Bilgisayar mühendisliğinin ileri alanlarında matematik ne kadar gerekli?

Ayrı bir konu olarak değerlendirmek çok yanlış İngilizceyi. Matematikle karşılaştırılabilecek bir şey değil. Elmayla armut gibi.

Dil bilgisi mi? Biraz açıklar mısınız?

Siz tam olarak ne istiyorsunuz o da anlaşılmıyor pek. Tam olarak kendinizi ne yaparken nerede hayal ettiğinizi söylerseniz daha iyi açıklanılabilir.

Asıl sıkıntı burada. Bir kere gördüğünüz matematik ve fizik zor seviye değil, başlangıç olabilir ancak. Hemen pes ediyorsanız ya da kendinizi yetersiz görüyorsanız yine çok büyük bir yanılgı içindesiniz. Ben yapamıyorum demek insanı bitirir, yapacaksınız.

Pes etmek değil hocam sadece biraz zorlanıyorum. Elbette kolay değil ama hedefimi gerçekleştirmeyi çok istiyorum.

Kendimi web sistemleri alanında geliştimeyi düşünüyorum bunun yanı sıra yapay zekayı da işin içine katarak, araştırmalar ve ar-ge projeleri geliştirmek istiyorum. Yani hem akademisyen hem de ar-geci olmak istiyorum.

Eğer bilgisayar mühendisliği okumak istiyorsan kesinlikle ileri seviye matematik bilmen gerekiyor, ama matematiği sevmiyorsan başka bölümlere yönelmeni yazılımı ise hobi olarak yapmanı önerebilirim çünkü lise'de gördüğün matematik giriş seviye.
Matematiği çok seviyorum gerçekten, ama konuda da bahsettiğim sebeplerden ötürü hiç süreklilik sağlayamadım sorun orada. Ancak şu anda toparlamaya çalışıyorum ama bu da bir süreç ve zaman alacak.

Pes etmek değil hocam sadece biraz zorlanıyorum. Elbette kolay değil ama hedefimi gerçekleştirmeyi çok istiyorum.
E normal, herkes zorlanır belli noktalarda. Büyük ihtimalle anormal bir durumda değilsiniz. Kendinizi bu düşüncelerle yormayın. Spesifik olarak zorlandığınız noktalarda da yardım alabilirsiniz.

Kendimi web sistemleri alanında geliştimeyi düşünüyorum bunun yanı sıra yapay zekayı da işin içine katarak, araştırmalar ve ar-ge projeleri geliştirmek istiyorum. Yani hem akademisyen hem de ar-geci olmak istiyorum.
Yapay zeka modelleri geliştirmek için matematik şart. Hatta çoğu yerde bu tip araştırmaların bilgisayar bilimi ya da mühendisliği bölümlerinden değil uygulamalı matematik ya da matemaik bölümlerinden çıktığını görebilirsiniz. Daha neyin ne olduğunun tam farkında değilsiniz ki bu gayet normal. Şu an kafanızı böyle düşüncelerle meşgul etmeyip en azimli şekilde ilerlemek en iyisi.

Yaşam koçu musun sen :D Dil bilgisi derken kırgız türk dili değil tabii :D
Sen tanımadığın insanlarla böyle konuşmamayı öğren sonra interneti kullan. İnsanlara yardımcı olmaya, düşüncelerimizi aktarmaya çalışıyoruz böyle alaycı, gereksiz yorumların yeri yok. Senin ego şişirme yerin değil burası. Ortaya bir "dil bilgisi" bırak gitmişsin, hala ne olduğunu açıklamıyorsun. Bilmediğin konuya yazma.

E normal, herkes zorlanır belli noktalarda. Büyük ihtimalle anormal bir durumda değilsiniz. Kendinizi bu düşüncelerle yormayın. Spesifik olarak zorlandığınız noktalarda da yardım alabilirsiniz.

Yapay zeka modelleri geliştirmek için matematik şart. Hatta çoğu yerde bu tip araştırmaların bilgisayar bilimi ya da mühendisliği bölümlerinden değil uygulamalı matematik ya da matemaik bölümlerinden çıktığını görebilirsiniz. Daha neyin ne olduğunun tam farkında değilsiniz ki bu gayet normal. Şu an kafanızı böyle düşüncelerle meşgul etmeyip en azimli şekilde ilerlemek en iyisi.

Sen tanımadığın insanlarla böyle konuşmamayı öğren sonra interneti kullan. İnsanlara yardımcı olmaya, düşüncelerimizi aktarmaya çalışıyoruz böyle alaycı, gereksiz yorumların yeri yok. Senin ego şişirme yerin değil burası. Ortaya bir "dil bilgisi" bırak gitmişsin, hala ne olduğunu açıklamıyorsun. Bilmediğin konuya yazma.

Yani yapay zeka şu an için yabancı olduğum bir konu hocam doğrudur. Ama Web endüstrisinde yenilikçi ve inovatif ürünler ortaya çıkarabilmek istiyorum. Bunun için yapay zekayı tercih etmemin sebebi de budur. Dediğiniz gibi şu an kafamı fazla ileriyle yormak manasız. En iyisi güçlü bir matematik temeli oluşturmak için çalışmak.

Alanında etkin bir bilgisayar bilimcisi olmak istiyorsan, çok iyi derecede İngilizce ve matematik bilmen gerekiyor. Çünkü bu isin temel prensibi matematiktir. Yok ya ne gerek var matematige vs. diyorsan alt eleman olmaktan öteye gecemezsin maalesef. Matematik icin once nasıl calismaniz gerektigini bulmaniz lazım. Formul ezberle, yerine koy işte cevap diye değil. Mantigini anlaman gerek. Gerekli arastirma ile matematik öğrenip bu alanda gelisirsen gercekten parmakla gosterilen biri olursun.

Alanında etkin bir bilgisayar bilimcisi olmak istiyorsan, çok iyi derecede İngilizce ve matematik bilmen gerekiyor. Çünkü bu isin temel prensibi matematiktir. Yok ya ne gerek var matematige vs. diyorsan alt eleman olmaktan öteye gecemezsin maalesef. Matematik icin once nasıl calismaniz gerektigini bulmaniz lazım. Formul ezberle, yerine koy işte cevap diye değil. Mantigini anlaman gerek. Gerekli arastirma ile matematik öğrenip bu alanda gelisirsen gercekten parmakla gosterilen biri olursun.

İngilizcem fena değil şu anda, ingilizce kursları takip edebliyorum ama tabii ki ara ara yardım alarak. Matematik için ise şu an için iyi sayılmam fakat sürekli kendimi geliştirerek olabilen en iyi hale gelmek istiyorum. Nasipte ne varsa artık :) :D

Birisi çıkıp dil bilgisi gerek sözündeki bahsedilmek istenileni anlamıyorsa, üstüne çıkıp burada bilmediğin şeylerle alakalı yorum yapmasın demesin. Alayda ederler, dalga da geçerler. Bilgisayar mühendisliği için Arapça dil bilgisi gerekli değil elbet. Biraz utanıp sıkılsaydın yorum yapmazdın. Bilmediğin iş konusunda laf kabalığı yapıyorsun.

Son düzenleyen: Moderatör:

Geri
Yukarı