Bilgisayar virüsleri

birüye2023

Centipat
Yer
Dünya
Daha fazla  
Diyelim ki bilgisayarıma ben bilmeden herhangi bir virüs türü indirdim. Bu virüs direk bilgisayarıma zarar verme girişiminde mi bulunur? Sonra mı zarar vermeyi dener? Yoksa benim kişisel bir bilgi açığımı mı bekler? Ya da bu soruların hepsine farklı virüs türleri mi cevap veriyor?

Peki bu indirdiğim virüsü Windows Defender, Avast Premium Security, Zamena, Eset Nod32, Kaspersky, Malwarebytes gibi antivirüsler bunu tespit eder mi?

Cevap veren herkese teşekkürler.

En ufak hatada korkudan bin bir türlü antivirüsle tarama yapmak iyi bir tedbir midir?
Kesinlikle değildir hatta sürekli güvenlik yazılımı kaldırıp kurmaktan sistemin stabilitesi düşebilir. Sisteme bir tanesini kurursun o zaten engeller zararlı varsa. Onun dışında düzenli olarak sistemde tam tarama yaparsın yeterli.

En ufak hatada korkudan bin bir türlü antivirüsle tarama yapmak iyi bir tedbir midir?
Hatadan kastınızı anlamadım ancak sürekli tarama yapmaya gerek yok. AV'nin anlık koruması açık olsun, ara sıra tarama yaptırın yeter. Bir de bin bir türlü antivirüs derken eğer birden çok antivirüs demek istediyseniz, bunu yapmayın; sadece bir tane AV kullanın.

Hatadan kastınızı anlamadım ancak sürekli tarama yapmaya gerek yok. AV'nin anlık koruması açık olsun, ara sıra tarama yaptırın yeter. Bir de bin bir türlü antivirüs derken eğer birden çok antivirüs demek istediyseniz, bunu yapmayın; sadece bir tane AV kullanın.
Hata derken yani anormal belirti. Farem bir tık ben ellemeden kaydığında. Açılmasını istemediğim bir program açıldığında. İnternette virüs diye belirtilen bir dosya bulduğumda vb. şeyle

Kesinlikle değildir hatta sürekli güvenlik yazılımı kaldırıp kurmaktan sistemin stabilitesi düşebilir. Sisteme bir tanesini kurursun o zaten engeller zararlı varsa. Onun dışında düzenli olarak sistemde tam tarama yaparsın yeterli.

Paranoyak olamama gerek o zaman biraz rahatladım teşekkürler yanıtınız için.

Gezginler üzerinden Save Flash adındaki dosyayı indirdim sonra onu VirusTotal'de tarattım. Sonra sonuçtan korkup sildim ama onun silinmemiş olduğundan da korkuyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Kaliteli bir AV ile tarama yapmak kalitesiz iki AV ile tarama yapmaktan iyidir. :)
Zaten AV yazılımı kafaya göre yükle/kaldır yapmamalısın. Nasılsa AV var deyip önüne geleni tıklamamalı ve indirmemelisin.
Kaliteli bir AV yazılımını yükleyip, veritabanlarını güncellemelisiniz. Gerçek zamanlı koruma ayarıyla oynamazsanız da bilgisayarınızı sürekli koruyacaktır.
1586702902638.png

Mesela ben Kaspersky Kullanıyorum, uygulama bilgisayara yüklendiği zaman tam tarama yapılmasını öneriyor. :)

Kaliteli bir AV ile tarama yapmak kalitesiz iki AV ile tarama yapmaktan iyidir. :)
Zaten AV yazılımı kafaya göre yükle/kaldır yapmamalısın. Nasılsa AV var deyip önüne geleni tıklamamalı ve indirmemelisin.
Kaliteli bir AV yazılımını yükleyip, veritabanlarını güncellemelisiniz. Gerçek zamanlı koruma ayarıyla oynamazsanız da bilgisayarınızı sürekli koruyacaktır.
Eki Görüntüle 534173
Mesela ben Kaspersky Kullanıyorum, uygulama bilgisayara yüklendiği zaman tam tarama yapılmasını öneriyor. :)
Öneriniz için teşekkürler ama Kaspesky'ı indirince kullandığım tarayıcım olan Opera GX'i devre dışı bıraktı sonra ekranda hafif yırtımalar görmeye başladım. Çoğu zararsız uygulamaya girmemi engelliyor. Kaspersky'a kötü demiyorum hatta tedbirli olması güzel ama benim için şu anlık uygun değil.

Yanlış bilgilendirme.

Her zararlı yazılım dediğiniz gibi çalışmamakta. Bazı zararlı türleri belirli zamanlarda belirli verileri aktarmak üzere ayarlanmış olabilir. Veya işi bitene kadar hiçbir faaliyet göstermeyip belirli bir süre sonra da verileri göndermeye başlayabilir. Hiç de belirti göstermeyebilir. Bilgisayarına sızmak ise adamın amacı zaten bunu sana fark ettirmez.

Anlık olarak veri aktaran da var belirli sürelerde aktif hale gelip işini bitirip tekrar deaktif olan veya kendisini işi bitince sistemden temizleyen de olabilir.

Yalnız haberiniz olsun ESET veya Kaspersky yazılımlarından birini kullanmalısınız. İki adet antivirüs kullanmak zararlıdır. İkisinden biri olabilir gibisinden yazdım orada.
Dostum aslında haklısın ama ben genelde olanı söylemişim birazda dalgınlık keyloggerlar genelde belli bir dakikaya ayarlanıyor mesela 1 saate ayarlıyor o şekil 1 saatte 1 geliyor (kendi keylogger programımdan biliyorum) ben biraz genellemeli konuşmuşum.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı