Bilgisayar programcılığı hangi üniversitede okunmalı?

1 sene mezuna zaten kalmıştım artık kalamam. Bilgisayar programcılığı yazacağım eğer kazanırsamda DGS ile yazılım okumayı düşünüyorum.

Merhaba, bende aynı şekilde aynı durumdayım, bir sene mezuna kaldım ve şu an yazıp gideceğim, mezun senem iyi geçmedi çünkü 2 kere ağır şekilde COVID geçirdim neredeyse 5 6 ay çalışamadım. Siz ne yaptınız? Yazılım mühendisliğine DGS ile geçtiniz mi?

Bu sene tercih yapacagim ve bilgisayar programciligi dusunuyorum. Hangi universitenin verdigi egitim daha iyi yardimci olur musunuz?

@uzmannejmi @Yeniçocuk @anivecivokke @BilgisayarKurdu @Alone Person @K4NG4L @sLord @melihkaragoz @gulayse @enes729536 selamunaleyküm herkese iyi günler, sizlere bir soru sormak istiyorum, yaşadıklarınızı bu sene ben yaşıyorum bana tavsiyelerinizi bana aktarır mısınız? Ben sınava çalışmadım sonuç olarak ise kafamda 2 farklı seçenek var nasıl bir yol izlesem hayatıma nasıl devam etsem bu konuda kararsız kaldım. İlk olarak düşüncem mezuna kalıp seneye ideal bir çalışmayla bir 4 yıllık bilgisayar ya da yazılım mühendisliği mi okusam diyorum ama seneye 4 milyona yakın kişi sınava girecek deniliyor. İyi bir çalışma yapmam gerekecek mezuna kalırsam ve bunu tam anlamıyla yapabilir miyim bilmiyorum. İkinci düşüncem şu an puanımın yettiği istediğim 2 yıllık 4 bölüm ( PC programcılığı, mekatronik, PC operatörlüğü ) var. Bu bölümleri tercih edip 2 sene sonunda DGS ile 4 yıllık üniversiteye tamamlama düşüncem var, asıl amacım üniversite okurken kendimi yazılım, dil, fiziksel ve zihinsel anlamlarda geliştirmek. Üniversite bir basamak gibi olacak yani benim için. Ben tam anlamıyla karar veremedim sizin düşünceniz nedir, teşekkür ederim okuyup vakit ayırdığınız için :)

@uzmannejmi @Yeniçocuk @anivecivokke @BilgisayarKurdu @Alone Person @K4NG4L @sLord @melihkaragoz @gulayse @enes729536 selamunaleyküm herkese iyi günler, sizlere bir soru sormak istiyorum, yaşadıklarınızı bu sene ben yaşıyorum bana tavsiyelerinizi bana aktarır mısınız? Ben sınava çalışmadım sonuç olarak ise kafamda 2 farklı seçenek var nasıl bir yol izlesem hayatıma nasıl devam etsem bu konuda kararsız kaldım. İlk olarak düşüncem mezuna kalıp seneye ideal bir çalışmayla bir 4 yıllık bilgisayar ya da yazılım mühendisliği mi okusam diyorum ama seneye 4 milyona yakın kişi sınava girecek deniliyor. İyi bir çalışma yapmam gerekecek mezuna kalırsam ve bunu tam anlamıyla yapabilir miyim bilmiyorum. İkinci düşüncem şu an puanımın yettiği istediğim 2 yıllık 4 bölüm ( PC programcılığı, mekatronik, PC operatörlüğü ) var. Bu bölümleri tercih edip 2 sene sonunda DGS ile 4 yıllık üniversiteye tamamlama düşüncem var, asıl amacım üniversite okurken kendimi yazılım, dil, fiziksel ve zihinsel anlamlarda geliştirmek. Üniversite bir basamak gibi olacak yani benim için. Ben tam anlamıyla karar veremedim sizin düşünceniz nedir, teşekkür ederim okuyup vakit ayırdığınız için :)

4 yıllığa puan yetmiyorsa mezuna kalmak mantıklı değil. Seneye sıralama değişebilir. Yoğunluk yüzüne yine tutmayabilir. DGS ile 2 yıllık bölümden 4 yıllık bölüme geçmek mümkün ama DGS'de kontenjanlar az.

@grainn Selamlar dostum, mevcut sınavlarda başarılı olamadıysan DGS sınavında da genel itibariyle iyi bir 4 yıllık bölüme yerleşmen pek mümkün olamayabiliyor. Benzer süreçlerden ben de geçtim, sen sınavlara da hazırlanmadım diyorsun :) Ben hazırlandığım halde yapamadım, zira MAT2 eğitimi verilmeyen öğrenci MAT2 eğitimi verilmiş bireyler ile aynı dershaneye gidince geride kalıyor ve kopuyor. İlk defa dersin gerisinde kaldığımı MAT2 eğitimlerinde fark etmiştim. Lisede MAT1 bile öğretmediler zira, hükümetinde kurguladığı sistemin eksikliği yok değil.

Sana tavsiyem, 1 yıl daha uzat ancak adam akıllı çalış, kır dizini otur ve o senen eziyet içerisinde geçsin. 1 yıl seni hiçbir şeyden geri koymaz, hiçbir şeye geç kalmış olmazsın.

Ben doğrudan 2 yıllık ile devam ettim ve güzel projelerde çalıştım - uzmanlık kurslarına gittim. Sonrası zaten kolay şekilde iş bulmamı sağladı, istikrarlı şekilde çalıştığım için de başarılı oldum.

Özetle sana tavsiyem, her insan tanır kendini. 1 yıl uzatsan da çaba sarf etmeyeceksen hiç boşuna vaktini harcama 2 yıllık devam et. Ancak bu sınavı kazanacağım diyorsan da DGS ile değil, doğrudan 4 yıllık bir üniversiteye kapak atarak olur bu iş. DGS'ye çok ümit bağlama.

Hocam merhaba, aradan uzun yıllar geçmiş yazdığım mesajı görünce duygulandım:)

Öncelikle Kocaelide Bilgisayar Programcılığı okudum sonra da dgs ile Gedik Üni Bilgisayar Mühendisliğine geçiş yaptım şuan son sınıfta olmama rağmen maddi imkansızlıklar nedeniyle okulu bitiremiyorum. sana en büyük tavsiyem maddi durumun yoksa yani ayda 8-10k veremem diyorsan özel yazma kesinlikle. Ben dgs’ye çok çalışamadım o ara teknofeste katılıyordum (boşa geçmedi insansız sualtı araçlar ileri kategorisinde derece aldım) teknofest dolayısıyla dgsye çalışamadım ve çok az netle bir yere yerleştim. şunu net bir şekilde söyleyebilirim ki mat temelin yoksa bile (ki benim yoktu meslek lisesi çıkışlıyım) 5-6 ay disiplinli çalışmayla dgs de devlet pc müh girebilirsin. ama dgs ile mühendisliğe geçmenin çok fazla dezavantajı var, bunların göz önünde bulundurmak gerekiyor. mesela teknofestte derece kazandık takım olarak. ve takımda mesleki altyapısı en iyi olan ben olduğum için çoğu işi ben de yaptım (lehiminden arayüz programlayıp sensör işlemeye kadar) ve aselsanda staj kazandık her birimiz. ama beni almadılar dgs sebebiyle. bu birincisiydi ikinci olarak sürekli dışlanıp hor görülüyorsun ortamda dgsliyim demek mülteciyim demekle aynı konumda neredeyse. ama yalan yok dgs ile geçiş yapmak kafadan yks ile mühendisliğe geçmekten çok daha kolay. ve dersleri önceden programcılıkta aldığınız için mesleki dersleri yata yata geçiyorsunuz. fizik ve mat2 de takılırsınız ama çalışınca yapılıyor. üniversite hakkında diyeceklerim bu kadar. diplomayı alın yeter hangi üniversite olduğunun hiçbir önemi yok inanın bana.

bir de yazılım alanında gelişmek istiyorsanız üniden tam anlamıyla hiçbir şey alamazsınız en iyi 5 ünide okumadıktan sonra. benim tavsiyem 42’yi araştırıp başvurun. ben şuan 42istanbulda yazılım eğitimi alıyorum. hiç anlatmıcam girin araştırın mükemmel bir yer müthiş bir proje tabanlı öğretim sistemi var. mühendislik derslerine giren hocaların çoğunun bilmediği şeyleri öğreneceksiniz diyebilirim.

kafanıza takılan bir şey olursa ig:melihkaragoz

@grainn selam dostum, mevcut sınavlarda başarılı olamadıysan DGS sınavında da genel itibarıyla iyi bir 4 yıllık bölüme yerleşmen pek mümkün olamayabiliyor. Benzer süreçlerden ben de geçtim, sen sınavlara da hazırlanmadım diyorsun :) ben hazırlandığım halde yapamadım, zira mat2 eğitimi verilmeyen öğrenci mat2 eğitimi verilmiş bireyler ile aynı dershaneye gidince geride kalıyor ve kopuyor. İlk defa dersin gerisinde kaldığımı mat2 eğitimlerinde fark etmiştim. Lisede mat1 bile öğretmediler zira, hükümetinde kurguladığı sistemin eksikliği yok değil.

Sana tavsiyem, 1 yıl daha uzat ancak adamakıllı çalış, kır dizini otur ve o senen eziyet içerisinde geçsin. 1 yıl seni hiçbir şeyden geri koymaz, hiçbir şeye geç kalmış olmazsın.

Ben doğrudan 2 yıllık ile devam ettim ve güzel projelerde çalıştım - uzmanlık kurslarına gittim. Sonrası zaten kolay şekilde iş bulmamı sağladı, istikrarlı şekilde çalıştığım için de başarılı oldum.

Özetle sana tavsiyem, her insan tanır kendini. 1 yıl uzatsan da çaba sarf etmeyeceksen hiç boşuna vaktini harcama 2 yıllık devam et. Ancak bu sınavı kazanacağım diyorsan da DGS ile değil, doğrudan 4 yıllık bir üniversiteye kapak atarak olur bu iş. DGS'ye çok ümit bağlama.

Bende aynı konuda kararsızım 200k yaptım bu sene bilgisayar mühendisliğinde hiç iyi üniversite gelmiyor. 2 yıllık güzel yerler geliyor hedefim DGS ile güzel bir yere gitmek ama karar veremiyorum forumlarda çok konu yok böyle olanlarda kontenjan az demiş ama sınav bana kolay geldi derece yapmanın zor olacağını düşünmüyorum. Sizce olabiliritesi olan bir düşünce mi?

Bende aynı konuda kararsızım 200k yaptım bu sene bilgisayar mühendisliğinde hiç iyi üniversite gelmiyor. 2 yıllık güzel yerler geliyor hedefim DGS ile güzel bir yere gitmek ama karar veremiyorum forumlarda çok konu yok böyle olanlarda kontenjan az demiş ama sınav bana kolay geldi derece yapmanın zor olacağını düşünmüyorum. Sizce olabiliritesi olan bir düşünce mi?

Dostum yaşımız aynı ama benim sana tavsiyem, 200 bin sıralamayı çöpe atma 2 yıllığa gitme boşuna bence, 200 bin basit değil ayrıca 2023 yılı için hiç basit bir sıralama değil. 2 yıllık ya da mezun düşünme bence direkt mantıklı bir tercihle üniversiteni oku, ben 800bin yaptığım için böyle düşüncelere dalmak hakkım ama sen emeğinin karşılığını almışsın 1 sene daha yorma bence kendini, hayatında başarılar :)

Hocam merhaba, aradan uzun yıllar geçmiş yazdığım mesajı görünce duygulandım:)

Öncelikle Kocaeli'de bilgisayar programcılığı okudum sonra da DGS ile gedik üniversite bilgisayar mühendisliğine geçiş yaptım şu an son sınıfta olmama rağmen maddi imkansızlıklar nedeniyle okulu bitiremiyorum. Sana en büyük tavsiyem maddi durumun yoksa yani ayda 8-10k veremem diyorsan özel yazma kesinlikle. Ben DGS'ye çok çalışamadım o ara TEKNOFEST'e katılıyordum (boşa geçmedi insansız su altı araçlar ileri kategorisinde derece aldım) TEKNOFEST dolayısıyla DGS'ye çalışamadım ve çok az netle bir yere yerleştim. Şunu net bir şekilde söyleyebilirim ki mat temelin yoksa bile (ki benim yoktu meslek lisesi çıkışlıyım) 5-6 ay disiplinli çalışmayla DGS de devlet PC müh girebilirsin. Ama DGS ile mühendisliğe geçmenin çok fazla dezavantajı var, bunların göz önünde bulundurmak gerekiyor. Mesela TEKNOFEST'te derece kazandık takım olarak. Ve takımda mesleki altyapısı en iyi olan ben olduğum için çoğu işi ben de yaptım (lehiminden arayüz programlayıp sensör işlemeye kadar) ve ASELSAN'da staj kazandık her birimiz. Ama beni almadılar DGS sebebiyle. Bu birincisiydi ikinci olarak sürekli dışlanıp hor görülüyorsun ortamda dgsliyim demek mülteciyim demekle aynı konumda neredeyse. Ama yalan yok DGS ile geçiş yapmak kafadan YKS ile mühendisliğe geçmekten çok daha kolay. Ve dersleri önceden programcılıkta aldığınız için mesleki dersleri yata yata geçiyorsunuz. Fizik ve mat2 de takılırsınız ama çalışınca yapılıyor. Üniversite hakkında diyeceklerim bu kadar. Diplomayı alın yeter hangi üniversite olduğunun hiçbir önemi yok inanın bana.

Bir de yazılım alanında gelişmek istiyorsanız üniversiteden tam anlamıyla hiçbir şey alamazsınız en iyi 5 üniversite de okumadıktan sonra. Benim tavsiyem 42'yi araştırıp başvurun. Ben şu an 42İstanbul'da yazılım eğitimi alıyorum. Hiç anlatmayacağım girin araştırın mükemmel bir yer müthiş bir proje tabanlı öğretim sistemi var. Mühendislik derslerine giren hocaların çoğunun bilmediği şeyleri öğreneceksiniz diyebilirim.

Kafanıza takılan bir şey olursa ig: Melihkaragoz.

Çok teşekkür ederim abi Instagram'dan mesaj attım müsait vaktinde isteklerine bakar mısın rica etsem :)

Bende bilgisayar programcılığı düşünüyorum. 375k sıralama var. İstanbul dışında ve birkaç üniversite dışında çoğu şehir geliyor. Üniversite konusunda kararsızım öneriniz ne olur? Programcılık dışında bilgisayar teknolojisi, operatörlüğü gibi bölümler okunur mu?

Öncelikle selam, okurum ben demiyorsan ilgi alanına göre git iki yıllık bir yere derdim ama kariyer konusunda tanımadığım birine şunu yap demeyi sevmiyorum, ben kendimi biliyordum okumak için cok hevesim olmadığından 2 yıllık yazdim ve pandemi sayesinde arkadaşlarım ile mezun oldum. İlk başta laptop teknisyeni idim şu an ise mezuniyetimin 2. senesi ve neredeyse dünyanın en büyük üretici firmalarından birinde IT uzmanı olarak çalışıyorum. Şu an olduğum yere kolay gelmedim, hep piyasa altında çalışarak bir kademe üstü yere gittim, son 3 senede 5 iş değiştirdim ve buradayım. Tabii ki kaderde benim tarafımdaydı ve bende bunu bilerek üzerine gittim. Kendinde ders olarak değil ama kariyer olarak azim görüyor isen 2 yıllık tercih edip kendini sürekli geliştirebilirsin, sertifikalara dahil olabilirsin. Çok kolay olmasa da iş bulursun. Bir arkadaş daha vardı buralarda profil fotoğrafı rıza baba olan oda Marmara Üniversitesi programcılık mezunuydu sanırım ama burada yazılarını okuduğumda hep kendini geliştiren biri olduğunu ve kesinlikle sadece programcılık mezunu olmadığını belli ediyordu. Böyle bir kişilik olabilirsin. Ama yine söylüyorum tavsiye verebilecek kadar tanımıyorum seni o yüzden kariyerine yön verecek bir şey söylemek istemiyorum. Seçimlerine göre tavsiye ve tecrübelerimi aktardım kalanı sende. İnşallah istediğin alanda başarılı olursun.

Yeni konular

Geri
Yukarı