Bilgisayar nasıl toplanır?

Lyk7a

Hectopat
Yer
Türkiye, Bursa
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
RTX 3050Tİ
i5-12500H
512GB M.2 SSD
16GB RAM
Bu soruyu bir de ben açayım dedim. Bileşenlerden az çok anlıyorum ama iş toplamaya gelince işin içinden çıkamıyorum. Ekran kartı ve işlemci uyumunu biliyorum, RAM'in ve işlemcinin anakarta uymasının gerektiğini de biliyorum ama kasa seçemiyorum. Mesela kasa neye göre seçilir? Her kasaya istediğimiz soğutmayı takabilir miyiz? Kasaya soğutma alırken nelere dikkat etmeliyiz? Bir de hazır olarak 30K'ya satılan sistemler ben toplarsam 4-5K fiyatı artıyor. @Merdo34 ve @messinicocugu toplama işinden anlayan hocalarım da cevaplarsa güzel olur.

Bu soruyu bir de ben açayım dedim. Bileşenlerden az çok anlıyorum ama iş toplamaya gelince işin içinden çıkamıyorum. Ekran kartı ve işlemci uyumunu biliyorum, RAM'in ve işlemcinin anakarta uymasının gerektiğini de biliyorum ama kasa seçemiyorum. Mesela kasa neye göre seçilir? Her kasaya istediğimiz soğutmayı takabilir miyiz? Kasaya soğutma alırken nelere dikkat etmeliyiz? Bir de hazır olarak 30K'ya satılan sistemler ben toplarsam 4-5k fiyatı artıyor. @Merdo34 ve @messinicocugu toplama işinden anlayan hocalarım da cevaplarsa güzel olur.
Konularda takılarak öğrenebilirsin. Ben mesela öyle öğrendim bir süre sonra mantığı kavrıyorsun.

genelde incelemelerden yada forumda önceden açılan bazı konulardan öğrenebilirsin.
Kasa da genelde malzeme kalitesi ,mesh olması ,ekran kartı desteği ve işlemci soğutucu desteğine bakılır ona göre bir kasa tercih edilebilir bütçeye göre iyi malzeme kaliteli kasalarda bulunabilir.(o yüzden her kasaya her soğutucuyu takamazsın.)
Kasa soğutma alırken sıvı soğutma ise sıvı soğutma desteğine hava soğutma ise hava soğutma desteğine üreticinin sayfasından bakabilirsin.

Genelde incelemelerden ya da forumda önceden açılan bazı konulardan öğrenebilirsin.
Kasa da genelde malzeme kalitesi, mesh olması, ekran kartı desteği ve işlemci soğutucu desteğine bakılır ona göre bir kasa tercih edilebilir bütçeye göre iyi malzeme kaliteli kasalarda bulunabilir.(o yüzden her kasaya her soğutucuyu takamazsın.)
Kasa soğutma alırken sıvı soğutma ise sıvı soğutma desteğine hava soğutma ise hava soğutma desteğine üreticinin sayfasından bakabilirsin.

Hocam ban yediğim için biraz geç yazdım kusura bakmayn şimdi toplayacağım sistemin birbirine uyumlu olduğunu gösteren bir site var mı? Benim en çok zorlandığım kısım doğru kasa seçmek büyük mü veya küçük mü gelecek anlamıyorum.

Hocam ban yediğim için biraz geç yazdım kusura bakmayn şimdi toplayacağım sistemin birbirine uyumlu olduğunu gösteren bir site var mı? Benim en çok zorlandığım kısım doğru kasa seçmek büyük mü veya küçük mü gelecek anlamıyorum.
Var hatta şu anda onu kullanıyorsunuz. 😀
Sorunuz var ise yeni konu açabilirsiniz buradaki arkadaşlar yardımcı olur.

Var hatta şu anda onu kullanıyorsunuz. 😀
Sorunuz var ise yeni konu açabilirsiniz buradaki arkadaşlar yardımcı olur.

Yok hocam benim amacım kendime değil bu konuda yardım isteyen arkadaşlarıma doğru sistem toplamak ve bilinçli olmak mesela örnek bir sistem toplasam şimdi siz neyin yanlış olduğunu söyler misiniz?

Mesela hocam böyle berbat bir sistem topladım fiyatı da pahalı 40K TL sizce nasıl neler uyumsuz?

Mesela hocam böyle berbat bir sistem topladım fiyatı da pahalı 40K TL sizce nasıl neler uyumsuz?
Parçalar uyumlu ancak daha iyisi toplanabilir.
Soğutucu olarak bu:
Ssd olarak bu:
Psu olarak bu:
Kasa olarak bu:
Ram olarak emin değilim ancak daha iyi bir şey bulunabilir.
Anakart olarak bu:

Parçalar uyumlu ancak daha iyisi toplanabilir.
Soğutucu olarak bu:
Ssd olarak bu:
Psu olarak bu:
Kasa olarak bu:
Ram olarak emin değilim ancak daha iyi bir şey bulunabilir.
Anakart olarak bu:
Teşekkür ederim böyle yapınca fiyatı da azalmış oluyor galiba.

Yeni konular

Geri
Yukarı