Bilgisayar şarjda ve boşta ısınıyor

Üst edit: Bu anlattıklarım pc masaüstünde boşta iken oldu.

1-) Geçen hafta pazar günü bilgisayar şarjda bir anda ısınmaya başladı. Çektim şarjdan bir süre sonra bir daha taktım 75 derecelere yükseldi.

Şarjdan çekip soğumaya bırakıyorum yine 57-52 derecelerde geziyor fan hafif de olsa çalışıyor.
Şarjı çabuk bitiyor bu sefer de şarja takıyorum yine 75 derecelere çıkıyor.

O gün 5 saat bilgisayarı soğutmaya falan uğraştım.

1 hafta hiç PC açmadım.

2-) dün bir kez daha açtım. Daha hiçbir şey yapmadan biraz bekledim ve şarja taktım.

45-50-60-69-70 derecelere çıktı yine.

Daha sonra ilginç bir şekilde ısınma durdu 50-55 dereceler arasında dolandı bilgisayar.

Şarjdan çektim bir süre fanlar döndü 42 dereceye kadar soğudu. Fanlar durunca şarjda değilken 51 dereceye çıktı.

Ben de PC'yi uykuya aldım soğutucuyu çalıştırdım. 5 dakika sonra açtım ve 32 derecelere düşmüştü.

Daha sonra bilgisayarı kapattım.

Odanın içi aşırı sıcak ben bile terliyorum.

Sanırım ekim ayında serin hava gelene kadar açamayacağım bilgisayarı.

Son düzenleme:
1-) Geçen hafta pazar günü bilgisayar şarjda bir anda ısınmaya başladı. Çektim şarjdan bir süre sonra bir daha taktım 75 derecelere yükseldi.

Şarjdan çekip soğumaya bırakıyorum yine 57-52 derecelerde geziyor fan hafif de olsa çalışıyor.
Şarjı çabuk bitiyor bu sefer de şarja takıyorum yine 75 derecelere çıkıyor.

O gün 5 saat bilgisayarı soğutmaya falan uğraştım.

1 hafta hiç PC açmadım.

2-) dün bir kez daha açtım. Daha hiçbir şey yapmadan biraz bekledim ve şarja taktım.

45-50-60-69-70 derecelere çıktı yine.

Daha sonra ilginç bir şekilde ısınma durdu 50-55 dereceler arasında dolandı bilgisayar.

Şarjdan çektim bir süre fanlar döndü 42 dereceye kadar soğudu. Fanlar durunca şarjda değilken 51 dereceye çıktı.

Ben de PC'yi uykuya aldım soğutucuyu çalıştırdım. 5 dakika sonra açtım ve 32 derecelere düşmüştü.

Daha sonra bilgisayarı kapattım.

Odanın içi aşırı sıcak ben bile terliyorum.

Sanırım ekim ayında serin hava gelene kadar açamayacağım bilgisayarı.
Çoğu laptoplarda işlemciler yüksek sıcaklıklara karşı dayanıklıdır. Ayrıca bahsettiğiniz sıcaklıklar yaz ayında olan bir laptop için aşırı yüksek değerler değil. Ayrıca şarjda daha çok ısınmasının sebebi yüksek ihtimalle bilgisayarın işlemcisi turbo boost'a geçtiği içindir. Bunun için güç planından şarjda işlemci durumunu %99 olarak değiştirirseniz ve soğutma ilkesini etkin yaparsanız ısınma sorunu bir nebze ortadan kalkacaktır. :)

Ayrıca belirteyim bu sıcaklıklar aşırı yüksek sıcaklıklar değil, yani bilgisayarı kullanmanızda eğer bana sorarsanız bir sakınca yok. Yine de işlemci modelini ve laptop modelini söylerseniz daha net bir cevap verebilirim. :)

Çoğu laptoplarda işlemciler yüksek sıcaklıklara karşı dayanıklıdır. Ayrıca bahsettiğiniz sıcaklıklar yaz ayında olan bir laptop için aşırı yüksek değerler değil. Ayrıca şarjda daha çok ısınmasının sebebi yüksek ihtimalle bilgisayarın işlemcisi turbo boost'a geçtiği içindir. Bunun için güç planından şarjda işlemci durumunu %99 olarak değiştirirseniz ve soğutma ilkesini etkin yaparsanız ısınma sorunu bir nebze ortadan kalkacaktır. :)

Ayrıca belirteyim bu sıcaklıklar aşırı yüksek sıcaklıklar değil, yani bilgisayarı kullanmanızda eğer bana sorarsanız bir sakınca yok. Yine de işlemci modelini ve laptop modelini söylerseniz daha net bir cevap verebilirim. :)
Hocam çok teşekkür ederim bilgisayar geçen sene yazın da kullandım ilk defa böyle bir şey ile karşı karşıyayım.

1. maddede de anlattım geçen hafta 5 saat uğraştım her şarja takar takmaz fanlar oyun oynarmış gibi aşırı hızlı dönmeye başladı.

Şarjda ve Boşta iken 75 derecenin mantıklı bir izahı var mı bilmiyorum hatta bir ara 80 yazdı sonra utandı bir daha 80 olmadı sanırım.

Ama dün yani 2. maddede bir ara 70 derecelere çıktı. Bir ara 65 derecelerde dolandı. Sonra 55 derecelere indi dün çok sorun olmadı.

Bu arada Ankara kavruluyor. Evde odamda aldığım nefes bile ciğerlerime sıcak sıcak vuruyor öyle böyle sıcak değil.

Bu arada Monster Notebook Abra A5 v15.4

i7 işlemci
GTX 1050 3GB ekran kartı
8 GB RAM

Tamam, bilgisayarınızı daha önce hiç temizlediniz ve termal macununu yenilediniz mi bilmiyorum, ancak 70 derece laptop işlemcileri için yüksek değil. (Boşta biraz yüksek olabilir ancak benim bilgisayara kıyasla yüksek değil. :D ) Siz dediğim gibi, sağ alttaki pil ikonuna sağ tıklayın ve güç seçeneklerini tıklatın. Daha sonra etkin olan güç planının yanındaki plan ayarlarını değiştir butonuna basın ve karşınıza gelen menüden tekrar gelişmiş seçenekleri seçin. Burada işlemci en yüksek durumunu şarjda %99 yapın ve tekrar deneyin.

Ve bu sıcaklık bu kadar fark ederken işlemci kullanımı % kaç oluyor söyleyebilir misiniz?

Ha ona hiç dikkat etmedim belki virüs vs bir program arkada çok sık kullanıyordur olabilir.

Ama zannetmiyorum boşta işlemci kullanımı stabildir ya.
Bence o kadar güvenmeyin. Benim bilgisayarda bir tek arka plan işlemi başladığında neredeyse %50 işlemci kullanıyor. :D (bazıları)

Ama öyle olsa 2 hafta önce de olurdu.

Bu sorun daha yeni.
Ki dün şarja taktığımda bi 5 dk ısındı ısınmadı sonra 55 derece civarında stabil gezindi.
Son zamanlarda yeni bir program yüklediniz mi? Tüm windows update'ler yüklü mü? Görev yöneticisinden hangi işlemin en çok işlemci kullandığına bakın. :)

Geri
Yukarı