Bilgisayar Programcılığı vs Mekatronik Mühendisliği

edvinas0

Centipat
Daha fazla  
Arkadaşlar bu sene üniversite sınavım var ve hâlâ kararsızım. Sizce mezuna kalıp şu an bölümüm olan otomasyonun devamı mekatronik mühendisliği mi okumak, yoksa mezuna kalmadan bilgisayar programcılığı okuyup sonrasında farklı bir bölüme dikey veya yatay geçiş mi yapmak? Aydınlatırsanız sevinirim.

Arkadaşlar bu sene üniversite sınavım var ve hâlâ kararsızım. Sizce mezuna kalıp şu an bölümüm olan otomasyonun devamı mekatronik mühendisliği mi okumak, yoksa mezuna kalmadan bilgisayar programcılığı okuyup sonrasında farklı bir bölüme dikey veya yatay geçiş mi?

Otomasyon mühendisliğine de bakabilirsin mekatronik müh öğrencisiyim merak ettiğin bir şey varsa sor.

Arkadaşlar bu sene üniversite sınavım var ve hâlâ kararsızım. Sizce mezuna kalıp şu an bölümüm olan otomasyonun devamı mekatronik mühendisliği mi okumak, yoksa mezuna kalmadan bilgisayar programcılığı okuyup sonrasında farklı bir bölüme dikey veya yatay geçiş mi yapmak? Aydınlatırsanız sevinirim.
Hedefindeki meslek nedir?

Otomasyon mühendisliğine de bakabilirsin mekatronik müh öğrencisiyim merak ettiğin bir şey varsa sor.

Ben mtok kullanarak mekatronik mühendisliğine girebiliyorum ama işin program boyutunu daha çok seviyorum yani mekatronik okusam sene sonunda illaki bir bölüme yönelmem gerekirse yine bilgisayarı seçerim. Şurada birkaç aylık sürem kaldı ve bende sadece idare edecek düzeyde TYT bilgisi var AYT hiç görmedim yol gösterici olursanız sevinirim.

Hedefindeki meslek nedir?

Ben normalde siber güvenlik istiyorum ama önümdeki süreye bakıldığında imkansız olduğunu anladım bari okuduğum mesleğe mezuna kalayım veya programcı olayım dedim.

Merhaba. 2 yıllık Mekatronik bölümü diyecektim ama Mekatronik bölümünden Dikey Geçiş Sınavıyla Bilgisayar Mühendisliğine geçilemiyormuş. İş imkanı olarak 2 yıllık Mekatronik bölümü, 2 yıllık Bilgisayar Programcılığından biraz daha iyi olabilir ama KPSS atama puanlarına baktığımda ikisi de birbirine yakın görünüyor.

Merhaba. 2 yıllık mekatronik bölümü diyecektim ama mekatronik bölümünden dikey geçiş sınavıyla bilgisayar mühendisliğine geçilemiyormuş. İş imkanı olarak 2 yıllık mekatronik bölümü, 2 yıllık bilgisayar programcılığından biraz daha iyi olabilir ama KPSS atama puanlarına baktığımda ikisi de birbirine yakın görünüyor.

Dostum öncelikle ne istediğine karar ver. İşin mekanik kısmını mı daha çok seviyorsun yoksa ben bilgisayar başında oturup kod mu yazayım diyorsun. Mekatronik teknikerliği okuyacaksan %90 sahada çalışırsın bilgin olsun. Esas olay sende bitiyor tabii ki. Mekatronik okuyup her alana uzanabilirsin. Bir alana yönelip o konuda uzman olabilirsin ilgine göre o yüzden benim tavsiyem mekatronikten yana fakat dediğim gibi asıl olay sende bitiyor. Ne istediğine karar vermen gerek. Mekatronik okuyacaksan Kocaeli Üniversitesi'ni düşünebilirsin karamürsel veya hereke MYO hariç ana kampüsün orayı tutturmalısın. Diğer MYO'lar çok kötü hiçbir şey öğrenemessin. Koü ana kampüsün laboratuvarı çok iyi ve çoğu iş alımları mekatronikten olacaksa koüden oluyor bilgi dahilinde olsun bu da.

Dostum öncelikle ne istediğine karar ver. İşin mekanik kısmını mı daha çok seviyorsun yoksa ben bilgisayar başında oturup kod mu yazayım diyorsun? Mekatronik Teknikerliği okuyacaksan %90 sahada çalışırsın, bilgin olsun. Esas olay sende bitiyor tabii ki. Mekatronik okuyup her alana uzanabilirsin. Bir alana yönelip o konuda uzman olabilirsin ilgine göre. O yüzden benim tavsiyem Mekatronikten yana fakat dediğim gibi asıl olay sende bitiyor. Ne istediğine karar vermen gerek. Mekatronik okuyacaksan Kocaeli Üniversitesini düşünebilirsin, Karamürsel veya Hereke MYO hariç ana kampüsün orayı tutturmalısın. Diğer MYO'lar çok kötü, hiçbir şey öğrenemezsin. KOÜ ana kampüsün laboratuvarı çok iyi ve çoğu iş alımları Mekatronikten olacaksa KOÜ'den oluyor, bilgi dahilinde olsun bu da.
Konuyu açan kişi ben değilim yani konu sahibine konusuyla ilgili bir görüş yazmıştım ama mesajınız için teşekkürler.

Geri
Yukarı