Bilgisayar oyunlarda kapanıyor

Dionysos1924

Hectopat
Yer
Tımarhane
Daha fazla  
Meslek
korsan alman cd satıcısı
Arkadaşlar, PC iyi. Oyunlara girince kapanıyor.
PSU 600W yıllardır kullanıyorum ve donanım değişikliği yapmadım.

Oynadığım oyunlar:
  • Valorant sorunsuz.
  • R6 kapanıyor.
  • GTA 5 kapanıyor.
  • BF1 kapanıyor.
  • Daha önceden böyle bir şey olmuyordu.

Denediklerim:
İşlemciyi, RAM'ları, ekran kartını programlar yardımı ile yük bindirdim herhangi bir sorun yaşamadım.
Sıcaklıkları iyiydi. Ekran kartı 75, işlemci 60 dereceyi geçmiyor.
Format atmayı denedim.
PC'yi komple söküp macunu yenileyip tekrar taktım sorun.
Kabloları kontrol ettim.
Ama sonuç alamadım.
Mavi ekran vermediği için DMP uzantısınıda bulamadım.
Sürücülerimin ve Windows sürümünün güncel olduğuna inanıyorum.

Not: Olay görüntüleyicisi Windows günlüklerinde sistem sekmesinde X işaretli önemli adı altında Kernel-Power yazıyordu, açıklaması ise "Sistem düzgün kapatılmadan yeniden başlatılmış. Bu hatanın nedeni sistemin yanıt vermeyi durdurması, kilitlenmesi veya beklenmeyen bir şekilde güç kaybına uğramış olması olabilir." Uzun zamandır bununla uğraşıyorum :D

Sisteme elektrik gidiyor mu?

PC direkt olarak restart atıyor aslında ben başlıkta öyle yazmıştım ama ekip onay sırasında kapanıyor olarak düzeltmiş.
Olay görüntüleyicisinde yazan kernel Power hatasının kodlarını falan kopyala yapıştır yapıp atar mısınız buraya?

Bu şekilde atsam daha iyi olacak sanırım.
Aslında PSU'dan bence çok şüphelendim ama deneyeceğim başka bir PSU olmadığından elim kolum bağlı yakınlarda bir teknik servis var götürdüm sorun bulamadık dedi. :D oysan bence PC'nin kapağını bile açmamış :D.

Dosya Ekleri

• Ekran Alıntısı3.PNG
    Ekran Alıntısı3.PNG
    61,1 KB · Görüntüleme: 29
  • Ekran Alıntısı 2.PNG
    Ekran Alıntısı 2.PNG
    32,7 KB · Görüntüleme: 28
  • Ekran Alıntısı.PNG
    Ekran Alıntısı.PNG
    28,5 KB · Görüntüleme: 24
PC direkt olarak restart atıyor aslında ben başlıkta öyle yazmıştım ama ekip onay sırasında kapanıyor olarak düzeltmiş.

Bu şekilde atsam daha iyi olacak sanırım.

Memtest86 ile RAM'leri test edin, BIOS'a girip BIOS'u varsayılan ayarlarına döndürün. Eğer bunlar olmazsa başka PSU ile deneyin bir de. İnternette PSU kaynaklı bir hata diyor bu hata için. Başka kaliteli bir PSU ile deneyin.
Ya da VGA kablonuzu ya da artık hangi kabloyu kullanıyorsanız anakarta takıp birde öyle deneyebilirsiniz. Ekran kartında da sorun olabilirmiş sanırım. Birde DDU ile silip öyle yüklediniz değil mi ekran kartının sürücülerini?

Memtest86 ile RAM'leri test edin, BIOS'a girip BIOS'u varsayılan ayarlarına döndürün. Eğer bunlar olmazsa başka PSU ile deneyin bir de. İnternette PSU kaynaklı bir hata diyor bu hata için. Başka kaliteli bir PSU ile deneyin.

Hocam, RAM'leri Windows 10 kendi aracı ile ve Memtest ile test ettim sorun çıkmadı.
Bir arkadaş YouTube'da herkes PSU'dan kaynaklı diyor ben de dahil ama o arkadaş PSU kablosundan çözdüm demiş. Sizce denemeli miyim?

Hocam RAM'ları Windows 10 kendi aracı ile ve Memtest ile test ettim sorun çıkmadı.
Bir arkadaş YouTube'da herkes PSU'dan kaynaklı diyor bende dahil ama o arkadaş PSU kablosundan çözdüm demiş sizce denemeli miyim?
BIOS sıfırladınız mı? BIOS sıfırladıktan sonra kaydedip öyle çıkmanız lazım yoksa sıfırlanmamış sizin yaptığınız o halinde kalır. Kaydedip çıkın ve bir daha deneyin olmazsa eğer farklı bir PSU ile deneyin. Ekran Kartınızın Stabilitesini Test Edin: OCCT 3D Testi birde burdan söylediği gibi testi yapın OCCT programı ile. Ama tek 3D testini değil Power testini falan hepsini 5 dakika kadar yapın.
Buradan indirerek Stable(x64) yazanı testleri yapın.
Bir şey olursa kapanma falan gibi yazarsınız buraya.

Hocam BIOS kaç kere sıfırladım haddi hesabı yok anakartın hard reset düğmesi ile sıfırlama bile yaptım ancak başka bir yazıtta BIOS Turbo modunu kontrol edin açık ise kapatın demiş bende o işlemi yaptım. Ve PSU kablosunu değiştirdim.
Birazdan sizin dediğiniz gibi bileşenlerin Power desteğini yapacağım. Sorun olmaz ise GTA 5 yüklenince 1 saat içerisinde oyun ile kontrol edeceğim teşekkür ederim uğraşlarınız için sorun devam ederse veya çözülürse burada belirtirim yine.

GTA 5 yüklendiğinde sorun çıkarsa eğer OCCT ile testlerini yapın. OCCT yaparken olan şeyleri yazın.

Hocam dediğiniz gibi OCCT ile test yaptım Power seçerek 1. başlattığımda crash verdi 2. denediğimde PC restart attı sizce sorun anakart ile GPU soketindemi GPU'nun kendisindemi yoksa PSU ya da kablosunda mı?

Not: Belirtmeliyim SLI sistem kullanmaktayım yani iki ekran kartım var. Tek tek test edebilirim. Eğer sorun ekran kartı ya da yuvasında ya da kablosunda ise.

Ekran kartımın ikisi de aynı ama birisi OC versiyonu.

Power testinde restart attıysa büyük ihtimalle PSU ile alakalıdır. Başka bir PSU ile deneyin.

Yarın başka bir PSU ile denemeye çalışacağım sonucu yazarım yine tekrardan teşekkür ederim.
Test için bir PSU bulamıyorum nasıl halledeceğim ben bunu ya.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı