Bilgisayar UEFI yerine CSM olarak açılıyor

BySherlock

Hectopat
Şu an bilgisayarım CSM olarak çalışıyor. UEFI yapıp kaydediyorum başlar gibi oluyor ve resetlenip CSM olarak başlatıyor. Daha önce ekran hiç gelmediği için konu açmıştım UEFI anakart ekran kartımı desteklemiyordu. CSM yaparak açmak için çözüm bulmuştuk. Sonra araştırdım ekran kartımda UEFI desteği olduğunu öğrendim.
Ekran kartı BIOS'undan kaynaklı bir sorun olabileceğini düşündüm. BIOS flashlamaya çalıştım ama hata veriyor. Ekran görüntülerini paylaşıyorum. Teşekkürler.

1.gif

3.jpg

2.jpg

VBIOS (Video BIOS) flash dosyası doğru olmayabilir çünkü aynı ekran kartının genelde birden fazla P/N'i (part number) yani modeli oluyor; OC, OC xxx vs. gibi. Aynı P/N'e sahip VBIOS'u bulmanız gerek, uyuşmuyor gibi görünüyor.

Ama öncelikle Windows'unuzun kurulu olduğu diskin UEFI mi CSM mi olduğunu bir kontrol eder misiniz? Aşağıdaki mesajımda bulunan adımları takip edince GPT mi yoksa MBR mı yazıyor?

VBIOS (Video BIOS) flash dosyası doğru olmayabilir çünkü aynı ekran kartının genelde birden fazla P/N'i (part number) yani modeli oluyor; OC, OC xxx vs. gibi. Aynı P/N'e sahip VBIOS'u bulmanız gerek, uyuşmuyor gibi görünüyor.

Ama öncelikle Windows'unuzun kurulu olduğu diskin UEFI mi CSM mi olduğunu bir kontrol eder misiniz? Aşağıdaki mesajımda bulunan adımları takip edince GPT mi yoksa MBR mı yazıyor?

Windows diski mbr. Ekran kartının biosunu GPU-Z Lookup tan siteye giderek oradan indirdim.
Disklerden dolayı olduğunu zannetmiyorum hocam. Uefi yaptığımda Anakartta vga ışığı yanıyor sonra resetleyip csm olarak başlatıyor.
Başka ekran kartı taktığımda (1050ti ve 3060) uefi olarak başlatıyor. GPU-Z programında uefi kısmı işaretli yani destekliyor olması lazım.

Geri
Yukarı