Bilgisayar Toplarken Yapılan Basit Hatalar

Feick

Kilopat
Daha fazla  
Önce ben başlayayım isterseniz: Youtube'da yüzlerce sistem toplama videosu izledim eski sistemimi defalarca söküp yeniden taktım. Sonunda yeni bir sistem aldım ve parçalar geldi. Toplama kısmına gelince 20 30 dakika içince topladım kabloları takıp Power'i verdim ama görüntü gelmedi. Ne yaptıysam görüntüyü getiremedim. 2 3 saat uğraştım söktüm yeniden taktım. Buraya konu bile açmıştım ama bazı arkadaşlar saçma cevaplar vermişti. Mesela RAM'i taktınız mı gibi. Ben de biraz daha uğraştım tekrar söktüm tekrar taktım. Sonra bir de ne göreyim monitörün ışığı yanmıyor monitörün açma tuşuna basınca BIOS ekranı belirdi çok şaşırdım ve güldüm. Yani o kadar saat uğraşın sonu bir monitörü açmaktan geçiyormuş. Sizin yaptığınız böyle hataları merak ediyorum herkese iyi forumlar.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ram'i sökmek istemiştim çıkarmaya çalışırken iki taraftan mandalları açmaya çalıştım ama sadece birini açabildim.Diğerini açmaya çalışırken parmağımı fazla acıttım , biraz fazla güç uyguladım meğerse sadece tek tarafında mandal varmış :D Anakart sağlammış bunu öğrenmiş oldum.

Anlatayım o zaman :D Benim odamda kanal kayıt yapıyoruz. Dolayısıyla harici ses kartı var ve firewire ile bağlanıyor bilgisayara. Neyse bir gün toplaştık açtık sistemleri her şey hazır. Kaydediyoruz kaydediyoruz. Yahu programda ses düzeyleri var ama ses yok. Sen 1 saat kayıt yap. Sonra ses yok. Dene dene dene en sonunda sildim projeyi. Sonra gel gör ki bir kırmızı ışık gözüme ilişti. Ses kartında 48phantom volt var bunu açmadan mikrofon çalışmıyor. Ben ona basacağıma mute'a almışım ses kartını. Projede gitti, her şey silindi. Yani bir mute tuşuna bassam yine ses gelecek projeden. :) Bu tuşlar çok sıkıntı arkadaş :)

Bileşenlerimi yeni kasama aktardım özenle topladım her şey pırıl pırıl gözümde el emeği göz nuru kabloları bağladım açma tuşuna bastım fakat PC de tık yok dedim PSU doğru mu bağlandı acaba tek tek bütün kabloları kontrol ettim güç kablosu her şeyi olması gerektiği gibi bir daha bastım tık yok sistem açılmıyor kafayı yiyorum dedim sanırım PSU arızalı çıkardım eski sistemden kalma bir PSU taktım tekrar denedim yine tık yok deliriyorum evde dört dönüyorum PC den anlayan arkadaşlarıma mesaj atıyorum şuna bak buna bak saatlerce uğraştım yok açamıyorum PCyi ama hiç aklıma gelmiyor ki ya kardeşim bu üçlü priz bozulmuş olabilir mi? Kimse de demiyor ki ya kardeşim şu prize bir bak en son kafamda nasıl kurduysam sabahın 5 inde kalktım ve sadece PSU güç kablosunu normal prize takıp denemek aklıma geldi bir de ne göreyim PC çatır çatır çalışıyor meğer üçlü priz bu tak çıkar işlemleri esnasında bozulmuş yine de Allah'ın sevgili kuluymuşum ki sisteme kısa devre yaptırıp gitmedi her şer de bir hayır varmış bunu da burada gördüm :D

İlk sistemi kuzenime topladım toplarken harici bir soğutucu almıştık. İntel tabanlı olduğu için soğutucu ayakları mandallı oluyor takılma seslerini tam duymanda taktım (taktığımı sanıyorum) videolarda hemen hemen herkes soğutucudan tutuyor. Tuttum kaldırdım bir baktım anakart düşüyor düşmesi 1 saniye sürdü fakat o his ile bana dakikalar gibi geçmişti o günden beri AMD sistem topluyorum. 😃
Not: Allah'tan bir şey olmadı sistem düzgün çalışıyor. Acemi şansı.

Bilgisayarımı her temizlediğimde RAM’leri silgi ile silmiştim sonra o silgi kayboldu bende arıyorum yok. Sonra can sıkıntısından kasayı açtım ve o da ne! Silgi kasadan çıktı. Bi kere kasada vida unutmuşluğumda vardır. İyiki birşey olmamış canım kasamla 9. Yılıma giriyorum.

VGA kablosunu ekran kartı yerine anakarta takmıştım eskiden. Bilgisayarı açtım bir baktım görüntü yok, korktum kapadım bilgisayarı.
1 hafta sonra deneyeyim dedim VGA kablosunu başka yere takmayı. Ekran kartına taktım ve çalıştı. Sonra sinir oldum :D

İnsanlar zamanlarından ayırıp iyi/kötü bir yorum yapıyor ve bunları saçma mı buluyorsun? İnsanlar senin ne bildiğini ya da ne bilmediğini nasıl bilebilir? Sonuç olarak dalga geçtiğin insanların söylediği şeyden daha da basit bir hata yapmışsın. 🙂

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı