Bilgisayar vs PlayStation

Hocam lafın gelişi ancak konsol alırsa 3-4 yıl sonra yenisini almak isteyecek. PC 8-10 yıl yeter ona.
hocam yukarıda da yazmıştım 6-7 yıldır ps4 kullanıyorum bana mısın demiyor ps5in ps4ten daha sağlam olduğunu düşünürsek çok daha uzun yıllar gider. Arkadaş temiz kullanıp bakımlarını yaptırırsa bu süre daha da uzun olur tabii ki. Eskiden oyun fiyatları yüzünden konsol tercih edilmiyordu belki ama artık konsol oyunları bilgisayardan daha ucuz fark ettiyseniz.Bilgisayarla farklı işler yapma konusunda size katılıyorum.

RTX 4060 Ti olan bir bilgisayar mı yoska PlayStation 5 mi almalıyım?
Gözden geçirdiğimde Steam hesabımda birkaç ünlü oyun var RDR2 GTA 5 Witcher 3 gibi ama PS Plus'ta cok daha geniş oyunlar var ve daha ucuz sizce hangisini alayım?

Steam Deck veya ROG Ally öneririm bu 2 sinin yerine :D

Hocam konsol düzgün kullanılırsa (PS5) en az 6-7 yıl götürür.

Evet ancak firmaların işini biliyorsunuzdur. Yeni çıkacak oyunları en son çıkardıkları konsollara getirirler eskilerini önemsemezler. Eskilerinde olsa dahi beklediğiniz performansı veremez. PC bu yönden çok daha kârlı.

Hocam yukarıda da yazmıştım 6-7 yıldır PS4 kullanıyorum bana mısın demiyor PS5'in PS4'ten daha sağlam olduğunu düşünürsek çok daha uzun yıllar gider. Arkadaş temiz kullanıp bakımlarını yaptırırsa bu süre daha da uzun olur tabii ki. Eskiden oyun fiyatları yüzünden konsol tercih edilmiyordu belki ama artık konsol oyunları bilgisayardan daha ucuz fark ettiyseniz. Bilgisayarla farklı işler yapma konusunda size katılıyorum.

Aynen öyle PC ile aklına gelemeyecek türlü türlü işi yapma imkanına sahip olursun. Ayrıca eğer halihazırda kullandığı bir PC'si yoksa, ilk önceliği PC olmalıdır. Önemli işlerini de halleder yağ gibi de oyununu oynar. PC ayrıcalıktır efendim.

Oyun fiyatlarına gelirsek eğer, ben fiyatları çok takip eden birisi değilim fakat eminim Steam'e gelecek zam konsollara da gelecek. Həm Steam'in indirimleri fazla oluyor. Aralarında dağlar kadar fark olduğunu düşünmüyorum fiyat olarak.

Evet ancak firmaların işini biliyorsunuzdur. Yeni çıkacak oyunları en son çıkardıkları konsollara getirirler eskilerini önemsemezler. Eskilerinde olsa dahi beklediğiniz performansı veremez. PC bu yönden çok daha kârlı.

Aynen öyle PC ile aklına gelemeyecek türlü türlü işi yapma imkanına sahip olursun. Ayrıca eğer halihazırda kullandığı bir PC'si yoksa, ilk önceliği PC olmalıdır. Önemli işlerini de halleder yağ gibi de oyununu oynar. PC ayrıcalıktır efendim.

Oyun bilgisayarı all-in-one çözümdür, o da notebook olanları, masaüstü olanlarında mobilite yok tabii. Ayrı ayrı cihazlarla ise verimliliği çok fazla artırmak mümkün. Bugün bilgisayara ihtiyacı olan standart kullanıcının masaüstü PC'ye gelene kadar telefon -> tablet -> macbook/ultrabook/herhangi bir notebook gibi bir eğilimi olabilir bilgisayar işlerini halletmek için, yanına direkt konsol alabilir. Bunu oyunla birleştirmek isterse ve taşınabilirliğe ihtiyacı varsa gaming notebook, ancak ona da ihtiyacı yoksa son aşamada masaüstü PC'ye kadar gidebilir. Yani oyun konsolu ile bilgisayarı karşılaştıran adamın herhalde PC'deki ihtiyaçlarını görebileceği bir cihazı vardır, yoksa ve bu soruyu soruyorsa siz kafanızı yormayın boş yere.

Bunun dışında uzun ömürlülük konusuna katılmıyorum, ne zaman aldığınıza göre değişen bir durum. Konsolu alırsınız ve o nesil boyunca + yeni neslin ilk yıllarında tüm oyunları oynayabileceğinizi bilirsiniz. 2020'de PS5 alan biri o konsolu muhtemelen 10-12 yıl kullanabilecek. Her sene çıkan şey konsol değil PC donanımlarıdır. Mimari değişir, yeni GPU teknolojileri eklenir bir bakmışsın upgrade yapmak istiyorsundur. Bu konsolda 7-8 yılda bir olur.

Bakımı ve masrafı açısından konsol belki en sıkıntısız çalışan cihazlardandır. Olduğu yerde yıllarca çalışabilir, doğası gereği zaten dışarıdan müdahaleye ihtiyaç duymayacak şekilde tasarlandığı için daha zor açılması bir handikap değil, bir avantajının sonucu. Bunun yapılması gereken sıklık çok daha az PC'ye göre.

F/P durumu bu devirde Türkiye için bile geçerli değil, PC'lerin fiyatı artmasa da konsollar da aynı fiyattaki bilgisayarla yarışabilir durumdalar. Yurtdışında zaten bir oyun bilgisayarı konsolun 2-3 katı fiyatta olduğu için bu durum geçerli değil.

El konsollarını çok tercih etmiyorum hocam gereksiz gibi geliyor
Hem Klavye-Mouse-Monitöre bağlayabiliyorsun, hem konsoldan rahat oynanan oyunları konsol gibi oynayabiliyorsun. Hemde PS5 gibi televizyona bağlayıp ayrıca konsol bağlayıp konsolmuş gibide kullanabiliyorsun. Gördüğüm en iyi icat..

Hem Klavye-Mouse-Monitöre bağlayabiliyorsun, hem konsoldan rahat oynanan oyunları konsol gibi oynayabiliyorsun. Hemde PS5 gibi televizyona bağlayıp ayrıca konsol bağlayıp konsolmuş gibide kullanabiliyorsun. Gördüğüm en iyi icat..

Her şeyi yapabilirken verimliliği o kadar da iyi olmayan bir cihaz. Evde kullanmak için PC veya diğer tüm yeni nesil konsollar bu cihazdan daha performanslı çalışacaktır. Tam performans için sürekli prize bağlı kullanmak can sıkıcı bu cihaz için. Handheld kullanmak için ise pil ömrü sıkıntılı, ancak şehir içi toplu taşımada günü kurtaracak kadar, o konuda verimliliği zaten düşük. Switch gibi havaalanında beklerken, uçakta vs. kullanayım senaryosunu yarı yolda bırakır. Bu cihaz birebir olarak gaming notebookların yerini alabilir pil süreleri bakımından aynı, taşınabilirlik-elde kullanım, F/P olarak çok daha iyi. Daha ilk nesli olduğu için geliştirmeye açık. Ancak hem PC'nin hem konsolların yaptığını yapabiliyor, aynı zamanda verimli bir el konsolu demek için bu cihazın XG Mobile gibi harici performans desteğiyle kullanmak ve performans modunda 4-5 saat oyun oynatabiliyor olması gerek.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı