuyorsun diye soracaksanız tuition fiyatları çok fazla. Ama Master'i 1 ya da 2 yılda, aşırı masraf yapmadan tamamlayabilirim. Sizce nasıl fikir?

Ayrıca neden direk iyi bir üniversiteye gitmiyorsun diyecek olursanız matematik ve fizikte netlerim takıldı, ve OBP'im de düşük. O yüzden 0-60k bandına girebileceğimi sanmıyorum.
Ve eklemeliyim ki, ıeltsden 8.2 aldım o yüzden dil sıkıntı değil.

Merhaba, şu an aklımda Türkiye'de iyi kötü bir üniversiteyi bitirip, ayrıca zaten "iyi" bir üniversite olmadığından bana fazla bir şey katmayacağından dolayı, zamanın çoğunu kendimi geliştirmeye adıyıp alanda uzmanlaşmak istiyorum. Bu mantıklı bir karar mıdır? Üniversiteyi direk neden orada okumuyorsun diye soracaksanız tuition fiyatları çok fazla. Ama Master'i 1 ya da 2 yılda, aşırı masraf yapmadan tamamlayabilirim. Sizce nasıl fikir?

Ayrıca neden direk iyi bir üniversiteye gitmiyorsun diyecek olursanız matematik ve fizikte netlerim takıldı, ve OBP'im de düşük. O yüzden 0-60k bandına girebileceğimi sanmıyorum.
Klasik olacak ama kendini ne kadar geliştirdiğin onemli. İyi bir üniversite sana kendini gelistirmen icin vasat bir üniversiteye göre daha çok fırsat sunacak diye düsünuyorum. Bence planın iyi ama garanti değil. Bence ne yapmak istiyorsan onu yap. Mezuna bırakıp tekrar hazırlanmak daha garanti bir fikir.

Klasik olacak ama kendini ne kadar geliştirdiğin onemli. İyi bir üniversite sana kendini gelistirmen icin vasat bir üniversiteye göre daha çok fırsat sunacak diye düsünuyorum. Bence planın iyi ama garanti değil. Bence ne yapmak istiyorsan onu yap. Mezuna bırakıp tekrar hazırlanmak daha garanti bir fikir.

Ortalama hangi sıralama "iyi" olarak değerlendirilebilir?

Üniversite denilen kurum kendini geliştirmek için sana birçok imkan veren bir yerdir. Kimse sana inanılmaz yetenekler bahşetmiyor. Sen kapesiten kadar eğitiliyorsun. Ha iyi üniversite ve kötü arasında ki tek fark CV yazacağın eğitim bilgin. Toplumda şu var mesela İTÜ veya Marmara veya ODTÜ bu isimleri görünce buna göre yargılıyorlar. Bu yanlış insan kendini geliştirse isimlerin bir önemi kalmaz. Üniversite bitirmemiş yazılım alanında çığır açmış insanlar var. Her şey isim değil yani

Kişiye, hedefelere, hayallere göre değişir.
Bana göre 20 binden sonrası iyi değil.

20 bin benim için bir hayal. 100k ya girersem öper başıma koyarım.

Babamın emeklilik haddi yakınlaştığı için mezuna kalmak sıkıntı olacak o yüzden.

Geri
Yukarı