Bilgisayar tamir gördükten sonra kasmaya başladı

İşletim sistemi
Linux

TH6

Decipat
RAM
533 MHz 4gb DDR2 Ram
SSD veya HDD modeli
1 tane SSD, 1 tane HDD
Ekran kartı
Mobile Intel(R) 965 Express Chipset Family
İşlemci
Intel(R) Pentium(R) Dual CPU T2390 @ 1.86GHz
Merhaba arkadaşlar. Benim Studio 1535 bir Laptop'ım var ve ben bu bilgisayarı SSD takımı ve RAM taktırılması için tamirciye gönderdim. Bunlar taktırılmadan önce çok rahat Half-Life 1, 30 FPS'de olsa Half-Life 2 ve bunun gibi oyunları rahatlıkla kaldırıyordu. Ancak tamirden sonra Half-Life 1 30-40 FPS fener yakınca da bir 20 FPS'lere düşüyor. Half-Life 2'de ise 15-20 FPS oynatıyor. Bu FPS'lerde normal zamanlarda oluyor. Bir mermi sıkılınca, ateş görülünce veya fener yakılınca minimum 5 FPS düşüyor. Benim tek şaşırdığım ise Far Cry 1'i düşük ayarlarda akıcı oynatması. Bir de oyun dışındada kasıyor bilgisayar. Sadece Windows 7'de kasmıyor. 8.1'de ise çok az kasıyor. Windows 10 2016 LTSB denedim ama biraz fazla kasıyordu kullanılır mıydı kullanılırdı ama parrot OS'a geçtim. Kasıcağını düşünmüyordum ama parrot OS'da bile takılıyor bilgisayar. Şu an Brave kullanıyorum. Çünkü en az kasan tarayıcı bu. Şu anlık parrot OS kullanıyorum ama isterseniz Windows 8.1'e veya Windows 10 2016 LTSB'ye geçebilirim.

Merhaba arkadaşlar. Benim Studio 1535 bir Laptop'ım var ve ben bu bilgisayarı SSD takımı ve RAM taktırılması için tamirciye gönderdim. Bunlar taktırılmadan önce çok rahat Half-Life 1, 30 FPS'de olsa Half-Life 2 ve bunun gibi oyunları rahatlıkla kaldırıyordu. Ancak tamirden sonra Half-Life 1 30-40 FPS fener yakınca da bir 20 FPS'lere düşüyor. Half-Life 2'de ise 15-20 FPS oynatıyor. Bu FPS'lerde normal zamanlarda oluyor. Bir mermi sıkılınca, ateş görülünce veya fener yakılınca minimum 5 FPS düşüyor. Benim tek şaşırdığım ise Far Cry 1'i düşük ayarlarda akıcı oynatması. Bir de oyun dışındada kasıyor bilgisayar. Sadece Windows 7'de kasmıyor. 8.1'de ise çok az kasıyor. Windows 10 2016 LTSB denedim ama biraz fazla kasıyordu kullanılır mıydı kullanılırdı ama parrot OS'a geçtim. Kasıcağını düşünmüyordum ama parrot OS'da bile takılıyor bilgisayar. Şu an Brave kullanıyorum. Çünkü en az kasan tarayıcı bu. Şu anlık parrot OS kullanıyorum ama isterseniz Windows 8.1'e veya Windows 10 2016 LTSB'ye geçebilirim.

Benim dandik laptopuma W 8.1 lisanslidan sonra bir koydum buna ekran gitti meğerse RAM yerinden çıkmış sonra BIOS'tan şifre mifre koydum yapan adam da Windows 10 mu olsun 8.1 mi 7 mi dedi ben de 10 olsun dedim Windows 10 yaptığım günden beri PC can cekisiyordu yıllar sonra 8.1'e attim Zula'yi 20 FPS oynatan PC bir müddet daha 40-50 FPS de oynattı sonra iyice saldı kendini ayarları düşür FPS arttırma vs videoları izle hepsi yalan biliyorum ama 5+10 FPS belki arttirir.

Benim dandik laptopuma W 8.1 lisanslidan sonra bir koydum buna ekran gitti meğerse RAM yerinden çıkmış sonra BIOS'tan şifre mifre koydum yapan adam da Windows 10 mu olsun 8.1 mi 7 mi dedi ben de 10 olsun dedim Windows 10 yaptığım günden beri PC can cekisiyordu yıllar sonra 8.1'e attirdim Zula'yi 20 FPS oynatan PC bir müddet daha 40-50 FPS de oynattı sonra iyice saldı kendini ayarları düşür FPS arttırma vs videoları izle hepsi yalan biliyorum ama 5+10 FPS belki arttirir.
Olmuyor hocam. Zaten bu işlerden az çok anlayan biriyim. Ne kurarsam kurayım, hangi ayarları yaparsam yapayım hiç bir şey değişmedi. Hatta bilgisayarın içini açtım baktım. Tamircide işini doğru düzgün yapmamış.(Şimdi tamircinin günahını almayım tamircinin suçu olmayabilir) Bir çok vida yerinde değil.

Olmuyor hocam. Zaten bu işlerden az çok anlayan biriyim. Ne kurarsam kurayım, hangi ayarları yaparsam yapayım hiç bir şey değişmedi. Hatta bilgisayarın içini açtım baktım. Tamircide işini doğru düzgün yapmamış.(Şimdi tamircinin günahını almayım tamircinin suçu olmayabilir) Bir çok vida yerinde değil.
Usta PC çok eski git topla kasa arkadaş 2 ye şöyle bir şey topladı:

Gtx750 4 ram 320hdd 380 PSU i3 3240 çöp olsa da o laptopa 1000 basar.

Not:Bunu sizin laptopunuzu gömmek için demiyorum ama 20 yıl olmuş bırakın da emekliye ayrılsın.Benim eski laptop şu an ranza altında yatıyor yapacağım 1 TL bile yatırım boşa masraf SSD ile açayım dedim 1 dk bekliyorum gerek yok. 😃

Not:Bunu sizin laptopunuzu gömmek için demiyorum ama 20 yıl olmuş bırakın da emekliye ayrılsın.Benim eski laptop şu an ranza altında yatıyor yapacağım 1 TL bile yatırım boşa masraf SSD ile açayım dedim 1 dk bekliyorum gerek yok. 😃
Kasa da ışıklı haaaa. 😃

Dosya Ekleri

• IMG-20230619-WA0014.jpg
    IMG-20230619-WA0014.jpg
    154,1 KB · Görüntüleme: 29
Olmuyor hocam. Zaten bu işlerden az çok anlayan biriyim. Ne kurarsam kurayım, hangi ayarları yaparsam yapayım hiçbir şey değişmedi. Hatta bilgisayarın içini açtım baktım. Tamircide işini doğru düzgün yapmamış.(şimdi tamircinin günahını almayım tamircinin suçu olmayabilir) birçok vida yerinde değil.

Format falan atmıştır herhalde bu tamirci. 32 Bit mi şu anda kurulu olan Windows?

Bir de kaç GB RAM vardı ne kadar yükselttin.

Kasa da ışıklı haaaa. 😃
Hocam keşke bazı şahıslar izin verse. LGS geçsin alırız diyorlarda alamıcaklar gibime geliyor. Bilgisayar fiyatları o zamana kadar kaç olur acaba?

Format falan atmıştır herhalde bu tamirci. 32 Bit mi şu anda kurulu olan Windows?

Bir de kaç GB RAM vardı ne kadar yükselttin.
Hocam 2gb RAM'den 4gb RAM'e. Yok hocam ben kendim format atıyorum. 64 bit kuruyorum.

Hocam keşke bazı şahıslar izin verse. LGS geçsin alırız diyorlarda alamayacaklar gibime geliyor. Bilgisayar fiyatları o zamana kadar kaç olur acaba...

Hocam 2 GB RAM'den 4 GB RAM'e. Yok hocam ben kendim format atıyorum. 64 Bit kuruyorum.

Bu işlemci sizle yaşıt hocam fakat işinizi çokça görür çocuk Valorant'i hayri sayilir FPS'lerde oynuyor bırakın aileyi kendiniz biriktirip alın bana da çok engel oldular ben almaya gidiyorum arkadaş deyip evden çıktım bir gram bilgim yoktu şimdi ise getir önüne tüm parçaları güzelce montajlayalim beraber o derece oldu insan ugrastikca öğreniyor video izlemeye benzemiyor günde 3 saat PC toplama videosu izliyordum zaten. D

Hocam keşke bazı şahıslar izin verse. LGS geçsin alırız diyorlarda alamayacaklar gibime geliyor. Bilgisayar fiyatları o zamana kadar kaç olur acaba?

Hocam 2 GB RAM'den 4 GB RAM'e. Yok hocam ben kendim format atıyorum. 64 Bit kuruyorum.

32 Bit Win 8.1 dene istersen ayrıca Windows'u HDD'ye değil SSD'ye kurduğuna emin ol. 32 Bit olarak değil de X86 olarak yazabilir ikisi aynı şey.

SSD olarak ne seçtin hocam? Marka model.

Bu işlemci sizle yaşıt hocam fakat işinizi çokça görür çocuk Valorant'i hayri sayilir FPS'lerde oynuyor bırakın aileyi kendiniz biriktirip alın bana da çok engel oldular ben almaya gidiyorum arkadaş deyip evden çıktım bir gram bilgim yoktu şimdi ise getir önüne tüm parçaları güzelce montajlayalim beraber o derece oldu insan ugrastikca öğreniyor video izlemeye benzemiyor günde 3 saat PC toplama videosu izliyordum zaten. D
Hocam bilgisayar güncellemesi olurmu. Evde 2000'den kalma bir masaüstü var. Şu an içinde Radeon 9550 var. Belki anakart değişimi gerekebilir. Birde işlemci ve ekran kartını güncellerim.
32 Bit Win 8.1 dene istersen ayrıca Windows'u HDD'ye değil SSD'ye kurduğuna emin ol. 32 Bit olarak değil de X86 olarak yazabilir ikisi aynı şey.

SSD olarak ne seçtin hocam? Marka model.
Hocam SSD modelini tam bilmiyorum bakınca atarım. Zaten bütün işletim sistemlerimi SSD'ye kuruyorum.

Hocam bilgisayar güncellemesi olurmu. Evde 2000'den kalma bir masaüstü var. Şu an içinde Radeon 9550 var. Belki anakart değişimi gerekebilir. Birde işlemci ve ekran kartını güncellerim.

Hocam SSD modelini tam bilmiyorum bakınca atarım. Zaten bütün işletim sistemlerimi SSD'ye kuruyorum.
DDR2 ise iş görür hocam.

Geri
Yukarı