Bilgisayar Seagate Harici Diski görmüyor

jupiter65

Kilopat
Daha fazla  
Seagate Expansion 3TB lık Harici Diskimi, (2007 yılında almıştım) bilgisayara bağladığımda, cihazın üzerindeki mavi ışık yanıp sönüyor. Cihaza dokunduğumda çalıştığını anlıyorum. Sağ alt görev çubuğunda ve Aygıt yöneticisinde cihaz görünüyor. (Resim 1)
Aygıt güncellemesi yapıldı. Sağ tıklayarak özellikleri seçtiğimde sıfır veri görünüyor. Disk Yönetiminde Disk gözükmüyor. Windows gezgininde Cihaz simgeleri görünüyor. (Resim 2) İkiye bölünmüş her bir diski açmak istediğimde sistem donuyor, açılmıyor.

Başlat menüsünden "CMD" ile komut satırını açıp her bir disk için "chkdsk" ile durum raporu aldım. (Resim 3)
Notebook cihazımda denedim sonuç aynı. Vatan Bilgisayar'a götürdüm. Yetkili personelden rica ettim, bir kaç bilgisayarda denediler sonuç aynı.
Hard Disk'te yaklaşık 3 terabayt civarı veri bulunuyor. Hard Diski biçimlendirip, Recuva ile verileri kurtarma şansım var mı?

ayg yön.PNG
111.PNG
Ekran Alıntısı.PNG

Makalede "Fiziksel ve dosya sistemi kaynaklı arızalardan söz ediliyor. Benim sorunum hangi arıza türü onu belirlemek lazım.

Öncelikle şunu belirteyim. Hard Disk, bilgisayara bağlandıktan sonra sistemin algılaması için usb girişini biraz hareket ettirmem gerekiyor. Sağa sola çevirince bir noktada çalışıyor. Bazen devreden çıkıyor.

Çalıştığı anda diğer yazılımların açılmasını engelliyor. Örneğin Office Excel açılınca donuyor. Çalışan programı kapatmaya çalışırsanız kapanmıyor. Bilgisayarın yeniden başlatmasını engelliyor. Özetle tüm sistemi çalışmaz hale getiriyor.

İkinci programı kurdum. Hard Disk bağlıyken program tabi ki açılmadı. Usb den çıkartıp programı çalıştırdım. Sonra usb yi bağladım. Bilgi penceresindeki “evet” i tıkladım “Dizin adı geçersiz” hatasını aldım. Resimlerde görebilirsiniz. Hard Diski bilgisayardan çıkarınca tüm sistem normale dönüyor.
2.PNG

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı