Bilgisayar mühendisliğinin ileri alanlarında matematik ne kadar gerekli?

kaansecret

Centipat
Selam,
En büyük hayalim iyi bir bilgisayar bilimcisi olmak. Şimdi sorum şu, maalesef çeşitli sağlık ve sosyal sorunlarımdan ötürü matematikte kendimi geliştiremedim çoğu zaman. Yeni başladım şu anda matematiğe ve şu anda kendimi olabildiğince geliştirmek istiyorum. Sorum şu, bilgisayar mühendisliğinde ileri alanlarda çalışmak için süper bir matematik bilgisi mi gerekiyor? Bilgiden kastım problem çözme yeteneği yani. Formül öğren, temel mantığını kavra, bunlarla küçük senaryolar kurgula ve öğrendiklerini uygula derseniz bunları yapabilirim. Aynı şey fizik dersi için de geçerli ama zor seviye matematik ve fizik sorularına gelince ya yanlış yapıyorum ya da hiç anlamıyorum. Çok uğraşıyorum ama bazen olmuyor. Özetle belli bir seviye matematik (ve belki fizik) bilgisi ile bilgisayar bilimcisi olunabilir mi?

Teşekkürler.

Matematikten çok İngilizce gerekiyor ileriki seviyelerde.

Bilgisayar bilimcisi derken? Bu alanda akademisyen olarak çalışmak istiyorsanız evet, bir noktada bunları anlamanız gerekecek ve büyük ihtimalle de kullanacaksınız. Endüstride (bazı alanlar hariç) çok nadir kullanırsınız üniversite seviyesi matematiği. Mesele direkt olarak kullanmaktan ziyade verdiği önseziyi, düşünce şeklini kavrayabilmek.

Matematik gerekmiyor diyeceklere sesleniyorum şimdiden, dümdüz bir yazılımcı olmaktan ileriye gidemezsiniz. Bilgisayar bilimlerinde ileri seviyeye ulaşmak için iyi matematik şart. Yapay zeka, derin öğrenme, makine öğrenmesi ve veri analizi gibi alanların hepsinde matematik kullanılıyor. Tabii ki bunun yanında İngilizce de gerekiyor, bundan bahsetmeye gerek yok diye düşünüyorum. Algoritma çözme, üretmede iyi olmak gerekiyor ve bu da zamanla oluyor.

Kastettiğiniz doğru, matematikten kasıt sayısal zeka, problem çözme yeteneği, yoksa bilgisayar başında kod yazmak için diferansiyel denklem çözülmüyor yani.

Matematiğinizin şu anda zayıf olması bu tip sayısal zekanızın da zayıf olduğuna bir işaret değil, temeliniz sağlam değilse yeterli zekanız var ise yetiştirebilirsiniz. Yazılım kariyeri için kesinlikle lazım olan bir şey, geliştirin kendinizi, yılmayın.

Matematikten çok İngilizce gerekiyor ileriki seviyelerde.
Ayrı bir konu olarak değerlendirmek çok yanlış İngilizceyi. Matematikle karşılaştırılabilecek bir şey değil. Elmayla armut gibi.
Dil bilgisi ve matematik.
Dil bilgisi mi? Biraz açıklar mısınız?

Siz tam olarak ne istiyorsunuz o da anlaşılmıyor pek. Tam olarak kendinizi ne yaparken nerede hayal ettiğinizi söylerseniz daha iyi açıklanılabilir.

Aynı şey fizik dersi için de geçerli ama zor seviye matematik ve fizik sorularına gelince ya yanlış yapıyorum ya da hiç anlamıyorum. Çok uğraşıyorum ama bazen olmuyor.
Asıl sıkıntı burada. Bir kere gördüğünüz matematik ve fizik zor seviye değil, başlangıç olabilir ancak. Hemen pes ediyorsanız ya da kendinizi yetersiz görüyorsanız yine çok büyük bir yanılgı içindesiniz. Ben yapamıyorum demek insanı bitirir, yapacaksınız.

Eğer bilgisayar mühendisliği okumak istiyorsan kesinlikle ileri seviye matematik bilmen gerekiyor, ama matematiği sevmiyorsan başka bölümlere yönelmeni yazılımı ise hobi olarak yapmanı önerebilirim çünkü lise'de gördüğün matematik giriş seviye.

Direkt matematik de gerekiyor bu arada mulakatlarin cogunda verilecek sorularin matematikle dogrudan baglantisi var. Data structures gibi dersler de matematik ister. Ayrica, algoritma kurarken ve bir kodu optimize ederken dogrudan matematiksel hesaplamalara ihtiyac duyulabiliyor. Lineer cebir bu konuda onemli mesela. Tum bunlarin haricinde matematigin iyi olmasi, problemlere farkli acilardan bakmanizi saglar bu da kod yazarken bol bol karsilacaginiz sorunlar icin cok onemli.

Ayrı bir konu olarak değerlendirmek çok yanlış İngilizceyi. Matematikle karşılaştırılabilecek bir şey değil. Elmayla armut gibi.

Dil bilgisi mi? Biraz açıklar mısınız?

Siz tam olarak ne istiyorsunuz o da anlaşılmıyor pek. Tam olarak kendinizi ne yaparken nerede hayal ettiğinizi söylerseniz daha iyi açıklanılabilir.

Asıl sıkıntı burada. Bir kere gördüğünüz matematik ve fizik zor seviye değil, başlangıç olabilir ancak. Hemen pes ediyorsanız ya da kendinizi yetersiz görüyorsanız yine çok büyük bir yanılgı içindesiniz. Ben yapamıyorum demek insanı bitirir, yapacaksınız.
Yaşam koçu musun sen :D Dil bilgisi derken kırgız türk dili değil tabii :D

Yeni konular

Geri
Yukarı