Bilgisayar ve Telefonlar Arasındaki Devasa Hız Farkı

Acfergo

Hectopat
50 Mbps internetimin eskiden sabit 47-48'ini alabiliyorken şimdi 41 gibi değerlerde seyretmesi inanın bana normal geliyor, Türkiye şartları bunlar. Ama ortada bir durum var ki telefonda internet sürekli 2-3 Mbps. 4 kişilik bir aileyiz ve sorun herkeste mevcut. Sık sık telefonlarımızdaki Wi-Fi işaretinin üzerinde ünlem çıkıyor ve 360p bile video izlenemez hale geliyor. İlginçtir ki telefondan Wi-Fi'yi ne zaman kapatıp açsam sorun çözülüyor ama en fazla 3-4 Mbps'ye kadar gelebiliyor çoğunlukla da 2 Mbps. Eskiden gayet telefonda 30+ Mbps alabiliyordum. Bilgisayarda çok çok nadiren (eskiden hiçbir zaman olmazdı) geceleri internette yavaşlama olsa da normal kullanımda en ufak düşüklük olmuyor. Bilgisayar kabloyla bağlı fakat bu kadar devasa bir farkın açılmasını kabloya bağlamak saçma olur. Bu yazılımsal bir sorunsa neden hepimizde birden var? Modemle alakalı bir sorunsa nasıl düzeltilir (kanal değiştirmek işe yaramıyor) veya ürün tavsiyesi yapabilir misiniz? Türk Telekom'la alakalıysa nasıl düzelttirebilirim?

Bilgisayarın kabloyla bağlı olmasını ve sorunun hepinizde olmasını varsayarsak modemin kablosuz bağlantısı ile alakalı bir sorun gibi gözüküyor bu veya hiç modem arayüzünden kablosuz için bir hız sınırlaması yapılması gibi bir şey olduğunu hatırlıyor musunuz?

Modemi fabrika ayarlarına sıfırlayın.
Sorunun devam etmesi halinde internetten Modemin en son yazılım güncellemesini indirin.

Modemi kapatıp yaklaşık 10-15 dk iyice soğumasını bekledikten sonra açıp hemen test edin, düzeliyor ama bir süre sonra tekrar eski haline dönüyorsa ısınmadan veya modemin eskimesinden kaynaklı bir sorun olabilir.

Ayrıca ağınıza başka birinin bağlanmadığından emin olun, sürekli indirme yapıyor ve hız düşürüyorsa, düşük hız bağlantı kopmalarına yol açar. Sürekli kablosuz bağlantı için telefonla modem arasında en az 1 Mbps bağlantı hızı gereklidir.

Telefondan wifi'yı kapatıp açtıktan sonra düzelmesi IP'leme problemi olabilir, şöyle ki modemin cihazlara verdiği IP'nin bir süresi vardır o süre bitince ıp yenilenir, modem bu işi düzgün yapmamaya başlamış olabilir. Statik IP deneyebilirsiniz. Her telefonda olması yine modemi işaret ediyor.

Son düzenleme:
Bilgisayarın kabloyla bağlı olmasını ve sorunun hepinizde olmasını varsayarsak modemin kablosuz bağlantısı ile alakalı bir sorun gibi gözüküyor bu veya hiç modem arayüzünden kablosuz için bir hız sınırlaması yapılması gibi bir şey olduğunu hatırlıyor musunuz?
Hayır öyle bir sınırlama hiç hatırlamıyorum eskiden bu sorun yoktu biz de en ufak kurcalamadık. Tek yaptığım arada kapatıp açmak ve kanal değiştirmek.
Kanal değiştir. Büyük ihtimal varsayılan kanalı kuanıyorsun 13 falan yap.
5-6 tane kanal dedim. Sorun hepsinde devam etti. Kanal kaynaklı olduğunu sanmıyorum.
Modemi fabrika ayarlarına sıfırlayın.
Sorunun devam etmesi halinde internetten Modemin en son yazılım güncellemesini indirin.
Nereden sıfırlıyoruz ve nereden güncelliyoruz hocam? 168.1.1 tarzı bi modem şeyi var ordan girip mi yapacağız?
Modemi kapatıp yaklaşık 10-15 dk iyice soğumasını bekledikten sonra açıp hemen test edin, düzeliyor ama bir süre sonra tekrar eski haline dönüyorsa ısınmadan veya modemin eskimesinden kaynaklı bir sorun olabilir.

Ayrıca ağınıza başka birinin bağlanmadığından emin olun, sürekli indirme yapıyor ve hız düşürüyorsa, düşük hız bağlantı kopmalarına yol açar. Sürekli kablosuz bağlantı için telefonla modem arasında en az 1 Mbps bağlantı hızı gereklidir.

Telefondan wifi'yı kapatıp açtıktan sonra düzelmesi IP'leme problemi olabilir, şöyle ki modemin cihazlara verdiği IP'nin bir süresi vardır o süre bitince ıp yenilenir, modem bu işi düzgün yapmamaya başlamış olabilir. Statik IP deneyebilirsiniz. Her telefonda olması yine modemi işaret ediyor.
Modem odamda değil şu an halledemem yarın halledip durumu foruma bildireceğim.
Hayır başka birisi bağlı değil. Bir ara şifre de değiştirmiştik nolur nolmaz diye. Kaldı ki indirme yapsa pc de bu kadar 40+ mbps download alabileceğimi sanmıyorum belki kısıtlı indiriyordur ama o kadarı da işkence zaten.
Olabilir hocam mantıklı geldi. Fakat düzelmiş hali bile mi bu kadar bozuk olur geçen en en en fazla 5.50 yükleme görebildim telefonda ona bile şaşırdım. En azından arada bi gerçek değerlere ulaşmaz mıydı öyle olsa?
Daha önce çokça denemiştim olmamıştı. Modemi 15 dakika kapatıp açtım. Telefondan 40 mbps ye kadar alaniliyorum. Bugün Youtube'dayken 360p izlesiğimde bile donuyordu ilaç gibi geldi. Modemi mi yenilememiz gerek yoksa modem soğutucu tarzı bir şey varsa ordan kurtarabilir miyiz?

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı