Bilgisayar nasıl soğutulur?

ŞenolGüneş

Hectopat
Yer
Bursa Nilüfer
Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba. Sistemim çok ısınıyor. Örnek vermek gerekirse Valorant gibi bir oyunda işlemci sabit 90 derecelerde. Laptop kullanıcısıyım fan önermeyin ve termal macun da önermeyin şu anlık alamam. Biraz araştırdım güç planından işlemci güç yönetimi ayarı varmış. Bu ayar nasıl olmalı? Bir arkadaş "en yüksek %80 en düşük %5 yapın" demiş böyle yapsam sıcaklık düşer mi? Düşerse ne kadar düşer?

Son düzenleyen: Moderatör:
Sıcaklık düşer ama ne kadar düşer bilmiyorum. Denemeniz lazım. Bu şekilde işlemciden tam verim alamazsın çünkü işlemci tam güçte çalışmaz. Bir kabın içine buz doldur ve bilgisayarı o kabın üzerine koy. (İçine değil) Etkisi olacaktır. Bilgisayarın hava girişlerini açık tut. Direkt olarak zemine temasını önermiyorum çünkü bazı modellerde alt kısımda da hava bölümü oluyor.

Hocam buz dolabına koydum bilgisayar açılmıyor ne yapmalıyım? Su döksem olur mu? (!)

İşlemcinin turbo boost ayarını kapatırsanız sıcaklık değerleri bayağı düşer fakat sıcaklığın düşmesiyle beraber Valorant gibi oyunlarda aldığınız FPS'te bir o kadar düşer.
Biliyorum performans kaybı yaşayacağım ama sıcaklık yüzünden performans kaybı yaşamayacağım.

Hocam buz dolabına koydum bilgisayar açılmıyor ne yapmalıyım? Su döksem olur mu? (!)
Saçma saçma sorular sormadan önce konu metnini adam gibi düzenle! Isınmayı giderecek yöntemleri zaten yapamayacağını söylüyor bir de saçma saçma mesajlar yazıyorsun. Termal macun, fan yoksa buzdolabına koyacaksın ya da oynamayacaksın. Bu kadar basit.

Saçma saçma sorular sormadan önce konu metnini adam gibi düzenle! Isınmayı giderecek yöntemleri zaten yapamayacağını söylüyor bir de saçma saçma mesajlar yazıyorsun. Termal macun, fan yoksa buzdolabına koyacaksın ya da oynamayacaksın. Bu kadar basit.
Bu form neden var acaba sorabilir miyim? Koskocaman yazmışım oraya termal macun ve fan alamam diye. Eğer bilgin yoksa yazma. Senle uğraşacak değilim.

Dediğin yöntemle işlemci performansını azaltır ve haliyle de ısınmayı da biraz önleyebilirsin fakat bu sefer de oyunda aldığın fps bundan etkilenecektir.

Bilgisayarın altına buz vs koyma. Bilgisayarının altını nemlendirir içerideki parçalara zarar verebilir.

Termal macun ve fan temizliği harici bir çözüm yok gibi.

Dediğin yöntemle işlemci performansını azaltır ve haliyle de ısınmayı da biraz önleyebilirsin fakat bu sefer de oyunda aldığın FPS bundan etkilenecektir.

Bilgisayarın altına buz vs koyma. Bilgisayarının altını nemlendirir içerideki parçalara zarar verebilir.

Termal macun ve fan temizliği harici bir çözüm yok gibi.

Mesela bu arkadaş gibi yazabilirsiniz. Bu kadar kaba ve agresif olmanızı gerektiren şey nedir?

Geri
Yukarı