Bilgisayar virüsü sadece Windows dosyalarına mı bulaşır?

Kerpeten _Ali

Centipat
Daha fazla  
Benim bilgisayara virüs bulaştı format atacağım bilgisayar markasının teknik desteğine sorduğumda world dosyası gibi dosyaları yedekleyebilirsin virüs sadece işletim sistemi dosyalarına bulaşır dedi. Sizce bu doğru mu?

Son düzenleyen: Moderatör:
Benim bilgisayara virüs bulaştı format atacağım bilgisayar markasının teknik desteğine sorduğumda world dosyası gibi dosyaları yedekleyebilirsin virüs sadece işletim sistemi dosyalarına bulaşır dedi. Sizce bu doğru mu?
Problem olmaz ancak format atmanız zorunlu değil. Antivirüs yeterli çoğu zaman.

Bilgisayarınızda virüs olduğunu düşündüren sebep nedir acaba? Çünkü Kaspersky iyi bir program. Bulamadıysa bir sıkıntı olduğunu düşünmüyorum.

Yanlışlıkla bir siteye girdim 4 defa bilgisayarıma erişmeye çalıştı ve önceden de 2 defa pop up reklamına tıkladım ondan dolayı.

Yanlışlıkla bir siteye girdim 4 defa bilgisayarıma erişmeye çalıştı ve önceden de 2 defa pop up reklamına tıkladım ondan dolayı.

Ve sonradan bilgisayarım yavaşladı gibi hissettim.

McAfee ile de tarattım bir sonuç çıkmadı şimdi malearebytes ile deneyeceğim.

Kaspersky bir şey bulmadıysa ve emin olmak istiyorsanız 1-2 antivirüs programıyla daha deneyin eğer bulmazsa bence formata gerek yok.

Ben virüslü siteye girmeden önce ekran kartım oyun dışında devre dışı oluyor ve Intel'in ekran kartını kullanıyordu ama siteye girdikten sonra ekran kartım hiç devre dışı olmuyor. Sizce bir sorun mu var yani antivirüs programında gözükmeyen bir virüs olabilir mi?

Son düzenleme:
Yani virüs ayarları bozmuş olma ihtimali olabilir. Siz ayarlarınızı eski hale getirip denediniz mi? Ayarları eski haline getirip kaydetmenize rağmen hala ayarlar bozuluyorsa muhtemelen vardır. Ama kim ne amaçla bu ayarları bozacak bir virüs kullanır bilmiyorum. Birkaç farklı taramada sonuç alamadıysanız muhtemelen yokturda.

Yani virüs ayarları bozmuş olma ihtimali olabilir. Siz ayarlarınızı eski hale getirip denediniz mi? Ayarları eski haline getirip kaydetmenize rağmen hala ayarlar bozuluyorsa muhtemelen vardır. Ama kim ne amaçla bu ayarları bozacak bir virüs kullanır bilmiyorum. Birkaç farklı taramada sonuç alamadıysanız muhtemelen yokturda.

Ayarları nasıl düzelteceğim?

Hayır. BIOS hatta çok nadiren görülür ama donanım tanımlama dilini bozabilir. O virüsü bilen bir babayiğit yoktur burada net.

Geri
Yukarı