Bilgisayar Parçasının Bozuk Olup Olmadığını Anlama

Daha fazla  
Herkese merhabalar. Bilgisayarımda herhangi bir parçanın(işlemci vb.) bozuk olup olmadığını nasıl anlarım? Bilgisayarımı açtıktan sonra bir süre sonra mavi ekran bile vermeden bilgisayar donup kalıyor. Bu hatadan sıkıldım. Sebebi ne olabilir ? Zaten RAM ve HDD değiştirmeyi düşünüyorum. Hatayı çözebilmem için başka parça değiştirmemi önerir misiniz ? Bademde mavi ekran verirse bile DROVER_IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL hatasını alıyorum. Yardımlarınız için teşekkürler.

Herkese merhabalar. Bilgisayarımda herhangi bir parçanın(işlemci vb.) bozuk olup olmadığını nasıl anlarım? Bilgisayarımı açtıktan sonra bir süre sonra mavi ekran bile vermeden bilgisayar donup kalıyor. Bu hatadan sıkıldım. Sebebi ne olabilir ? Zaten RAM ve HDD değiştirmeyi düşünüyorum. Hatayı çözebilmem için başka parça değiştirmemi önerir misiniz ? Bademde mavi ekran verirse bile DROVER_IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL hatasını alıyorum. Yardımlarınız için teşekkürler.
İşlemci bozuksa: Açılmaz.

RAM bozuksa: Sürekli yeniden başlatır.

HDD veya SSD bozuksa: İşletim sistemi çalışmaz veya yavaşlama yada donmalar olur.

Anakart bozuksa: İşte bunu anlamak zordur.

Şimdi öncelikle sistem özelliklerini, garantileri var mı yok mu açıkla.

Sen sistem özelliklerini söylemeden, biz size yardım edemeyiz...

İşlemci bozuksa: Açılmaz.

RAM bozuksa: Sürekli yeniden başlatır.

HDD veya SSD bozuksa: İşletim sistemi çalışmaz veya yavaşlama yada donmalar olur.

Anakart bozuksa: İşte bunu anlamak zordur.

Şimdi öncelikle sistem özelliklerini, garantileri var mı yok mu açıkla.

Sen sistem özelliklerini söylemeden, biz size yardım edemeyiz...

I7 3770
Gigabyte GA-H61M DS2
8GB RAM özellikleri tam bilmiyorum.
Nvidia Geforce GT630 E. Kartı
400w PSU
1TB HDD

Eğer işlemcide problem yok ise ddr3 sistemi güncelleyeceğim ekran kartı ile.

Son düzenleme:
Furkan bilgisayarlar açıldığında bip diye ses gelir genellikle çoğumuz biliriz .. Eğer bilgisayarında sorun varsa bilgisayar arka arakaya belirli aralıklarla bip diye ses çıkartır .. örnek vereyim :
Bilgisayar açılırken
1 kısa bip; herşey yolundadır
1 uzun bip; bellek tazelenmesinde hata
1 uzun 1 kısa bip; Anakart veya BIOS çipi arızası.
1 uzun 2 kısa bip; Ekran kartı arızası.
1 uzun 3 kısa bip; Ekran kartı arızası.
2 uzun 1 kısa bip; Ekran kartı arızası.
2 kısa bip; Bellek parity (eşlik) hatası
3 kısa bip; Belleğin ilk 64k’lık bölümünde hata
4 kısa bip; Timer hatası
5 kısa bip; İşlemci hatası
6 kısa bip; Klavye işlemcisi hatası
7 kısa bip; İşlemci hatası
8 kısa bip; Ekran kartı belleğinde okuma/yazma hatası
9 kısa bip; BIOS ROM hatası
10 kısa bip; CMOS okuma/yazma hatası

ama eyer senin bilgisayarın sana driver_irql_not_less_or_equal hatası veriyorsa
senin bilgisayarının sorunu intel grafik kartı ve ya harici ekran kartında sorun vardır bilgisayarcıya götürmen lazım :)

Evet HDD den dolayı olabilir değiştirirsen SSD al Ram sorunu olsa pc açılmaz
Furkan bilgisayarlar açıldığında bip diye ses gelir genellikle çoğumuz biliriz .. Eğer bilgisayarında sorun varsa bilgisayar arka arakaya belirli aralıklarla bip diye ses çıkartır .. örnek vereyim :
Bilgisayar açılırken
1 kısa bip; herşey yolundadır
1 uzun bip; bellek tazelenmesinde hata
1 uzun 1 kısa bip; Anakart veya BIOS çipi arızası.
1 uzun 2 kısa bip; Ekran kartı arızası.
1 uzun 3 kısa bip; Ekran kartı arızası.
2 uzun 1 kısa bip; Ekran kartı arızası.
2 kısa bip; Bellek parity (eşlik) hatası
3 kısa bip; Belleğin ilk 64k’lık bölümünde hata
4 kısa bip; Timer hatası
5 kısa bip; İşlemci hatası
6 kısa bip; Klavye işlemcisi hatası
7 kısa bip; İşlemci hatası
8 kısa bip; Ekran kartı belleğinde okuma/yazma hatası
9 kısa bip; BIOS ROM hatası
10 kısa bip; CMOS okuma/yazma hatası

ama eyer senin bilgisayarın sana driver_irql_not_less_or_equal hatası veriyorsa
senin bilgisayarının sorunu intel grafik kartı ve ya harici ekran kartında sorun vardır bilgisayarcıya götürmen lazım :)
Benim bilgisayarım laptop (notebook) ama açılırken hiç ses gelmiyor (fan sesi dışında)

Geri
Yukarı