Bilgisayar toplarken ilk hangi parçalar alınmalı?

Mertcanzx

Centipat
Daha fazla  
Bilgisayar toplarken neye dikkat ederek toplamalıyız? Ben Kasadan başlayayım diyorum ardından PSU, anakart, işlemci ve ekran kartı diye gideyim düşünüyorum. Sizce PC toplanırken ilk nelerden başlamalı?

Son düzenleyen: Moderatör:
PSU'yu boş ver, anakart ve işlemciyi al ilk, fiyatları artar diye korkuyorum.
Monitörünüz yoksa sıkıntı.
monitorum var işimi görür. Anakarttan başlamayı düşünüyorum o zaman. bana bir sıralama yapsanız ilk şunları bunları al diye?
Anakarttan başlamak en mantıklısı. Her parçayı anakarta takacaksınız; sonradan aldığınız anakart, boyut olarak kasaya veya diğer parçalara uymazsa başınız ağrıyabilir.
aynen haklısınız her parçayı alıp anakarta uymazsa sıkıntı olur da. şeydan korkuyorum ya anakart bozuk gelirse ya çalışmazsa? bunun çalışıp çalışmadığını nasıl öğrenebilirim?

Mesela işlemciler arasında tereddütte kalıyorsanız önce en çok beğendiğiniz işlemciye uygun bir anakart bakmalısınız. Yani önce işlemci ve beraberinde ana kartı bir bütün olarak değerlendirin, sonra o işlemci ve anakarta frekans olarak uyumlu DDR4 Ram bellek almalısınız. Sonrasında sırasıyla ekran kartı ve ATX kasa düşünebilirsiniz. Veri depolama olarak önce Nvme m2 ssd düşünmelisiniz. Sonra isteğinize bağlı kasanızdaki montaj alanlarına göre ssd ve hdd sayısını belirlemelisiniz. En son tüm bileşenlerinizin ve kasa fanlarının voltaj talebini besleyebilecek 80+ sertifikalı ideal bir PSU tercih etmelisiniz.

Mesela işlemciler arasında tereddütte kalıyorsanız önce en çok beğendiğiniz işlemciye uygun bir anakart bakmalısınız. Yani önce işlemci ve beraberinde ana kartı bir bütün olarak değerlendirin, sonra o işlemci ve anakarta frekans olarak uyumlu DDR4 Ram bellek almalısınız. Sonrasında sırasıyla ekran kartı ve ATX kasa düşünebilirsiniz. Veri depolama olarak önce Nvme m2 ssd düşünmelisiniz. Sonra isteğinize bağlı kasanızdaki montaj alanlarına göre ssd ve hdd sayısını belirlemelisiniz. En son tüm bileşenlerinizin ve kasa fanlarının voltaj talebini besleyebilecek 80+ sertifikalı ideal bir PSU tercih etmelisiniz.
yorumun için çok teşekkür ederim. bütçem 3-4k aralığında ve parça parça alıcam. bilgisayar oyunları ara sıra oynacağım ( ets2 cs go hayatta kalma oyunları), youtube için render ve video falan hazırlacağım. bunlar için İntel Core işlemci ve ona uygun anakart mı seçeyim?

Belirlediğin toplam bütçeye ulaşana kadar USD biriktirmek en mantıklısı, bu sayede paran satın alma değerini korur, aldığın parçaların garanti süresi kullanmadan geçip gitmez ve elindeki para toplam değere ulaştığında daha yeni parçalar alma şansın olur.

Belirlediğin toplam bütçeye ulaşana kadar USD biriktirmek en mantıklısı, bu sayede paran satın alma değerini korur, aldığın parçaların garanti süresi kullanmadan geçip gitmez ve elindeki para toplam değere ulaştığında daha yeni parçalar alma şansın olur.
oda olabilir tam emin değilim.

Yanlışım olursa düzeltin beni, bende dün araştırdım baya ve bildiklerimi paylaşmak isterim. Sistem toplarken eline kağıt kalem al çünkü parçaların frekansları, uyumlulukları ve sisteminin isteyeceği watt değerlerini not etmen gerekir.

-İlk önce işlemcini seç sonra o işlemciye göre anakartını ve ekran kartını belirle. Çünkü işlemcinin pinleri, anakartın pinleri ile uyuşmayabilir. İşlemci alırken uyumlu anakartları araştır. Mesela Intel tabanlı bir anakartın varsa, içerisine AMD işlemcilerinden herhangi birini takamazsın.
-Sonra bu işlemcinin gücü ile paralel güce sahip olan ekran kartı araştır. Ekran kartı süper güçte olursa işlemci bunu karşılayamaz ve darboğaz denile olay yaşanır. TDP değerlerine bak (tam bilmediğim konu uyumlulukla ilgili sanırım araştır.)
-Bunları yaparken aklının bir kenarında RAM'in frekans değeri bulunsun ve anakartını ona göre seç. Çünkü anakartın, sallıyorum 2000 MHz destekleyen ram slotu varken sen lüks bir 5000 MHz'lik RAM alıp o anakarta taktığın zaman 2000 MHz lik verim alırsın. Kısaca anakartının desteklediği kadar ram frekansını alırsın. Ve DDR3 RAM slotuna sahip bir sisteme DDR4 RAM takamazsın.
-Anakartının SATA yuvaları ile SSD/HDD SATA çıkışlarının uyumuna bakmalısın. Ne tür SSD alacaksın ve anakartta bunun girişi var mı gibi sorular sor kendine. Sanmıyorum ama yine de örnek vereyim SATA2 yuvaya sen SATA3 SSD takarsan çalışır ama verim alamazsın.
-Buraya kadar GPU,CPU,RAM,SSD/HDD seçtik belirledik. Geldik PSU kısmına. Seçtiğimiz parçaların teknik özelliklerinde tüketeceği güç yazar. Her biri için not alıyoruz ve hepsini topladığımızda sistemimizin toplam isteyeceği enerjiyi (watt) görmüş oluyoruz. Toplam enerji kadar PSU almamız gerekir. PSU'da ek olarak 80+ Bronze, Silver, Gold gibi sertifikalara dikkat etmelisin. Tavsiyelere göre en az +80 Bronze sertifikası olan PSU öneriyorlar ki hem güvenli hem de tasarruflu olması açısından.

Buraya kadar dinlediğiniz için teşekkür ederim. Yardımım dokunduysa ne mutlu ve zaten bazı yorumlarda arkadaşlar belirtmiş fakat toplu bir şekilde yazmak istedim.
Monitör kısmı PSU ya etki eder mi yada sistemde nasıl olması gerektiğini bilmiyorum, laptop kullanıyorum. Yanıtlarsanız ve eksiğim varsa eleştirirseniz çok memnun olurum iyi forumlar.

Geri
Yukarı