Çözüldü Bilgisayar saatinin otomatik olarak 01.01.2505-3050-5050 olması

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Thursy

Kilopat
Selamlar, 8-9 aydır bilgisayarın saati arada kafasına göre değişiyor. Uyku modundan uyandırdığım zaman tarih çok ileriye gidiyor. Gün ve ay aynı kalıyor ancak yıl başlıkta belirttiğim gibi 2026, 2032, 2044, 2045, 2050, 2054, 2121, 2323, 2525, 2626, 2929, 3030, 3131, 4545, 5050, 5252 gibi tarihlere atıyor. Temiz kurulum yaptım, BIOS pili değiştim, bios güncelledim, windows güncellemeleri açık, daha önceden kullanmadığım farklı bir program yok ancak ne yaparsam yapayım bu sorunun önüne geçemedim.

Tarih çok ileride olduğunda düzeltemiyorum. 30-40 yıl ileri gittiyse manuel olarak düzeltiyorum ancak saati otomatik düzelt dediğim anda yine kendi bildiği tarihe yani 30-40 yıl ileriye atıyor. Bu durum 5-10 dakika içinde çözülüyor ancak kendi düzeltmeden asla düzeltemiyorum çünkü CPU kullanımı %100 oluyor. Bazı web sayfalarındaki üyelik girişlerimi unutuyor, programlar güncelleme istiyor vs.

Tarih sapıttığında BIOS üzerinden değiştireyim diyorum, değiştiriyorum ancak bilgisayarı açtığımda saat yine otomatik olarak değiştirdiği tarihe atıyor.

Anakartım ASUS B450-F STRIX. Müşteri hizmetleri ile görüştüm teknik servisin bakması gerektiğini söyledi. Teknik servise bırakırsam 2 hafta kadar bilgisayarsız kalacağım. Sorunun yazılımsal olduğunu düşünüyorum ancak sorunu çözebileceğim her şey denedim sonuç değişmedi.

Yardımcı olabilecek var mı?
Teşekkürler.

Çözüm
2 Hafta kadar önce format attım. Eskiden ne kullanıyorsam aynılarını yükledim ekstra olarak Steelseries ve Razer`ın programları var onlarla da alakalı olacağını düşünmüyorum. Bölge ayarları doğru hocam sadece yılı kafasına göre değiştiriyor.

Onu da denedim manuelde bıraktım ama kafasına estiğinde tarihi değiştiriyor.
Yanlış bir şey göremedim. Servise de gönderebilirsiniz.
Selam, 8-9 aydır bilgisayarın saati arada kafasına göre değişiyor. Uyku modundan uyandırdığım zaman tarih çok ileriye gidiyor. Gün ve ay aynı kalıyor ancak yıl başlıkta belirttiğim gibi 2026, 2032, 2044, 2045, 2050, 2054, 2121, 2323, 2525, 2626, 2929, 3030, 3131, 4545, 5050, 5252 gibi tarihlere atıyor. Temiz kurulum yaptım, BIOS pili değiştim, BIOS güncelledim, Windows güncellemeleri açık, daha önceden kullanmadığım farklı bir program yok ancak ne yaparsam yapayım bu sorunun önüne geçemedim.

Tarih çok ileride olduğunda düzeltemiyorum. 30-40 yıl ileri gittiyse manuel olarak düzeltiyorum ancak saati otomatik düzelt dediğim anda yine kendi bildiği tarihe yani 30-40 yıl ileriye atıyor. Bu durum 5-10 dakika içinde çözülüyor ancak kendi düzeltmeden asla düzeltemiyorum çünkü CPU kullanımı %100 oluyor. Bazı web sayfalarındaki üyelik girişlerimi unutuyor, programlar güncelleme istiyor vs.

Tarih sapıttığında BIOS üzerinden değiştireyim diyorum, değiştiriyorum ancak bilgisayarı açtığımda saat yine otomatik olarak değiştirdiği tarihe atıyor.

Anakartım ASUS B450-F STRIX. Müşteri hizmetleri ile görüştüm teknik servisin bakması gerektiğini söyledi. Teknik servise bırakırsam 2 hafta kadar bilgisayarsız kalacağım. Sorunun yazılımsal olduğunu düşünüyorum ancak sorunu çözebileceğim her şey denedim sonuç değişmedi.

Yardımcı olabilecek var mı?
Teşekkürler.

Ben de aynı sorunu yaşıyorum anakartim MSI H310M Pro.

Benim anakartımda CMOS devresini komple değiştirmişlerdi ve sorunum çözülmüştü. Eğer garantiniz yoksa CMOS devresini kontrol ettirip işlem yaptırın.

Garantim devam ediyor göndereceğim ama bende siyah ekran yani Windows 10 yükleme ekranında kalıyor. BIOS sıfırladım aynı BIOS'tan tarih saat ayarı yaptım yine açılmadı. Ama bende uzun süredir olmuyordu. Olduğunda reset atıp (2/3defa) düzeliyordu yada masaüstü geliyor orda ben düzeltiyordum.

Dosya Ekleri

• IMG-20230107-WA0035.jpg
    IMG-20230107-WA0035.jpg
    102,5 KB · Görüntüleme: 15
Garantim devam ediyor göndereceğim ama bende siyah ekran yani Windows 10 yükleme ekranında kalıyor. BIOS sıfırladım aynı BIOS'tan tarih saat ayarı yaptım yine açılmadı. Ama bende uzun süredir olmuyordu. Olduğunda reset atıp (2/3defa) düzeliyordu ya da masaüstü geliyor orada ben düzeltiyordum.

Konuyu açarken yazdığım yöntemlerin hepsini deneyin hocam çözülürse ancak öyle çözülür ama boşa kendinizi yormayın çözüleceğini sanmıyorum. Çare garanti.

Konuyu açarken yazdığım yöntemlerin hepsini deneyin hocam çözülürse ancak öyle çözülür ama boşa kendinizi yormayın çözüleceğini sanmıyorum. Çare garanti.

Sizde masaüstü geliyor muydu yoksa fotoğraftaki gibi kalıyor muydu?

Dosya Ekleri

• Screenshot_2023-01-07-09-42-54-167_com.miui.videoplayer.jpg
    Screenshot_2023-01-07-09-42-54-167_com.miui.videoplayer.jpg
    26,8 KB · Görüntüleme: 22

Geri
Yukarı