Çözüldü Bilgisayar saatinin otomatik olarak 01.01.2505-3050-5050 olması

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Thursy

Kilopat
Selamlar, 8-9 aydır bilgisayarın saati arada kafasına göre değişiyor. Uyku modundan uyandırdığım zaman tarih çok ileriye gidiyor. Gün ve ay aynı kalıyor ancak yıl başlıkta belirttiğim gibi 2026, 2032, 2044, 2045, 2050, 2054, 2121, 2323, 2525, 2626, 2929, 3030, 3131, 4545, 5050, 5252 gibi tarihlere atıyor. Temiz kurulum yaptım, BIOS pili değiştim, bios güncelledim, windows güncellemeleri açık, daha önceden kullanmadığım farklı bir program yok ancak ne yaparsam yapayım bu sorunun önüne geçemedim.

Tarih çok ileride olduğunda düzeltemiyorum. 30-40 yıl ileri gittiyse manuel olarak düzeltiyorum ancak saati otomatik düzelt dediğim anda yine kendi bildiği tarihe yani 30-40 yıl ileriye atıyor. Bu durum 5-10 dakika içinde çözülüyor ancak kendi düzeltmeden asla düzeltemiyorum çünkü CPU kullanımı %100 oluyor. Bazı web sayfalarındaki üyelik girişlerimi unutuyor, programlar güncelleme istiyor vs.

Tarih sapıttığında BIOS üzerinden değiştireyim diyorum, değiştiriyorum ancak bilgisayarı açtığımda saat yine otomatik olarak değiştirdiği tarihe atıyor.

Anakartım ASUS B450-F STRIX. Müşteri hizmetleri ile görüştüm teknik servisin bakması gerektiğini söyledi. Teknik servise bırakırsam 2 hafta kadar bilgisayarsız kalacağım. Sorunun yazılımsal olduğunu düşünüyorum ancak sorunu çözebileceğim her şey denedim sonuç değişmedi.

Yardımcı olabilecek var mı?
Teşekkürler.

Çözüm
2 Hafta kadar önce format attım. Eskiden ne kullanıyorsam aynılarını yükledim ekstra olarak Steelseries ve Razer`ın programları var onlarla da alakalı olacağını düşünmüyorum. Bölge ayarları doğru hocam sadece yılı kafasına göre değiştiriyor.

Onu da denedim manuelde bıraktım ama kafasına estiğinde tarihi değiştiriyor.
Yanlış bir şey göremedim. Servise de gönderebilirsiniz.
Zaten pil yeni demişsiniz. Windows üzerinden de Tarih/Saat Bölge ayarları doğruysa donanımsal da olabilir. En son ne zaman format attınız?

Zaten pil yeni demişsiniz. Windows üzerinden de Tarih/Saat Bölge ayarları doğruysa donanımsal da olabilir. En son ne zaman format attınız?
2 Hafta kadar önce format attım. Eskiden ne kullanıyorsam aynılarını yükledim ekstra olarak Steelseries ve Razer`ın programları var onlarla da alakalı olacağını düşünmüyorum. Bölge ayarları doğru hocam sadece yılı kafasına göre değiştiriyor.
Geleceği gören bilgisayar bence çok mükemmel bir şey :D

Tarih ve saat ayarlarını otomatikten çıkarıp manuel girip deneyin düzelir tahminimce.

Yanlış bir şey göremedim. Servise de gönderebilirsiniz.

Çözüm
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bunu dener misin hocam?

Son düzenleyen: Moderatör:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bunu dener misin hocam.

Hocam bilgisayar UTC+03:00 İstanbul dilimindeymiş zaten. Bu dilimde sorun yapıyor.

Son düzenleme:
O zaman bağdat seçin düzelir.

O ayarı hiç ellemedim hocam yani 2 yıl öncesinde neyse hala o. 2 yıl önce yapmıyordu şimdi neredeyse her açmada yapıyor. Mesela demin yılı 2022 yaptı manuel olarak 2021 yaptım sonra otomatik güncelle dedim tekrar 2022 yaptı yani kendi hafızasında 2022 algılıyor. Hatta dün görselde eklediğim yıla(5858) attı.

EDİT:

Anakartı garantiye gönderdim ve donanımsal bir sorun olduğu belirlendi. CMOS devresi değiştirildi ve sorun çözüldü.

Dosya Ekleri

• Ekran görüntüsü 5858-10-19 174110.png
    Ekran görüntüsü 5858-10-19 174110.png
    20,1 KB · Görüntüleme: 105
Aynı sorunu ben de yaşıyorum. MSI anakartım vardı Gigabyte anakart aldım sırf başlıktaki ve konudaki gibi tarih ileri gidiyordu daha 1 hafta olmadan aynı sorunu yeni anakart ile yaşıyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:

Geri
Yukarı