Bilgisayar UEFI olduğu halde Legacy olarak açılıyor

DarkMen

Centipat
Merhaba arkadaşlar,
Dün bilgisayarım mavi ekran verdiği için sıfırlamıştım. BIOS'tan UEFI olarak işaretlediğimde USB görünmüyor, Legacy Support olarak işaretlediğimde görüyordu.
Bu yüzden Legacy Support'a alıp kurulum yaptım USB'nin içine MBR olarak kurdum haliyle.
Daha sonrasında bilgisayarı açtığımda açılış hızı, bilgisayar kendine gelme hızı bir hayli fark etti.
BIOS'tan UEFI moda aldığımda bilgisayar kapanıp tekrar BIOS'a giriyor.
Bu yüzden Legacy Support'a alıp kullanıyorum bilgisayarı.
İlginç bir şey var ki Önceden UEFI modda iken Bu bilgisayar Windows 11 için minimum sistemleri karşılıyordu.
Ancak Legacy Support'ta Windows Update girdiğimde "Bu bilgisayar Windows 11 için minimum sistemleri karşılamıyor." yazısını görüyorum.
Kısaca sorunum şu bilgisayarı UEFI moda alarak çalıştırmak istiyorum.
Ne yapmalıyım?

NOT: SSD kullanıyorum.

Yeniden GPT modunda USB'yi yazdırmanız ve temiz bir UEFI kurulumu yapmanız gerekiyor. Tekrardan bir GPT olarak atın ve UEFI'ye alın. Deneyelim. Hatta Windows 11 kurmak istediğinizden kaynaklı direkt Windows 11 ISO'sunu indirin Microsoft'un sitesinden onu yazdırın USB'ye. Anakartınız nedir? Durumlara göre çözmeye çalışalım.

Oluşturduğunuz kurulum USB'sini UEFI mi yoksa Legacy mi oluşturdunuz? Technopat'ın videosunu izleyerek doğru şekilde oluşturabilirsiniz - bilmiyorum belki öyle yaptınız ama yine de belirtmiş olayım.

Windows'u diske MBR olarak kurduysanız GPT yapmak biraz çetrefilliydi ve garantisi yoktu diye biliyorum. Bence en iyisi düzgün bir UEFI Windows kurulum USB'si hazırlayıp baştan kurmak.

Belki aşağıdaki konu yardımcı olabilir:

Oluşturduğunuz kurulum USB'sini UEFI mi yoksa Legacy mi oluşturdunuz? Technopat'ın videosunu izleyerek doğru şekilde oluşturabilirsiniz - bilmiyorum belki öyle yaptınız ama yine de belirtmiş olayım.

Windows'u diske MBR olarak kurduysanız GPT yapmak biraz çetrefilliydi ve garantisi yoktu diye biliyorum. Bence en iyisi düzgün bir UEFI Windows kurulum USB'si hazırlayıp baştan kurmak.

Belki aşağıdaki konu yardımcı olabilir:

USB'yi önce UEFI olarak kurdum ama laptop görmediği için legacy yapmak zorunda kaldım. BIOS'u legacy yaptığım için de GPT değil MBR kabul ediyordu
Bu yüzden MBR olarak kurdum USB'ye

Yeni konular

Geri
Yukarı