Bilgisayar ve telefon dışında yapacak bir şey bulamıyorum

569992

Decipat
Arkadaşlar artık biktim hayattan. Neredeyse sabah uyanıyorum telefona bakıyorum sonra bilgisayar sonra yine telefon ve böyle geceye kadar devam ediyor. Bunu sürekli yapıyorum ve artık gözlerim acıyor. Daha 14 yaşındayım kör olmak istemiyorum ama başka yapacak bir şey bulamıyorum. Arkadaşım 1 tane var o da çalışıyor. Başka yok. Ailemi zaten sevmiyorum. Hepsinden nefret ediyorum.

Gerçekten artık biktim ne yapsam? Kitap falan okumayı sevmiyorum. Hobim yok. Kafayı yiyecegim.

Bir şeyler çizmeyi, çizgi roman/manga okumayı, masa oyunu öğrenmeyi deneyebilirsin. Yeni arkadaşlar edin ilk zamanlarda sohbet kurmak zor olabilir ama zamanla konuştukça açılırsın kendimden biliyorum 😇.

Arkadaşlar artık biktim hayattan. Neredeyse sabah uyanıyorum telefona bakıyorum sonra bilgisayar sonra yine telefon ve böyle geceye kadar devam ediyor. Bunu sürekli yapıyorum ve artık gözlerim acıyor. Daha 14 yaşındayım kör olmak istemiyorum ama başka yapacak bir şey bulamıyorum. Arkadaşım 1 tane var o da çalışıyor. Başka yok. Ailemi zaten sevmiyorum. Hepsinden nefret ediyorum.

Gerçekten artık biktim ne yapsam? Kitap falan okumayı sevmiyorum. Hobim yok. Kafayı yiyecegim.

Özel hayatına çok karışmak istemem lakin ailenden neden nefret ediyorsun? Ben de telefon bağımlılığından müzdariptim. Öncelikle bir düşünüp yapıp hayatta bana nelerin fayda sağlayıp nelerin zarar verdiğini düşündüm. Hayatta sana zarar veren şeyleri hayatından çıkarıp sana faydası olduğunu veya olabileceğini düşündüğün şeyleri yaptıkça ufkun açılıyor resmen.
Senin hayatını karartan şey telefon ise o zaman telefonda en çok kullandığın uygulamaların bir listesini çıkart. O uygulamalardan senin hiçbir işine yaramayanları (örn. instagram, tiktok) telefonundan sil ve nefsini terbiye ederek senin iradenin önüne geçmesine engel ol.
Yaşın daha çok genç hayata yeni başlıyorsun, hiçbir şey için geç değil. Bu hayatta illaki sevdiğin bir hobi bulursun yapabilecek yüzlerce farklı aktivite var. Yaşadığın şehri gez, yeni yerler keşfet, insanlarla konuşmaya çalış, yeni bir dil öğren, inançlı bir insan isen ibadet yap. Bu örneklerin sonu gelmeyecektir fakat aralarından kendine uygun bir tanesini mutlaka bulacaksındır ve bir şeyler yapmaya, öğrenmeye başladıkça artık hayatını dolu dolu yaşayacağın için çoğu zaman boş boş durduğun vakitlere göre daha mutlu olacaksın, psikolojin daha iyi olacak.
Bir şeyler öğrenmeye başlamak insanı çok motive eden bir şeydir. Öğrendikçe daha da fazlasını öğrenmek istersin.
Kitap okuma konusuna gelince kitap okumayı sevmiyorum diyorsun fakat bence her insanın seveceği bir kitap / kitap türü vardır. Kitap sevmiyorum diyen çoğu insan Instagram reels, YouTube shorts, tiktok videoları gibi kısa kısa videolar izleyerek dopamin bağımlısı oldukları için bir kitabın başına oturdukların çabucak sıkılıverip kitabı sevmediğini düşünmektedir.
Eğer nefsini terbiye etmeyi başarıp irade gücünü açığa çıkarabilirsen her şey çözülecektir. Her şeyin temelinde yatan şeylerin bu olduğunu düşünüyorum.
Umarım yazdıklarım senin için biraz etkili olabilmiştir. Konuşmak istersen her zaman yazabilirsin.

Geri
Yukarı