Bilgisayar oyun oynarken kapanıyor ve geri açılmıyor

ArtBlakey

Centipat
Daha fazla  
Meslek
Müzisyen
RAM
Corsair Vengeance RGB PRO 2x8 16gb DDR4 3200MHz
SSD veya HDD modeli
Toshiba 480gb sata3 SSD
Ekran kartı
Asus Rog Strix Rtx 2060
Anakart
Asus Rog Strix Z390-F Gaming
İşlemci
i7-9700F
Selam kısa keseceğim, PC bir anda kapanıp 2 saniye sonra tekrar açılıyor ve bu sorun 2022'den beri var.
Bu sebeple PSU değiştirdim, anakartı garantiye yolladım ama bir şey çıkmadı. Her şeyi denedim (ısı, güncelleme, parça değişimi)
Son zamanlarda kesilmişti tekrar olmaya başladı, Valorant'ta karakter seçme ekranına geldiğinde direkt kapanıyor.
Ve açılırken bazen PC çalışıyor ama sadece RAM'lerin ışıgı yanıyor ekrana görüntü falan gelmiyor ama fanlar dönmüyor.
Prizden fazla akım ya da az akım alma ihtimali var mıdır, akım ölçümü yaptırmam gerekir mi?

Sistem özellikleri:
İşlemci: i7-9700F
Anakart: ASUS ROG STRIX Z390-F Gaming.
Ekran kartı: ASUS ROG STRIX RTX 2060 6 GB GDDR6 DirectX 12.
RAM: Corsair Vengeance RGB Pro 2x8 16 GB DDR4 3200MHz.
SSD: Toshiba 480GB SATA3 SSD.
Sıvı soğutma: Cooler Master-Masterliquid ML240l RGB.
Güç kaynağı.

Cooler Master MWE 650W 80+ Bronze​

Son düzenleyen: Moderatör:
Aynı problem AMD ekran kartımda başıma geliyordu bu yüzden ilk dikkat ettiğim parçan ekran kartın oldu. Sen kendin anakart ve PSU'yu kontrol ettirmişsin bu yüzden ben biraz daha ekran kartında problem olabileceği üzerine yoğunlaşırdım. OCTT testinden ekran kartını test edebilirsin eğer oradaki testlerde de aynı sorunu yaşarsan eğer devam ediyorsa garantiye yollamanı tavsiye ederim.

Aynı problem AMD ekran kartımda başıma geliyordu bu yüzden ilk dikkat ettiğim parçan ekran kartın oldu. Sen kendin anakart ve PSU'yu kontrol ettirmişsin bu yüzden ben biraz daha ekran kartında problem olabileceği üzerine yoğunlaşırdım. OCTT testinden ekran kartını test edebilirsin eğer oradaki testlerde de aynı sorunu yaşarsan eğer devam ediyorsa garantiye yollamanı tavsiye ederim.

Gariptir ki onu da yaptım fakat kapanamadı. Yani anlayamıyorum dediğim gibi uzun yıllardır bu sorunu yaşıyorum ve son zamanlarda çok artmaya başladı. Son 2 aydır hiç kapanmıyordu çok rahat oynuyordum. Tek beklediğim tamamen bozulması cidden bıktım artık PC ile uğraşmaktan.

Ekran kartına UV yapmayı deneyebilirsin. Genellikle AMD ekran kartındaki hatalara karşı böyle bir çözüm yolu bulmuşlardı. Ama eğer garantisi varsa göndermeni öneririm.

Geri
Yukarı