Bilgisayar yan düştüken sonra sistem Boot etmiyor

shamil0v

Hectopat
Daha fazla  
Bilgisayarım anakartın arka tarafına doğru ( sağ tarafa doğr) yan yattı. Windows gitti fakat sistem çalışmaya devam etti. Geri açmaya çalıştığımda sisteme herhangi bir görüntü gelmemeye başladı BIOS'a bile erişemiyordum. Ekran kartını başka bir sistemde test ettim çalışıyor. Sorunun anakartta olduğunu düşünüyorum, BIOS sıfırlamaya çalıştım CMOS jumperi üzerinden defalarca işe yaramadı. BIOS pilini de çıkarıp taktım herhangi bir sonuç alamadım. Tüm bileşenleri tak çıkar yaptım işlemci dahil herhangi bir fiziksel arıza gözükmüyor. Yardımcı olursanız sevinirim.

GTX 1660 6 GB.
Ryzen 5 3600X.
Corsair 16 GB 2x8 3000MHz.
Gigabyte B450M DS3h.
FSP 500W PSU.

Hocam benzer bir durum olabilir benden kaynaklı değildi ama Vatan bilgisayar anakartımı bana kırık yollamış. İkinci kez yolladığımda servisi ilgilendi. Kolay fark edilmez ama çok önemli olabilecek bir pini kırılmış olabilir anakartın.

Ekran kartını söküp görüntü almaya çalıştınız mı?
Eğer o da olmadıysa teknik servis mantıklı görünüyor.
Ekran kartı olmadan nasıl görüntü alacağım? İşlemcim APU bir işlemci değil.
Depolama aygıtınızı yazmamışsınız. Ne kullanıyorsunuz depolama aygıtı olarak?

120 GB SSD 1 TB HDD kullanıyorum SSD'yi başka sisteme taktım kullanıyorum şu an sıkıntısız bir şekilde.

Fiziksel bir zarar olmadığını belirttim keşke dikkatli okusaydınız.

Fiziksel arıza olmadığını nasıl anladınız? Unutmayalım ki bir parçanın farklı bilgisayarda çalışıyor olması sağlam olduğu anlamına gelmez bozuk bir RAM ile oyun bile oynayabilirsiniz örneğin...

Sistem soğuk halde uzay montaj yapın tüm bileşenleri takın sonrasında bileşenleri tek tek çıkararak sistemi bloke eden bir bileşen var mı bakın sistem boş olduğu halde görüntü vermiyor ise PCB üzerinde yol kırılmış olabilir farklı RAM kiti ile sadece anakartı çalıştırmayı deneyin.

Fiziksel arıza olmadığını nasıl anladınız? Unutmayalım ki bir parçanın farklı bilgisayarda çalışıyor olması sağlam olduğu anlamına gelmez bozuk bir RAM ile oyun bile oynayabilirsiniz örneğin...

Sistem soğuk halde uzay montaj yapın tüm bileşenleri takın sonrasında bileşenleri tek tek çıkararak sistemi bloke eden bir bileşen var mı bakın sistem boş olduğu halde görüntü vermiyor ise PCB üzerinde yol kırılmış olabilir farklı RAM kiti ile sadece anakartı çalıştırmayı deneyin.
İşlemci pinlerine baktım herhangi bir yamulma bile söz konusu değildi. Ekran kartımı şuan öbür sistemimde kullanıyorum ondada bir sıkıntı yok. Psu ve ssdmde aynı şekilde başka bir anakarta monteli olarak duruyor. Dediklerinizi başka ekran kartı ve depolama birimiyle denedim sorun devam ediyor. Anakart veya ramde olduğunu düşünüyorum sıkıntının.

HDD kullanıyor musunuz?
Evet. 1 TB Seagate'e ait fakat BIOS menüsü bile gelmiyor siyah ekran var HDD ile alakalı olduğunu sanmıyorum.
Hocam benzer bir durum olabilir benden kaynaklı değildi ama Vatan bilgisayar anakartımı bana kırık yollamış. İkinci kez yolladığımda servisi ilgilendi. Kolay fark edilmez ama çok önemli olabilecek bir pini kırılmış olabilir anakartın.
Anakartın detaylı fotoğraflarını atarsam farkedilebilir mi herhangi bir kırıklığın olup olmadığı?

Boot menüsüne giremiyorum kardeşim görüntü gelmiyor nasıl seçeyim? Allah aşkına düzgün okur musunuz.
İnsanlar yardımcı olmak için mesaj atıyor. Yardım etmeye çalışan insanlara karşı gösterdiğiniz tavır iyi bir tavır değil.

Ek olarak fiziksel bir hasar olmadığından nasıl bu kadar eminsin? Yan düşerek yazılımsal bir sorun mu oluştu sence? 😅

Genelde kasa düşünce güç kabloları veya anakart kabloları çıkıyor. Kabloları çıkar tak yapmayı deneyin.

Geri
Yukarı