Bilgisayar Sıvı Teması Sonrası Açılmıyor

Mert Burkaz

Centipat
Merhabalar.
Bilgisayarıma çok az çay döküldü başta içine gitmediğini düşünerek peçeteyle dışardaki sıvıyı temizledim ve ben onu temizlerken bilgisayarın önce fanı durdu daha sonra kendini kapattı ben de kısa devre olduğunu düşünüp tüm güç kaynaklarıyla bağlantısını kestim ve aradan 4 saat sonra kurduğunu düşünerek güç kaynağını bağladım. Güç ışığı yanıyor ama açma tuşuna basınca açılmıyor. Şu anda içini açıp baktım herhangi bir ıslaklık yok. Ne yapabilirim?

Hocam poşetin içine pirinç koyun pirinç e yatırın 1 gün kalsın belki bir umut düzelir. Bu arada kasa mıydı laptop mu? Kasayı poşete sığdırmak zor olur :D. Anladığım kadarıyla laptop. Çok geçmiş olsun umarım en düşük ücretle sağlığına kavuşur. Ülkenin durumu belli.

Bir elektronik devre kısa devre yapıp kapandıysa genellikle kalıcı hasar oluşur. Siz anında kendiniz kapatmış olsaydınız ve cihaz bir süre bekletildikten yani kısa devreye maruz kalmadığı halde yine açılmasaydı derdik ki korozyon-oksitlenme olmuş ve cihaz açılmıyor, temizlenir ve geçerdi.
Öte yandan selülozik tiner ile bu tarz şeyler temizlenmez, kulaktan doğma yanlış bir bilgidir. Selülozik tinerin çözücülüğü çok daha yüksektir ve plastiği eritir, sentetik tiner yağlı olması sebebi ile plastik türevi ürünlere zarar vermez. İzopropil alkol Hepsiburada gibi yerlerde satılıyor. Temizleyip deneyin ancak kısa devreden dolayı sonuç alamayabilirsiniz.

Merhabalar.
Bilgisayarıma çok az çay döküldü başta içine gitmediğini düşünerek peçeteyle dışardaki sıvıyı temizledim ve ben onu temizlerken bilgisayarın önce fanı durdu daha sonra kendini kapattı ben de kısa devre olduğunu düşünüp tüm güç kaynaklarıyla bağlantısını kestim ve aradan 4 saat sonra kurduğunu düşünerek güç kaynağını bağladım. Güç ışığı yanıyor ama açma tuşuna basınca açılmıyor. Şu anda içini açıp baktım herhangi bir ıslaklık yok. Ne yapabilirim?

Ben de böyle bir hadise yaşamıştım. Bilgisayara bir bardak enerji içeceği dökmüştüm. Sistemi toplayalı 30-40 dk olmuştu, üst Shield'i daha kapatmamıştım. Enerji içeceği PSU ve anakartı etkilemiş. Anakartta birkaç kondansatör ve PSU'da kısa devre sonucu lehimler patlamıştı. Kondansatör ve lehimleri düzeltince bilgisayar canavar gibiydi. Elektronikten biraz anlıyorsanız anakartı söküp detaylıca kontrol etmenizi öneririm. Yapamayacağınız bir şeyse geçmiş olsun.

Benim babamda iş yerinde laptopa kolonya dökmüştü. Enter a basınca siliyor silmeye basınca enter a basıyordu :D bir daha gittik tonla para verdik klavye seti aldık.

Ben de böyle bir hadise yaşamıştım. Bilgisayara bir bardak enerji içeceği dökmüştüm. Sistemi toplayalı 30-40 dk olmuştu, üst Shield'i daha kapatmamıştım. Enerji içeceği PSU ve anakartı etkilemiş. Anakartta birkaç kondansatör ve PSU'da kısa devre sonucu lehimler patlamıştı. Kondansatör ve lehimleri düzeltince bilgisayar canavar gibiydi. Elektronikten biraz anlıyorsanız anakartı söküp detaylıca kontrol etmenizi öneririm. Yapamayacağınız bir şeyse geçmiş olsun.
baktım anakartın durumuna hiç bir problem gözükmüyor patlak kondansatör veya bozuk lehim yok
Açma tuşuna basılı tutmayı olmaz ise arka arkaya 15-20 kez tuşa basmayı dener misin?
hocam denedim olmadı bilgisayarın sol alt köşesinden bir ısı fark ettim söktüm sonra güç kablosunu

Son düzenleme:
Baktım anakartın durumuna hiçbir problem gözükmüyor patlak kondansatör veya bozuk lehim yok.

Hocam denedim olmadı bilgisayarın sol alt köşesinden bir ısı fark ettim söktüm sonra güç kablosunu.

Isınan bölümü fotoğraflar mısın bilgisayar modelini de ekle.

Isınan bölümü fotoğraflar mısın bilgisayar modelini de ekle.
dediğim gibi sol alt anakartın orasında jak girişleri ve anakartından altında da wifi adaptörü var tekrar anakartı çıkarmaya uğraşmak istemedim yine de öyle lazımsa çıkartırım anakartı. bilgisayarın modeli Asus X55A
dediğim gibi sol alt anakartın orasında jak girişleri ve anakartından altında da wifi adaptörü var tekrar anakartı çıkarmaya uğraşmak istemedim yine de öyle lazımsa çıkartırım anakartı. bilgisayarın modeli Asus X55A
bu arada şimdi aklıma geldi sıvı teması olan yer orası değil touch padin orası

Dosya Ekleri

• 16395829438873672164917524334052.jpg
    16395829438873672164917524334052.jpg
    102,4 KB · Görüntüleme: 53
Son düzenleme:

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı