Bilgisayar programcılığı okumak

Çok teşekkür ederim hocam. Sınav zamanına da yaklaşık 2 hafta falan kaldı ve hala da ders çalışamıyorum, o istek halen de yok. Ders çalışmaya da üşeniyorum bir yandan. Elim hiç o tarafa gitmiyor. Zaten üniversite olarak da çok da yüksek hedefim yok. Elimde iyi kötü bir diploma olsun ve okul bana temel bilgileri öğretsin yeter benim için. Bende onun üstüne bir şeyler katarım. Böylelikle ön lisansı bitirmiş olurum. DGS ise o zamana kadar hayatın zorluklarını daha çok öğrenip bu sayede ders çalışma isteği belki gelebilir diye düşünüyorum.
Naptınız hocam?

Çok teşekkür ederim hocam. Sınav zamanına da yaklaşık 2 hafta falan kaldı ve hala da ders çalışamıyorum, o istek halen de yok. Ders çalışmaya da üşeniyorum bir yandan. Elim hiç o tarafa gitmiyor. Zaten üniversite olarak da çok da yüksek hedefim yok. Elimde iyi kötü bir diploma olsun ve okul bana temel bilgileri öğretsin yeter benim için. Bende onun üstüne bir şeyler katarım. Böylelikle ön lisansı bitirmiş olurum. DGS ise o zamana kadar hayatın zorluklarını daha çok öğrenip bu sayede ders çalışma isteği belki gelebilir diye düşünüyorum.

Ne yaptınız hocam bende şu an sizle aynı durumda sayılırım :)

Bende aynı yolun yolcusuyum kardeşim tavsiyem ostim teknik yazman adamlar harika bir imkan veriyorlar mühendislik barajını geçemezsem bende orayı yazacağım ve DGS zor diyen arkadaşlara da hiç aldırış etme 60 temel matematik ve 60 temel Türkçe soruyorlar bunu yapamayacak adam intihar etsin zaten! Şaka bir yana 2 sene zamanın olacak ayrıca yazılıma geçince kendine tecrübe katmış olacaksın örneğin ostim her hafta 1 gün ve son dönem Full olmak üzere sürekli staj imkanı sağlıyor yazılıma sıfırdan gelen bebeleri geçip gidersin mühendislikte hocalar eğer kendini yeterince geliştirdiysen seni sevecektir üniveristeyi 30 yaşında bitirenler bile var ve bir pürüz çıkmaz ise ben 24 yaşında mezun olacağım ve önümde yaklaşık 40 sene iş hayatı var senin de! Kimsenin lafına bakıp pes etme sana yine de kısaca avantaj ve dezavantajları sıralayayım.

DGS avantajları.

1) 1 sene bir daha çalışıp 8 ayrı dersle uğraşmayacaksın.
Ve yazılımla ilgili bölüm okuyacağın için şimdiden işine hazırlanacaksın.

2) 1 senen zaten gidecek mezuna kalırsan ki o da belli değil iyi üniler 400 üzeri.
Derslerim berbat demişsin büyük motivasyon ister onun yerine DGS düşünebilirsin.

3) 2 sene geç mezun olacaksın 2 senen çöpe falan gitmeyecek orada boş boş durmuyorsun.
Kod öğreniyorsun sonuç itibarıyla niye çöpe gitsin? Ama mutlaka en iyi üniversiteye git basit ünilerle zaman kaybetme onlar flash Player falan öğretiyor ki onun tarihi geçti bile.

4) 2 sene kendine gelir ve yeni sınava hazır olursun ve yazılım nedir anlarsın az çok.

Dezavantajları.

1 ) 2 sene daha geç mezun olacaksın ama kimse 22 yaşında mezun olmuyor çoğu bölüm 5 sene hazırlık dahil o yüzden 23'te oluyorlar 2 senenin lafı olmaz o senin tecrüben olacak ama bir dezavantaj denebilir dışarıdan.

2) DGS'de başarısız olur isen kontenjana yerleşmezsen ortada kalabilirsin ama sonraki sene.
Yine DGS deniyebiliyorsun tavsiyem bu durum sana ders olsun ki bana epey oldu :) harıl harıl DGS çalışacağım eğer 2 yıllık girersem.

3) başta insanlar kem küm edebilir onları kafana takma ve okuluna bak inan bana mühendisliğe bile laf atan var hatta tıpı bile küçümseyeni gördüm inana bana kuzenim 2 sene anestezi okudu laf ettiler kıza ama şu an kendi arabası bile var parasıda iyi bayağı maşallah :)

Evet özetle bu kadar!

Elimden geldiğince anlatmaya çalıştım yazım yanlışı varsa kusura bakma motivasyonun kaybolsun istemedim hemen yazıverdim.

Fakat unutma bu hayata başkasının aklıyla yaşamaya gelmedin en iyi kararı kalbinle korkuyla değil beyninle ver ve kendi çizgini çiz ortalık lise mezunu dolu ama onlar bile iş buluyor yeter ki azmet en kötü ihtimal bilgisayar programcılığında uzmanlaşır kıdemli yazılım uzmanı olursun ki ortalama maaş 6K ile 10k arası ve en az ilanlarda 4 yıl tecrübe istiyorlar ama o da zamanla oturur.

İyi günler dilerim.

Merhaba hocam. Ostim Teknik'te kaçıncı sınıftan başladınız?

Yeni konular

Geri
Yukarı