Bilgisayar USB'yi öncelikli görmüyor

PORSHİUS

Kilopat
Windows 10 sistemime ağır geldiği için 7'ye geçmeye karar verdim. Uygun bir ISO dosyanı indirdim. Rufus adlı program yardımıyla USB'ye yazdım, yazma ayarları aşağıda gördüğünüz gibi;

375578

BIOS'tan USB'yi 1. sıraya HDD 2. sıraya koyuyorum fakat birinci sıradaki USB'yi görmediği veya içinde bir şey bulamadığı için 2. sıradakini başlatıp normal Windows 10'a giriş yapıyor. Sorunu nasıl çözebilirim?

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Dosya sistemini NTFS değilde bir kereliğine olsa da FAT32 yapın.
Arkadaşın söylediği yanlış değil sadece eksik.
Eski anakartlar NTFS ile BOOT atılan flaşları okuyamıyor.

Konu sahibi arkadaşım eğer anakartın UEFI desteklemeyen ancak USB ile BOOT edilebilen anakartlardan ise NTFS yazan kısmı FAT32 yap ve öyle yazdır.

Rufus 3 ve sonrasında NTFS ayarı sabit yapılmış. Kullandığın Rufus sürümü görünmüyor bu yüzden hangi versiyon kullandığını bilmiyorum.

Rufus 2.18 ile FAT32 olarak yazdırıp öyle BOOT etmeye çalış. Disk bölüm düzeni için de kırmızı işaretli olanı seçeceksin.

375601

Not: Eski olup flaş boyutundan kaynaklı USB'den BOOT etmeyen anakartlar da var. Varsa 8GB olan bir flaş ile de denemeni öneririm.
@suatonuk dediğinizi yaptım ama USB'ye yazma aşamasında bu hatayı aldım;
375603

FAT32 işleminde bu hatayı veriyor NTFS iken vermiyor normal bir şekilde yazıyor flasha.
Söylediklerin birbirini tutmuyor. Toplama olsa kutuları sende olur ya sen bilmiyorsun ya da bilgisayardan hiç anlamıyorsun.
İmzamdan Aida64 sonucunu paylaşın veya yukarıda söylediğim rehberleri uygulayın.
Hocam, bilgisayardan orta düzeyde anlıyorum bilgisayarı alalı 6 yıl oldu ve bilgisayarcıdan sadece ekran kartı kutusunu aldım. Önceden anakartımın markasını/modelini nasıl öğrenirim diye konu açmıştım @MF hatırlamaz ama o ile recep baltaş yardım etmeye çalışmıştı ama çıkmıyor ''To Be Filled By Oem'' yazıyor BİOS menüsünden öğrene biliyorsam girebiliyorum BİOSA.

@Mikail Fidan , @Murat5038 Bios adını nasıl öğreneceğim?
375609

Son düzenleme:
@suatonuk dediğinizi yaptım ama USB'ye yazma aşamasında bu hatayı aldım;
Eki Görüntüle 375603

FAT32 işleminde bu hatayı veriyor NTFS iken vermiyor normal bir şekilde yazıyor flasha.
Dostum o hatanın sebebi yüklemeye çalıştığın ISO dosyası içeriği ile oynanıp içindeki bazı dosyalar gereksiz görülüp silindiği içindir. Muhtemelen içine Windows 10'a ait UEFI eklentisini de atmışlardır. Bu yüzden sıkıntı yaşıyorsun. Sen Microsoft sitesinden 32Bit veya 64Bit hangisini istiyorsan ona göre Windows 7 ISO dosyası indirip öyle dene.
Şununla da indirebilirsin Windows sürümlerini.

Dostum o hatanın sebebi yüklemeye çalıştığın ISO dosyası içeriği ile oynanıp içindeki bazı dosyalar gereksiz görülüp silindiği içindir. Muhtemelen içine Windows 10'a ait UEFI eklentisini de atmışlardır. Bu yüzden sıkıntı yaşıyorsun. Sen Microsoft sitesinden 32Bit veya 64Bit hangisini istiyorsan ona göre Windows 7 ISO dosyası indirip öyle dene.
Şununla da indirebilirsin Windows sürümlerini.
Hocam, verdiğiniz rufus progtamıyla kendi resimdeki ayarları yaparak oldu ne hikmetse teşekkürler.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı