Bilgisayar programcılığını bitirirsek yazılımcı sayılır mıyız?

• Konuyu başlatan polS
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 5
  • Görüntüleme 705

polS

Picopat
Daha fazla  
Bilgisayar programcılığını bitirsem yazılımcı sayılır mıyım? Arkadaşlar yazılıma çok ilgim var.(klasik yazılım ilgilerinden değil.) Aşırı derecede yazılım okumayı, kodlamayı seviyorum ama yazılım okulunu okumam imkansız. O yüzden bilgisayar programcılığı okuyup, kendimi geliştirmeye odaklı bir şeyler yapmak istiyorum. Biliyorum diploma çok önemli iş için ama benim üniversitede yazılım okumam imkansız. O kadar büyük bir puan çekemem. İnternetlerdeki kursları alıp, kendimi geliştirmeye oynamak istiyorum. Gerekirse İngilizce kursuna bile gitmeye hazırım en iyisi olmak için. Diploma olmadan da iş bulunabilir nihayetinde değil mi? Bu düşüncem hakkında neler düşünüyorsunuz?

Geçerli sertifika alan da programcı sayılır. Elbette mühendislik gibi olmaz. Fakat kendinizi geliştirebilirsiniz.

Yazılımcı olabilirsin. Sen çok iyi kod yazdıktan sonra özel sektör senin diplomanı pek takmaz da. İşe girerken falan çok iyi bildiğini kanıtlaman gerekir. Önüne engeller çıkarır genellikle ama çok zor bir durum değil yani sen çok iyi olduktan sonra sıkıntı kalmaz. Devlete falan gireceksen mühendislik kadrosundan giremezsin böyle engelleri var tabi.

Diploma olmadan da iş bulunabilir nihayetinde değil mi?
Aslında ana sorun bu senin. Diğer kısımları sadece detay.

Bu sorunun cevabı genel olarak evet. Şu anda diplomayı bırak üniversite okumadan daha lisede, ortaokulda bile freelancer olarak çalışan binlerce kişi var. Şu anda iş bulabilmek için diploman olması bazı yerlerde gerekli değil.

Fakat bu sorunun genel olmayan kısmana bakacaksak iyi bir şirkete girmek için diploman olması gerekecek. Alaylı olup iyi yerlerde de çalışmak mümkün ama bu kişilerin sayısı oldukça az. Genele baktığımız zaman firmalar şu anda diplomaya bakıyor ilk başta. Alaylı olup kendini sektörde kanıtlamış kişileri kaçırmak istemezler ama dediğim gibi oldukça az bu kişi sayısı şu anda.

Geçerli sertifika alan da programcı sayılır. Elbette mühendislik gibi olmaz. Fakat kendinizi geliştirebilirsiniz.

Cevabınız için teşekkürler.

Yazılımcı olabilirsin. Sen çok iyi kod yazdıktan sonra özel sektör senin diplomanı pek takmaz da. İşe girerken falan çok iyi bildiğini kanıtlaman gerekir. Önüne engeller çıkarır genellikle ama çok zor bir durum değil yani sen çok iyi olduktan sonra sıkıntı kalmaz. Devlete falan gireceksen mühendislik kadrosundan giremezsin böyle engelleri var tabii.

Cevabınız için teşekkürler. Gerekirse özel sektörden de çalışmaya razıyım.

Bu sorunun cevabı genel olarak evet. Şu anda diplomayı bırak üniversite okumadan daha lisede, ortaokulda bile freelancer olarak çalışan binlerce kişi var. Şu anda iş bulabilmek için diploman olması bazı yerlerde gerekli değil.

Fakat bu sorunun genel olmayan kısmana bakacaksak iyi bir şirkete girmek için diploman olması gerekecek. Alaylı olup iyi yerlerde de çalışmak mümkün ama bu kişilerin sayısı oldukça az. Genele baktığımız zaman firmalar şu anda diplomaya bakıyor ilk başta. Alaylı olup kendini sektörde kanıtlamış kişileri kaçırmak istemezler ama dediğim gibi oldukça az bu kişi sayısı şu anda.

Cevabınız için teşekkürler. Bu yolda kendimi geliştireceğime dair güvenlerim var kendimce.

Bu mesaja hak veriyorum ve şöyle bir fikir atıyorum ortaya. Bence yapılabilir. Önce programcılığı bitirirsiniz. Bu arada boş anlarda malum sınava hazırlanmaya devam edersiniz. Kuvvetle muhtemel ikinci senenizde falan tutturursunuz. Ardından da iki alanda da birlikte okuyup mezun olursunuz. Yazılım müh. ilk iki yılı yazılım alanında ortalama bilgisi olan biri için pek zor değil. O yüzden yapılabilir bir fikir bence.

Yeni konular

Geri
Yukarı