Çözüldü Bilgisayar yeniden başlama ve AMD'de çökme oluyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Bilgisayar donma vs hiçbir sıkıntı yaşamadan bir anda yeniden başlıyor sürekli olmuyor ama hafta 1 olsa bile kritik işlerim silinebiliyor, bazen de AMD yazılımı çöküyor oyunda oyun kapanıyor sadece onda oyun bilgisayarı zorlamasının önemi yok bazen LoL'de bile çöküyor.
Artık sinir katsayım çok azaldı ya bilgisayarı 6.kattan aşağı fırlatacağım ya da bu sorunu çözeceğim, iyi bilgisayar ayak hizamda değil yoksa çoktan tekme ile mevta olmuştu.

Dosya Ekleri

• Ekran görüntüsü 2023-04-24 002247.jpg
    Ekran görüntüsü 2023-04-24 002247.jpg
    119 KB · Görüntüleme: 64
Çözüm
Oyunun grafiklerini düşürdüm şu an bir sıkıntı vermedi, kronik sıkıntı olarak duruyor testi deneyeceğim.

Hocam şu ayarları bir deneyin birkaç kişi de sorunu çözdürdüm. @Işıklımışıklı

BIOS'a girip.
Setting---> Advanced --- > PCI Subsytem Setting --- > PCI Slot Configuration --- > Auto yerine Gen3 seçin. F10 seçip ayarları kaydedip bilgisayarı yeniden başlatın.

Not: Bu sayede PCI 3.0'a almış oluyorsunuz. 5700 XT için PCI 4.0 ile PCI 3.0 arasında fark 1-2 FPS düzeyinde en fazla zaten RX 6500XT gibi bir performansı farkı söz konusu değil. BIOS'ta ayar isimleri farklı da olabilir. Örnek bir resim ekliyorum.

Son olarak ise; Güç seçenekleri --- > AMD Ryzen Balanced/High Performans --- > PCI Ex --- > Bağlantı Durumu Güç Yönetimi ---- > Ayar ---> Kapalı

En hızlı şekilde de yeniden başlatma olup olmadığını 3D Mark Timespy testi ile çözebilirsin. Herhangi bir ayar ile oynamayın UV, OC vs yapmayın sorunsuz kullanırsanız sonra deneyebilirsiniz.

Hepsini denedikten sonra bir dönüş yaparsanız sevinirim.
O rehber sana Radeon Software'ın içini dışını öğretir. Ben overclock için yaptım sen undervolt ve frekans düşürme olarak kullanacaksın. Atıyorum ayarları açtığında 2000MHz frekans, 1150 voltaj mı gösteriyor. Çekeceksin 1800MHz frekans 1130 voltaj deneyeceksin.

Sorun tahmin ettiğimiz gibi ondaysa ve düzelirse ne ala. 3-5 FPS az olur ama stabil olur.

Dediğin gibi 200 MHz ve 20 voltaj düştüm 1,5 saat sonunda bu sefer de dondu :D

Dediğin gibi 200 MHz ve 20 voltaj düştüm 1,5 saat sonunda bu sefer de dondu :D

1,5 saat gitmiş. Acaba ne vuruyor aslında şöyle diyeyim ben kendi kartıma overclock yaptığımda ve işte güç tüketimini ya da frekansı sevmezse ya 2 dakika içerisinde en geç de 20 dakikaya indiriyor kendisini aşağıya. Sende yine uzun gitmiş eğer sebebi oysa.

Yine ilk sayfada dediğim testleri de yap, özellikle Memtest86 bayağı önemlidir.

1,5 saat gitmiş. Acaba ne vuruyor aslında şöyle diyeyim ben kendi kartıma overclock yaptığımda ve işte güç tüketimini ya da frekansı sevmezse ya 2 dakika içerisinde en geç de 20 dakikaya indiriyor kendisini aşağıya. Sende yine uzun gitmiş eğer sebebi oysa.

Yine ilk sayfada dediğim testleri de yap, özellikle Memtest86 bayağı önemlidir.

Oyunun grafiklerini düşürdüm şu an bir sıkıntı vermedi, kronik sıkıntı olarak duruyor testi deneyeceğim.

BIOS'a girip.
Setting---> Advanced --- > PCI Subsytem Setting --- > PCI Slot Configuration --- > Auto yerine Gen3 seçin. F10 seçip ayarları kaydedip bilgisayarı yeniden başlatın.

Not: Bu sayede PCI 3.0'a almış oluyorsunuz. 5700 XT için PCI 4.0 ile PCI 3.0 arasında fark 1-2 FPS düzeyinde en fazla zaten RX 6500XT gibi bir performansı farkı söz konusu değil. BIOS'ta ayar isimleri farklı da olabilir. Örnek bir resim ekliyorum.

Son olarak ise; Güç seçenekleri --- > AMD Ryzen Balanced/High Performans --- > PCI Ex --- > Bağlantı Durumu Güç Yönetimi ---- > Ayar ---> Kapalı

En hızlı şekilde de yeniden başlatma olup olmadığını 3D Mark Timespy testi ile çözebilirsin. Herhangi bir ayar ile oynamayın UV, OC vs yapmayın sorunsuz kullanırsanız sonra deneyebilirsiniz.

Dosya Ekleri

• 1630566873826.png
    1630566873826.png
    297,9 KB · Görüntüleme: 22
  • Ekran Alıntısı2.PNG
    Ekran Alıntısı2.PNG
    18,3 KB · Görüntüleme: 23
Çözüm

BIOS'a girip.
Setting---> Advanced --- > PCI subsytem setting --- > PCI slot Configuration --- > Auto yerine gen3 seçin. F10 seçip ayarları kaydedip bilgisayarı yeniden başlatın.

not: bu sayede PCI 3.0'a almış oluyorsunuz. 5700 XT için PCI 4.0 ile PCI 3.0 arasında fark 1-2 FPS düzeyinde en fazla zaten RX 6500XT gibi bir performansı farkı söz konusu değil. BIOS'ta ayar isimleri farklı da olabilir. Örnek bir resim ekliyorum.

Son olarak ise; güç seçenekleri --- > AMD Ryzen Balanced/High performans --- > PCI ex --- > bağlantı durumu güç yönetimi ---- > ayar ---> kapalı

En hızlı şekilde de yeniden başlatma olup olmadığını 3D mark timespy testi ile çözebilirsin. Herhangi bir ayar ile oynamayın UV, OC vs yapmayın sorunsuz kullanırsanız sonra deneyebilirsiniz.

Anakartım PCI 4 desteklemiyor ama gene de girip yaptım dediklerini.

Bende mi sıkıntı var yoksa bir test programı için saçma bir rakam mı isteniyor?

Paket fiyat hesaplamada ben koptum.

Dosya Ekleri

• Ekran görüntüsü 2023-04-25 200115.jpg
    Ekran görüntüsü 2023-04-25 200115.jpg
    217,8 KB · Görüntüleme: 18
  • Ekran görüntüsü 2023-04-25 200144.jpg
    Ekran görüntüsü 2023-04-25 200144.jpg
    126,2 KB · Görüntüleme: 21
Anakartım PCI 4 desteklemiyor ama gene de girip yaptım dediklerini.

Bende mi sıkıntı var yoksa bir test programı için saçma bir rakam mı isteniyor?

Paket fiyat hesaplamada ben koptum.
Buradan indirmeyi deneyin.

Evet hocam biliyorum PCI-4.0 desteklemiyor zaten ama sorunu bu şekilde çözdüğüm birkaç arkadaş daha var denemekten zarar gelmez.

Buradan indirmeyi deneyin.

Evet hocam biliyorum PCI-4.0 desteklemiyor zaten ama sorunu bu şekilde çözdüğüm birkaç arkadaş daha var denemekten zarar gelmez.

Söyle bir ayar buldum benim arayüzde bunu değiştirdim dediğin şekilde.

Dosya Ekleri

• IMG_20230425_195118.jpg
    IMG_20230425_195118.jpg
    185,3 KB · Görüntüleme: 21
Evet Gen 3 şeklinde değiştireceksiniz sonrasında bir test timespy ile gerçekleştirin ve geri bildirim yapın.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı