Çözüldü Bilgisayar reset atmadan açılmıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Caner WMP

Hectopat
Bilgisayarı açıp anakart ekranı geldikten sonra siyah ekran oluyor ve monitöre görüntü gelmiyor. Böyleyken reset tuşuna basıp reset attığımda ise sorunsuz açılıyor. Bu sorunu yaklaşık 6 aydır yaşıyorum ve çözümünü bulamadım. Yardımcı olabilir misiniz?

Anakartınızın diski okuması ile ilgili bir problem olabilir. Tam olarak emin değilim. Benim arkadaşımın da eski bir bilgisayarı var. Bir gün Windows'un açılmadığını söyledi, bana yeniden Windows kurmayı denediğimizde USB'yi bile okumadı. Temizledik PC'yi ve sorunsuz çalıştı. Temizlik ile ilgili de olabilir diyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Kullandığınız depolama aygıtı nedir?

WD Blue 3, 5" 1TB 64MB SATA III 6Gb/s 7200 RPM.

Anakartınızın diski okuması ile ilgili bir problem olabilir. Tam olarak emin değilim. Benim arkadaşımın da eski bir bilgisayarı var. Bir gün Windows'un açılmadığını söyledi, bana yeniden Windows kurmayı denediğimizde USB'yi bile okumadı. Temizledik PC'yi ve sorunsuz çalıştı. Temizlik ile ilgili de olabilir diyorum.

BIOS varsayılan ayara döndürme, hard disk, RAM tarama, Windows farklı lisans kullanma.
Bunları denedim lakin olmadı.

Format çözüm olabilir demiyorum, onu en son aşama olarak düşünelim şimdilik. Şunu söyleyeblirim bilgisayar temizlemek çözüm olabilir, kendiniz temizleyebilirsiniz. Bir rehber videosu yardımıyla temizleyin, eğer güvenemem derseniz bir bilgisayarcıya hem sorunu anlatıp hem temizletebilirsiniz.
Bir de bir şey soracağım hesaba girdikten sonra mı siyah ekranda kalıyor, yoksa hesaba girmeden önce mi siyah ekranda kalıyor?

Format çözüm olabilir demiyorum onu en son aşama olarak düşünelim şimdilik şunu söyleyeblirim bilgisayar temizlemek çözüm olabilir kendiniz temizleyebilirsiniz bir rehber videosu yardımıyla temizleyin eğer güvenemem derseniz bir bilgisayarcıya hem sorunu anlatıp hem de temizletebilirsiniz.

Yaklaşık 2-3 hafta önce kendim detaylı bir temizlik yapmıştım. Ama açmışken BIOS pilini çıkarıp takmak aklıma gelmedi. Bir sonraki kasayı açışımda da onu deneyeyim diyorum. BIOS pilini çıkarıp takmak fayda eder mi, yoksa BIOS pilsiz çalıştırıp bilgisayarı sonra tekrar takmak mı gerekiyor resetlemek için?

Resetlemek için zaten BIOS'tan return default options diyebilirsiniz ancak tam fabrika ayarları istiyorsanız BIOS pili takılı değilken prizden çıkarın ve açarken tekrar takın BIOS sıfırlanır. Not: Windows kaybolabilir yani veriler yedeklenmeliyse yedeklenmeli.

Resetlemek için zaten BIOS'tan return default options diyebilirsiniz ancak tam fabrika ayarları istiyorsanız BIOS pili takılı değilken prizden çıkarın ve açarken tekrar takın BIOS sıfırlanır. Not: Windows kaybolabilir yani veriler yedeklenmeliyse yedeklenmeli.

Başka çözüm ne olabilir?

Başka çözüm ne olabilir?
Format çözüm olabilir ancak şunu da öğrenmek istiyorum. Bilgisayar açılırken yani anakart adı gelmeden ya da geldikten sonra mı siyah ekranda kalıyor yoksa kullanıcı hesabınıza giriş yaptıktan sonra mı siyah ekranda kalıyor?

Eğer kullanıcı hesabına giriş yaptıktan sonra kalıyorsa explorer.exe yanlış yüklenmiştir. Anlamanın bir yolu daha var, Shift basılı iken yeniden başlat tuşuna basıp kapatın. Açıldıktan sonra Sorun Gider > Gelişmiş seçenekler > Başlangıç Ayarları > Yeniden Başlat'ı seçin. Ardından yeniden başlayınca F4 tuşuna basıp güvenli moda giriş yapın. Eğer zaten sorunsuzca açılırsa explorer.exe'de sorun vardır, sorunsuzca açılmazsa yani gene reset atmak gerekirse zaten giremezsiniz ve sorunun anakarttan kaynaklı olduğuna kesin olarak varabiliriz.

Format çözüm olabilir ancak şunu da öğrenmek istiyorum. Bilgisayar açılırken yani anakart adı gelmeden ya da geldikten sonra mı siyah ekranda kalıyor yoksa kullanıcı hesabınıza giriş yaptıktan sonra mı siyah ekranda kalıyor?

Eğer kullanıcı hesabına giriş yaptıktan sonra kalıyorsa explorer.exe yanlış yüklenmiştir. Anlamanın bir yolu daha var, Shift basılı iken yeniden başlat tuşuna basıp kapatın. Açıldıktan sonra Sorun Gider > Gelişmiş seçenekler > Başlangıç Ayarları > Yeniden Başlat'ı seçin. Ardından yeniden başlayınca F4 tuşuna basıp güvenli moda giriş yapın. Eğer zaten sorunsuzca açılırsa explorer.exe'de sorun vardır, sorunsuzca açılmazsa yani gene reset atmak gerekirse zaten giremezsiniz ve sorunun anakarttan kaynaklı olduğuna kesin olarak varabiliriz.

Anakart adı geliyor ondan sonraki siyah ekranda kalıyor, ekranda sinyal yok yazıyor, kasada HDD dram ışığı yanıyor. Öyle kalıyor ve resetlemeden açılmıyor.

BIOS pilini değiştireyim diyorum, belki düzelir.
BIOS'u sıfırladım hatta pili bile değiştirdim yine olmadı. Yapacak ne kaldı bilmiyorum.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı