Ekran Kartınızın Stabilitesini Test Edin: OCCT 3D Testi

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Tolga Samet

Kilopat
Makaleler
17
Daha fazla  
Bu test kart stabilitesi hakkında net sonuç verir. Ekran kartına Furmark'a göre daha fazla yük bindirir. Haliyle kart, kapasitesinin üzerinde yük çekeceği için donanımsal zarar verme olasılığı vardır. Bu sebeple başta belirteyim.
  • Bu testi kullanmak kendi sorumluluğunuz altındadır.
Teste başlamadan önce kartın güç sınırına takılıp frekans düşürmesini önlemek adına güç limitini sona çekin. WattMan üzerinden halledebilirsiniz kolayca. Ayarlara ulaşmak için alttaki yolu takip edin. %50'ye çekin ve sağ üstten "Apply" butonuna basın.
  • Oyun -> Global Ayarlar -> Global WattMan
ek.png

Ardından OCCT'ye girin ve 3D butonuna tıklayın.

1.png

Kart değerlerini takip etmek için HWiNFO64 öneririm. Programın sadece sensörler kısmını açın ve pencereden kart bilgilerinin yer aldığı kısma gelin.

Program ayarlarına gelelim, stok olarak alttaki gibi gelmekte ancak farklı bir ayar varsa düzeltin. Stok ayarlar gayet iyi test için.

2.png

Testi başlatın ve değerleri anlık takip edin. Errors kısmı 0 olmalı. 1 hata bile oldukça fazladır.

test.png

5 dk'da normalde herhangi bir problem varsa çıkar ortaya. Eğer tamamen emin olmak isterseniz 1 saat çalıştırmalısınız ancak ben genelde 5 dk test ediyorum. Ayrıca bu testi uzun süreli yapabilmeniz için ekran kartınızın sağlam bir soğutucuya sahip olması gerekir.

Program linkleri:
Eğer test sonucunda herhangi bir hata ile karşılaşmadıysanız kartınızın tamamen stabil olduğundan emin olabilirsiniz. Herhangi bir hata ile karşılaşmamanıza rağmen PC'niz restart atarsa PSU'dan şüphelenebilirsiniz. Eğer kartınız 90 dereceleri aştıysa testi durdurmanızı şiddetle öneririm. Test hakkında sorularınızı ve yorumlarınızı bekliyorum. Okuduğunuz için teşekkürler.

İyi forumlar!

Abi daha onceki undervolt forumundan yararlanarak MSI RX580 ekran kartimi -75MV undervolt yapmistim. Sonra FurMark'ta stabil bir sekilde calismisti 1 saat civari. Sonra belleklerim Samsung oldugu icin OC yapabildigimi sanmistim ve 2200MHz'de calisti FurMark ve sorun cikmadi. Ama OCCT testini baslattigim anda crash yedim. OC kaldirdim, yine denedim, yine crash yedi. Neden FurMark'ta boyle olmadi?

Son düzenleyen: Moderatör:
Şu an idareten kullandığım R9 280X ile bu testi yaparsam kart yanar muhtemelen. Yapacaklara bol şans :D 2070'im gelince denerim.

Ekran kartı hız aşırtma yaparken 3D Mark uygulamasından şaşmadım hiç. Eğer bir sorun olur ise test en başta başlamıyor, sizi güvende hissettiriyor. Hiç bir şekilde kartı gereksiz yere zorlamıyor.

@Hikmet Benol Çökmeden kasıt sistemin restart atmasıysa olabilir, bunda korkulacak pek bir şey yok.

@FalconPolat Zaten kartında problem olduğunu düşünenler ve overclock stabilitesini test etmek isteyenler için bu test. Kartın yeni olmasından çok mühim olan stabil olup olmaması. Yeni kartlar da arızalı çıkabiliyor.

@TeQnaP Stok halde de mi hata veriyor?

@curiousoftech Ben herhangi bir çökme yemedim :), zaten çökmeden önce WattMan ayarları sıfırlar problem olursa.

@Silinen üye Kartını uğurlamadan önce test edebilirsin :D.

@Alex de Souza 3DMark yeterli bir uygulama değil. Onu her oyun veya uygulama yapar zaten. En basitinden Unigine Heaven ile Fire Strike testini karşılaştırın. Onda hata veren onda da hata verir. Overclock için yeterli sandığın voltajı bu programlarla test edersin, herhangi bir hata almazsın ancak en basitinden PUBG'de düz çizgilerle veya bozuk dokularla karşılaşabilirsin, buna da artifact deniyor.

Teste başlamadan önce kartın güç sınırına takılıp frekans düşürmesini önlemek adına güç limitini sona çekiyoruz. WattMan üzerinden halledebilirsiniz kolayca. Ayarlara ulaşmak için alttaki yolu takip edin. %50'ye çekin ve sağ üstten "Apply" butonuna basın.
Nvidia için denetim masasından alttaki ayar yapılıyor değil mi?

adaptive_performance.jpg

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı