Bilgisayar sonsuza dek kendi kendini resetledi

alikurt35

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba ben çok sık elektrik giden bir bölgede yaşıyorum. Çoğu zaman PC aktifken elektrik gitti ama bana bir sorun yaratmadı. Ama bugün elektrik anlık gidip geldikten sonra bilgisayarı açtım 5 sn kadar açılmaya devam ederken kendini resetledi ve bilgisayarın fişini çekmedikçe bu devam etti. En son kasanın içini açıp RAM'i çıkarıp taktım hafifte temizledim ve sorun çözüldü. Merak ettiğimse bu sorunun elektrik yüzünden mi olduğu ve devam edip etmeyeceği.

Çok büyük ihtimalle ani elektrik kesilmesi sonucu güç kaynağınız hasar gördü ve bu yüzden de parçalarınız zarar görmüştür. Başka bir nedeninin olduğunu pek düşünmüyorum. Geçmiş olsun. :(

Böyle şeyler hep RAM'lardan olur elektrik kesilmelerinde benim bilgisayarıma da değişik olaylar oluyordu ve RAM'leri söküp takınca düzeliyordu çoğu zaman.

Elektrik kesilmelerinde eğer PSU kaliteli değilse sisteminizin yanması kaçınılmaz. Eğer sertifikasız ve güvenilir olmayan marka bir güç kaynağınız varsa geç olmadan değiştirin. Başıma geldiği için söylüyorum. Benim sistemim eskiydi o yüzden pek maddi zarara uğramadım ama sizinki öyle olmayabilir.

Merhaba ben çok sık elektrik giden bir bölgede yaşıyorum. Çoğu zaman PC aktifken elektrik gitti ama bana bir sorun yaratmadı. Ama bugün elektrik anlık gidip geldikten sonra bilgisayarı açtım 5 sn kadar açılmaya devam ederken kendini resetledi ve bilgisayarın fişini çekmedikçe bu devam etti. En son kasanın içini açıp RAM'i çıkarıp taktım hafifte temizledim ve sorun çözüldü. Merak ettiğimse bu sorunun elektrik yüzünden mi olduğu ve devam edip etmeyeceği.

Çoğunlukla 3tip müdehalede çözülür.
1. RAM'ları çıkarın sarı kısımlarını silgiyle temizleyin.
2. PSU'dan kaynaklanır.
3. anakart üzerinde besleme sorunları olabiliyor. Anakart üzerinde görülebilen kısmı kapasitör şişmesidir.

Çok büyük ihtimalle ani elektrik kesilmesi sonucu güç kaynağınız hasar gördü ve bu yüzden de parçalarınız zarar görmüştür. Başka bir nedeninin olduğunu pek düşünmüyorum. Geçmiş olsun. :(

RAM söküp takınca sorun düzeldi üstüne tekrar elektrik gitti ama sorun yok şu an çalışıyor oyunlarda denemedim birtek. Bir parça sorun görse böyle çalışır mı?
Normal ötme sesi biip biip diye uzun uzun veya kısa kısa ötmeler uyarı sesi gibi.

Hayır.
Elektrik kesilmelerinde eğer PSU kaliteli değilse sisteminizin yanması kaçınılmaz. Eğer sertifikasız ve güvenilir olmayan marka bir güç kaynağınız varsa geç olmadan değiştirin. Başıma geldiği için söylüyorum. Benim sistemim eskiydi o yüzden pek maddi zarara uğramadım ama sizinki öyle olmayabilir.

Zalman Z3 Plus kullanıyorum ve PSU'da kasanın kendi PSU 600 Watt.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı