Bilgisayar Uzun Sürede Açılma Sorunu

MasterSlavePair

Kilopat
ÖNEMLİ NOT: Öncelikle Windows 7 64-bit kullanıyorum ve değiştirmeye niyetim yok. Lütfen Windows .. 'ya geçin gibi yorumlar yapmayın, çözümünüz varsa onu yazmanız yeterli.

Bilgisayarın başlatma tuşuna basıyorum ve BIOS'a nasıl gireceğimi gösteren ekranda yaklaşık 10 saniye bekliyorum ardından o ekran gidince siyah bir ekran ve sol üstte bir alt tire çıkıyor. O da yaklaşık 15-20 saniye yanıp söndükten sonra Windows logosunu görüyorum. O 4 farklı renkteki top daha ortada birleşir birleşmez pat diye açılıyor bilgisayar. Yani sorun Windows'un açılmasında değil bilgisayarımın Windows'u bulmasında diye düşünüyorum.

SSD kullanıyorum, bundan 1 ay öncesine kadar böyle bir sorunum yoktu, Windows'un logosunu görmem 5 saniye civarı sürüyordu, bilgisayarın kendine gelip tamamen açılmasıysa 15-20 saniye alıyordu (kullanıcı parolasını yazmam dahil).

# Verilen tavsiyeler doğrultusunda denediğim yöntemler ve sonuçlar;

- Format attım. -düzelmedi
- BIOS ayarlarını fabrika ayarlarına çevirip boot sırasını ayarladım. -düzelmedi
- HDD'yi çıkarıp sadece SSD ile başlattım. -düzelmedi
- Disk birleştirme yaptım. - düzelmedi
- SSD'yi söküp 5 dakika sonra tekrar taktım. -düzelmedi
- Ramlerin slotunu değiştirdim. -düzelmedi
- USB bağlantılarına bağlı herşeyi çıkartıp başlattım. -düzelmedi

Çözüm önerilerinizi bekliyorum, herkese iyi forumlar

BIOS ayarlarından ilk boot tercihi olarak hard diskini seç. Diğer boot aygıtlarını denetlediği için bu beklemeyi yaşıyosundur. Bir de açılış ekranındaki bekleme süresinin ayarını azaltmanı tavsiye ederim.

Kolay gelsin.

Yaptıklarımı zaten yazdım oraya, dediklerini denedim ve hiçbir faydası olmadı. Post kasmak için mi yorum yapıyorsunuz yardımcı olmak için mi belli değil.

Bilgisayarınızın boot seçeneklerinden UEFI and Legacy tercihlerinden sadece Legacy varsa onu seçmeyi deneyebilirsiniz.
Korsan Windows kullanıyorsanız boot loader şeklindeki crackdan dolayı bilgisayarınızda bu sorun olabilir.

3 yıllık bir dizüstü bilgisayar olduğu için UEFI Bios gibi bi opsiyonum yok, şuan zaten Legacy kullanıyorum. Boot Loader ile crack yapmadım genelde 29. günde falan yapıyorum, format atalı 2-3 gün oldu. Daha önceden Boot Loader ile çook uzun süre kullandım fakat hiç yavaş veya geç boot etme sorunu ile karşılaşmadım.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı