Bilgisayar parça fiyatları neye göre şekilleniyor?

Biliyorum, işte bu farka ne neden oluyor onu arıyorum.
Kullanılan malzeme kalitesi, çipler, video ramler vb. etkenler mevcut. Kalitesine göre modellendirilip, bütçeye uygun şekilde satışa çıkarıyorlar. Mesela AMD'nin neredeyse kasaya zor sığan ekran kartları mevcut. El kadar, yeni nesil ekran kartları belki on katı performans verecektir. Kısacası mimariye ve tasarıma odaklanmayın. Önemli olan boyu değil işlevi.

Kullanılan malzeme kalitesi, çipler, video ramler vb. etkenler mevcut. Kalitesine göre modellendirilip, bütçeye uygun şekilde satışa çıkarıyorlar. Mesela AMD'nin neredeyse kasaya zor sığan ekran kartları mevcut. El kadar, yeni nesil ekran kartları belki on katı performans verecektir. Kısacası mimariye ve tasarıma odaklanmayın. Önemli olan boyu değil işlevi.
Bunu soruyordum işte, teşekkürler.

Senin mantığına göre alttaki araba, üstekinden daha pahalı olmalı. Çünkü boyutta kaça katlıyor bilmiyorum artık. :D

New 2019 Porsche 911 Carrera 4S Coupe in Hawthorne #KS115269 ...

Carlex Design bu kez Volkswagen Amarok projesiyle malzeme ...

Güç farkı var ondan. Araba konusuna gelince bilgili olduğum konudur. Yeni kasa 911 turbo veya Carrera olabilir arkası görünmüyor çünkü. Alttaki 3.0 0-100 8 sn civarı.

GPU farkı.

GPU üretimi 5-10$ olabilir. Ama o fabrikanın kurulum maliyeti kaç milyar dolar. İşlemciyi tasarlayan mühendislerin maliyeti, üreten işçilerin maliyeti kaç milyon dolar :)

Ekran kartı dediğin en fazla 50-100$ bir maliyeti var. Ama teknoloji geliştirmek o farkı yaratıyor.

Geri
Yukarı