Bilgisayar Programcılığı İçin 2500TL'lik Bilgisayar Toplama

ArmegedonTeam

Hectopat
Yer
Condor
Daha fazla  
Arkadaşlar masaüstü bilgisayar toplamayı düşünüyorum.Maksimum bütçe 2500 TL.
Bu konuda çok farklı kombinasyon yapılabilir fakat sizin düşünceleriniz benim için önemli.
Siz olsaydınız 2500 TL nasıl bir sistem toplardınız?
Şimdiden teşekkür ederim.

Programlama dillerini öğreniyorum.Yazılım ve uygulama geliştirmek için sistem alacağım.Sık olarak kullandığım Microsoft Visual Studio.
Video render yapmak için değil ama ileride belki 3d oyun geliştirmek için de sistem toplama düşünülebilir.

Bende şuan 4 yıllık dizüstü var, Pentium P6200 işlemci var. Visual Studio kullanıyorum ve gayet rahat bir şekilde sorunsuz çalışabiliyorum. Demek istediğim yüksek bütçeli bilgisayar çok da lazım değil ancak söylediğin gibi oyun işleriyle uğraşacak isen lazım olur.

Oyun oynamak için almayacağım.Merak ettiğim bir konu var.Uygulama geliştiriciler ve yazılım geliştiriciler bu işten çok iyi paralar kazanıyor. Onlar nasıl sistemler kullanıyorlar? Yani çok yüksek miktarda donanımlar alıp kullanıp çok para kazanıyorlar yoksa bizim kullandığımız gibi çok yüksek olmayan donanımlar mı kullanıyorlar?

Son düzenleyen: Moderatör:
Oyun oynamak için almayacağım.Merak ettiğim bir konu var.Uygulama geliştiriciler ve yazılım geliştiriciler bu işten çok iyi paralar kazanıyor. Onlar nasıl sistemler kullanıyorlar? Yani çok yüksek miktarda donanımlar alıp kullanıp çok para kazanıyorlar yoksa bizim kullandığımız gibi çok yüksek olmayan donanımlar mı kullanıyorlar?
Pek çok yazılımcının çok über seviyelerde donanıma ihtiyaç duyduğunu görmedim. Bir ara bende programcılık yaptım (Python3) ve hiç öyle sistemimi zorlayacak bir durumla karşılaşmadım.

Eğer masaüstü kullanmak için müsaitseniz gayet güzel sistemler toplanabilir. Yok eğer laptop lazım diyorsan da araştırırız. Ancak söylendiği gibi çok daha düşük bütçeli bir bilgisayar da işini görecektir.

Eğer programcılık ile uğraşacaksanız ekran kartına pek ihtiyacınız yok.Ama programcılık dediğiniz alan çok geniştir.Ne yapmak istediğinize tam karar vermeniz gerekir.Mesela ben otelde çalışıyorum.Visual studio ile yapılmış olan SEDNA Önbüro adlı programı kullanıyorum.İstersen incele bu tarz kayıt,takip,alım,satım gibi programlar yapıcaksan işlemci ve ram e yükleniceksin ama çok sistem gereksinimine gerek yok. Çünkü iyi bir programcı ( veya yazılımcı) olduğunda şirketlerde çalışman gerekicek o zaman zaten elinin altinda iyi bir bilgisayar olur.
Şuan oteldeki kullandiğim bilgisayarda xeon e5 işlemci olması lazım 128GB ram var :D ama ekran karti 196 mb :D

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı