Bilgisayar oyunlara girince kapanıyor

tusuu00

Centipat
Gigabyte B450M S2H anakart
AMD Ryzen 5 1600 AF işlemci
8 GB 3000MHz Corsair RAM
8 GB 256Bit MSI Armor RX580 ekran kartı
600W 80+ PSU
Xigmatek EN43613 kasa

Sorunun neden kaynaklı olduğunu bir türlü çözemedim. Ekran kartımı söküp temizledim, RAM ve işlemci slotlarım tozlu değil, işlemci (stok fan) soğutucumu temizledim.
Bilgisayarın ekran kartı hariç bütün parçaları 3 ay önce alındı. Ekran kartını ikinci el aldım. İçini açıp temizleyip tekrar taktım sorunsuz çalışıyor. Tek problem henüz termal macun sürmedim temizledikten sonra. Ama termal macun varken de aynı sorunu yaşıyordum. Bilgisayara yük bindiğinde PSU'dan yeterli güç alamadığından kendini kapatıyor diye düşünüyorum. Ekran kartımın sıcaklık değerleri oyundayken 80 dereceyi görüyor. İşlemcim ise 70-75 derece civarında ısınıyor. Soğutma konusunda önde 3 arkada 1 egzoz fan var nasıl yetersiz kalıyor anlayamıyorum. Bilgisayarı onboard üzerinden çalıştırmayı denedim fakat görüntü alamadım. Farklı bir ekran kartı ya da PSU ile deneme şansım da olmadı. Bilgisi olan arkadaşlardan yardımlarını bekliyorum. Şimdiden teşekkürler.

Fikir sahibi açısından kendi kullanmış olduğum ayarları görsele ekliyorum. Fakat bu ayarları uygulamayın. Ayrıca Radeon programında ayarların sıfırlanmaması için yine görsele eklemiş olduğum ayarlar kısmından hızlı başlatma özelliğindeki tik işaretini kaldırıp kapatmanız lazım. Siz sadece ilk başta Frekans Mhz değerinin son iki değerini -130 değer düşürün, güç limitini -10 yapıp bi deneyin. Olmazsa şuan kullanmış olduğunuz sürücüyü DDU programı işe kaldırıp aynı ayarları tekrar deneyin. Yine hata alırsanız bu ayarlar üstüne undervolt yapmayı deneyin. Undervolt da Frekans ayarlarının altında voltaj değerleri var o değerleri düşürmek oluyor. Detaylı undervolt rehberleri forumda mevcut bakarsanız bulursunuz. Bu dediklerim yazılım ile ilgili sıkıntı varsa belki çözebilir. Donanımsal sıkıntı varsa onu bilemem.
Frekans değerlerinden ilk ikisi minimum seviyede çalıştığından sadece son değerin Mhz değerini düşürebiliyorum. İkinci değerin ayarlarında değişim yapmam gerekir mi?

Frekans değerlerinden ilk ikisi minimum seviyede çalıştığından sadece son değerin Mhz değerini düşürebiliyorum. İkinci değerin ayarlarında değişim yapmam gerekir mi?
Zaten Frekans Mhz değerinin en son iki değerini düşürün demiştim. Benim kartımda son iki değer 1565 ve 1580 idi. Ben bu iki değeri 1490 yaptım misal. Sizde ona göre 100-130 değer civarı düşürün.

Zaten Frekans Mhz değerinin en son iki değerini düşürün demiştim. Benim kartımda son iki değer 1565 ve 1580 idi. Ben bu iki değeri 1490 yaptım misal. Sizde ona göre 100-130 değer civarı düşürün.
Ama ilk ve ikinci değerler zaten minimumda çalıştığından daha aşağı çekemiyorum. Sadece üçüncü değerde değişim yapabiliyorum.
Ama ilk ve ikinci değerler zaten minimumda çalıştığından daha aşağı çekemiyorum. Sadece üçüncü değerde değişim yapabiliyorum.
Voltaj değerlerinde de aynı şekilde.

Voltaj değerlerinde de aynı şekilde.
Görselde yuvarlak içine aldığım son iki değeri düşüreceksin. Voltajı sonra yaparsın. İlk dediğim ayarları bir dene. Frekans değerini ve güç limitini düşürüp denersin. Hata alırsan voltajı da düşürürsün.

Dosya Ekleri

• 15.PNG
    15.PNG
    77,5 KB · Görüntüleme: 42
Görselde yuvarlak içine aldığım son iki değeri düşüreceksin. Voltajı sonra yaparsın. İlk dediğim ayarları bir dene. Frekans değerini ve güç limitini düşürüp denersin. Hata alırsan voltajı da düşürürsün.
Denedim oyuna girince bilgisayar kapanmadı ama dondu. Görev yöneticisi için kombinasyonu denedim görev yöneticisi 10-15 saniye sonra açıldı ve masaüstüne döndüğümde bütün uygulamalarım kapanmıştı. Sanırım bu bir işaret. Ekran kartıyla oynayınca bilgisayar kapanmadı.

Denedim oyuna girince bilgisayar kapanmadı ama dondu. Görev yöneticisi için kombinasyonu denedim görev yöneticisi 10-15 saniye sonra açıldı ve masaüstüne döndüğümde bütün uygulamalarım kapanmıştı. Sanırım bu bir işaret. Ekran kartıyla oynayınca bilgisayar kapanmadı.
Anladım. Evet bu ayarları deneme yanılma yoluyla bulman lazım. Biz sana tam olarak şu ayarı yap diyemeyiz. Ayrıca undervolt işlemi de yapabilirsin undervolt konularına bak forumda birçok konu mevcut.

Geri
Yukarı