Bilgisayar programcılığı için üniversite önerisi

qRs

Hectopat
Daha fazla  
Programcılık okuyup 4 yıla tamamlamayı düşünüyorum. Eğitimi iyi olan üniversiteler hangileri? @BilgisayarKurdu bu konuda yardımcı olabilir misiniz?

Son düzenleyen: Moderatör:
Bilgisayar Programcılığı (İngilizce) bölümü okumaktayım, fakat eğitim konusunda bir şey arıyorsanız çok zor.Bu tarz teknik diller maalesef ki çok iyi bir şekilde okul ortamında öğrenilemiyor bu konuda sizin de bir şey yapmanız gerekecek, yani siz nereye giderseniz gidin aynı dilleri yarım yamalak öğreneceksiniz.Size önerim bulunduğu ortamı iyi bir üniversiteye gidin ve onun haricinde bir yazılım kursuna gitmeye çalışın ya da Udemy sitesinden ders alın.Unutmayın bu bölümde en çok eğitim değil sizin çabanız önemli, iyi bir üniversite sadece diplomada iş yapar.

Bilgisayar Programlama adına konuşmak gerekirse İzmir'den üniversite bakmaman daha doğru olur.
4 yıllığa tamamlayacaksan mühendislikte Türkçe eğitim veren sadece Celal Bayar (Manisa'da) var diye biliyorum. Araştırmalarım sonucu öyle program dillerini güzel öğreten yok ders niteliğinde tahtada işlediklerinden zorla soğutuyorlar fakat İzmir içinden gitmek zorundaysan Ekonomi olabilir.

Hevesini kırmak gibi olmasın fakat dgs ile üniversiteye gidebilmek bile zor iken iyi üniversiteye girebilmek çok zor.. binlerce kişi giriyor sınava ve tercih yapıyor ve o kadar öğrenci arasından alınan öğrenci sayısı gerçekten hayret verici, en son baktığımda ortalama 6-7 öğrenci girebiliyordu dgs ile okullara.

Dostum üniversiteleri "Eğitim amaçlı" ayırmaya çalışma zira Marmara Üniversitesi gibi bölümlerin bile eğitimi yetersiz. Arkadaşlar zaten söylemiş, ki ben de aynısını söyleyecektim; Tamamen senin çaban ile alakalı. Mesela Üniversite 2. sınıf mezunusun ancak hali hazırda geliştirdiğin, hayata geçirilen bir proje var mı yok mu bunu sorgula? Basit internet sitelerinden öteye gidebildin mi mesela?

Senle yaşıt sayılırız, benim bayram demez seyran demez telefonlar çalmaya başladı. Şu işletme bu hatayı almış, sebebi ney? Bu müşteri şu özelliği ekliyor, ekleyebilir miyiz? Gibi gibi yani.
Yalnızca okulun verdiği eğitimle kalsam kodlasam kodlasam hesap makinesi kodlardım.

Okuyacağın üniversite yalnızca bir işe girerken bonus olur. Ben de önüme gelen her üniversitede okumaya razı biriyim :) Gelip gitmesi kolay olsun derdindeyim, ortamı güzel olsun derdindeyim.
Recep Abimiz sanma ki bilgisayar mühendisliği alanında master yaptı, kendisi Almanya Öğretmenliği okudu yanılmıyorsam; ama bak kendi çabasıyla nereden nerelere geldi.

Bu yüzden siz ne düşünürsünüz bilmem ancak; ben üniversite konusunu hiç kafaya takmıyorum. Ben; kendim test edip de günlerce tek bir hata alamadığım programı, bu müşteriler ne yapıyor da hata aldırtmayı başarıyor bunu dert ediyorum, bunu merak ediyorum :D :D Telefon çalınca heyecan yapıyor artık vücut.

Dostum üniversiteleri "Eğitim amaçlı" ayırmaya çalışma zira Marmara Üniversitesi gibi bölümlerin bile eğitimi yetersiz. Arkadaşlar zaten söylemiş, ki ben de aynısını söyleyecektim; Tamamen senin çaban ile alakalı. Mesela Üniversite 2. sınıf mezunusun ancak halihazırda geliştirdiğin, hayata geçirilen bir proje var mı yok mu bunu sorgula? Basit internet sitelerinden öteye gidebildin mi mesela?

Senle yaşıt sayılırız, benim bayram demez seyran demez telefonlar çalmaya başladı. Şu işletme bu hatayı almış, sebebi ne? Bu müşteri şu özelliği ekliyor, ekleyebilir miyiz? Gibi gibi yani.
Yalnızca okulun verdiği eğitimle kalsam kodlasam kodlasam hesap makinesi kodlardım.

Okuyacağın üniversite yalnızca bir işe girerken bonus olur. Ben de önüme gelen her üniversitede okumaya razı biriyim :) Gelip gitmesi kolay olsun derdindeyim, ortamı güzel olsun derdindeyim.
Recep Abimiz sanma ki bilgisayar mühendisliği alanında Master yaptı, kendisi Almanya Öğretmenliği okudu yanılmıyorsam; ama bak kendi çabasıyla nereden nerelere geldi.

Bu yüzden siz ne düşünürsünüz bilmem ancak; ben üniversite konusunu hiç kafaya takmıyorum. Ben; kendim test edip de günlerce tek bir hata alamadığım programı, bu müşteriler ne yapıyor da hata aldırtmayı başarıyor bunu dert ediyorum, bunu merak ediyorum :D :D Telefon çalınca heyecan yapıyor artık vücut.

Hocam size birkac sey sormak istiyorum da sizinle ozelden iletisime gecme sansim var mi?

Ben de bilgisayar programcılığı okumak istiyorum İstanbul'da özel üniversitede okumak mı mantıklı olur yoksa şehir dışı devlette mi?

Arada herhangi bir fark olduğunu düşünmüyorum (Devlet'de çok iyi bir üniversiteyi okumadığın müddetçe)

Üniversitenin de bir etkisi yok aslına bakarsan bu dalda. Tamamen gerçekleştirmiş olduğun "Elle tutulur projeler" nelerdir bunlara bakarlar. İlk işe girişinde, piyasada hali hazırda kullanılan 2-3 yazılımın - projen - freelance işin olsa çok iyi olur.

Yani okul en son dert edeceğin şey olmalı. Fizik - kimya bölümlerinden (üniversitede) vazgeçip programlama - network - sistem bölümlerine kayan ve çok başarılı olan insanlar tanıdım. Sen baştan bu yolu kafanda hedef haline getirirsen başarılı olmama şansın söz konusu değil.

Asla eski kafayla "Okuduğun okulu ileride sahip olacağın yaşantı - refah seviyesi" ile orantılama.
Kendini sistem ve network alanında da biraz olsun geliştirmeye çabala. Bir entegrasyon istenir hem yazılım hem veritabanı hem network hem sistem bilmek zorunda kalırsın, böyle durumlar çok oluyor. Mümkünse okuldan ziyade hangi dillere ve teknolojilere yoğunlaşacağın ile ilgilen. Elbette sınavlarda da elinden geleni ardına koyma, devlete falan atanırsan senin için iyi olur.

Geri
Yukarı