Çözüldü Bilgisayar sıfırlanırken veriler etkilenir mi?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Quersim

Decapat
Yer
Aydın
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Ekran kartı
İşlemci i7-9700K 3.60GHz
Anakart B365M PRO-VH/(MS-7C31)
Ram DDR 4 8 GB 1600mhz
900W
Meslek
Öğrenci
RAM
8 GB
Ekran kartı
RTX 2060
İşlemci
İ7 9.Nesil
Merhaba bilgisayarımı 2020'den beri kullanıyorum hiç sıfırlamadım, artık kasmaya başladı. Diskte yer yok, yeni ekran kartı aldım artık sıfırlamak istiyorum öncelikle sorularım:
  • Driverlar silinecek mi?
  • Performansı etkiler mi?
  • Windows silinecek mi?
Yapacağım işlem, Shift ile basılı tutup yeniden başlayıp sorun giderden sıfırlamak.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Şimdi sürücüler silinir. Eğer ekranda bende olduğu gibi sorun olursa NVIDIA GeForce Experience ile sorunu çözersin. Zaten sürücüleri Windows halleder. Windows dosyaları da silinir ve yeniden yüklenir. Performans Windows şişmesi gideceği ve sıfır ayarına döneceği için artar.
Sıfırlarken seçenekler var ona göre seçeceksiniz.

Dosyaları sakla, her şeyi kaldır gibi seçenekler var.

Aga biliyorum onu öylesine yazdım benim onunla ilgili sorularım var.

Merhaba bilgisayarımı 2020'den beri kullanıyorum hiç sıfırlamadım, artık kasmaya başladı. Diskte yer yok, yeni ekran kartı aldım artık sıfırlamak istiyorum öncelikle sorularım:
  • Driverlar silinecek mi?
  • Performansı etkiler mi?
  • Windows silinecek mi?
Yapacağım işlem, Shift ile basılı tutup yeniden başlayıp sorun giderden sıfırlamak.

Hocam Sorun giderden sıfırlamanızı asla önermem çünkü 2020'den beri hiç format atmadıysanız çok fazla güncelleme yapmışsınızdır önerim güncel ISO Dosyasını indirip format atmanız olacaktır.

Çok fazla güncelleme yaptığınız için sıfırlarken çok fazla bekletebilir hatta sorunlarla karşılaşabilirsiniz.

Driverler silinir. Performans tabii ki artar. Windows baştan yüklenecek telefonu sıfırlamak gibi düşünün.

Son düzenleme:
Şimdi sürücüler silinir. Eğer ekranda bende olduğu gibi sorun olursa NVIDIA GeForce Experience ile sorunu çözersin. Zaten sürücüleri Windows halleder. Windows dosyaları da silinir ve yeniden yüklenir. Performans Windows şişmesi gideceği ve sıfır ayarına döneceği için artar.

Çözüm
Hocam sorun giderden sıfırlamanızı asla önermem çünkü 2020'den beri hiç format atmadıysanız çok fazla güncelleme yapmışsınızdır önerim güncel ISO dosyasını indirip format atmanız olacaktır.

Merhaba ISO hakkında hiç bilgim yok. Nasıl bir şey onu indirip oradan mı sıfırlamam lazım.

Şimdi sürücüler silinir. Eğer ekranda bende olduğu gibi sorun olursa NVIDIA GeForce Experience ile sorunu çözersin. Zaten sürücüleri Windows halleder. Windows dosyaları da silinir ve yeniden yüklenir. Performans Windows şişmesi gideceği ve sıfır ayarına döneceği için arta
Saolun

Hocam Sorun giderden sıfırlamanızı asla önermem çünkü 2020'den beri hiç format atmadıysanız çok fazla güncelleme yapmışsınızdır önerim güncel ISO Dosyasını indirip format atmanız olacaktır.

Çok fazla güncelleme yaptığınız için sıfırlarken çok fazla bekletebilir hatta sorunlarla karşılaşabilirsiniz.
Ne gibi sorunlar

Merhaba ISO hakkında hiç bilgim yok. Nasıl bir şey onu indirip oradan mı sıfırlamam lazım.

Sağ olun.

Ne gibi sorunlar.

Microsoft'un resmi sitesinden, "Windows 10/11'u indirin" sayfasına gir. Orada Windows'u güncelleştir seçeneği de mevcuttur. Windows ISO dosyasını indir, seçeneğine tıkla, indirme tamamlandığında dosyayı ya bir USB belleğe at ya da açarak kurulum sihirbazı üzerinden sıfırla. USB'ye attığında tercihen Rufus uygulamasını da yükleyebilirsin.

Daha sonra BIOS menüsünü açıp, sistemin varsayılan boot modu olan Windows yerine takılı olan USB cihazını seç. Daha sonra da Windows'un kurulum sihirbazı karşına çıkacaktır.

Benim fikrimce, sorun giderden sıfırlamaktansa yukarıda belirttiğim yönergeleri uygulamak.

Bro Rufus ile flasha Windows 10 veya 11'i kuruyorsun sonra boot menüsünden ilk başa flashını sıraya koyduğunda baştan Windows kurulum ekranı geliyor.

Orada sana Windows'u hangi diske kuracağını soruyor orada her diskin isimi ve hafızası ile karşına çıkıyor.

Bilgisayarında bir adet disk var ise format ile maalesef her verin gidecek fakat iki adet veya daha fazla disk var ise sadece Windows'un kurulu olduğu diski kurulum ekranında sıfırlayıp o disk tamamen boşaldığında onu seçerek Windows'u o sıfırladığın diskinin içine kurabilirsin.

Sonrasında diğer disklerdeki veriler duruyor olacak. Sadece sıfırdan bir Windows duracak elinde. Sürücüler ve belgeler yani oyun verilerin de gidiyor bu şekilde. Oynadığın hikayeli oyun vs varsa belgeler klasörünü de yan diskine aktar format sonrası belgelerinin içine eskisini attığında verilere bir şey olmaz.

Son olarak format sonrası ekran kartı driveri kurup Windows'u güncellemen yeterli. Windows'u flashına en güncel şekilde kurduysan güncellemene gerek kalmaz zaten.

Sağ olun

Ne gibi sorunlar

Windows'un açılmaması gibi bir sorun olabilir hocam.

Geri
Yukarı