Bilgisayar yerine dershane

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Önce iradeni geliştirmeyi tavsiye ederim. Ortada bir baba parası yok kendi amacı doğrultusunda emek verdiği bir fon var ve bunu istemediği şeye harcanmasını istemiyor. Psikolojik olarak berbat bir dershane hayatıyla ne kadar verim alabilir?

Tartışmaya çevirmeyeceğim konu ben değilim. Dershaneyi nasıl geçireceğine kendisi karar verecek. Sen bu bakış açısıyla dershanede berbat zaman geçirebilirsin ama o buraya emeğimle geldim karşılığını almalıyım diyerek alacağı verimi katlayabilir.

Tartışmaya çevirmeyeceğim konu ben değilim. Dershaneyi nasıl geçireceğine kendisi karar verecek. Sen bu bakış açısıyla dershanede berbat zaman geçirebilirsin ama o buraya emeğimle geldim karşılığını almalıyım diyerek alacağı verimi katlayabilir.
Geri kalan zamanında da üzülebilir.

Maddi durumu iyi olan bir ailenin böyle davranması yanlış. Dershaneye göndermek istiyorlarsa kendi ceplerinden göndersinler, bilgisayar da senin kazandığın parayla alınmalı. Biz burada sana ailene karşı çık demekten başka iyi bir tavsiye veremeyiz. Vur, küfür et demek değil elbette ama ciddiyetini belirt. 17 yaşında birine göre çok ezik duruyorsun.

Ayrıca konuya atılan mesajları tek tek okudum, bir arkadaş demiş işte yiyip, içiriyor, kural koyacak vs. ama bilmediği bir şey var ki onların görevi bu. Bununla kimse övünemez, çocuk sahibi oluyorsan yapacaksın. Bir öğretmenin ders anlatıyorum diye övünmesi ne kadar saçma ise bir ailenin de çocuğumu büyütüyorum diye övünmesi o kadar saçma, görevleri o zaten.

Konuyu açan şahıs, sen de çok yobazca yorumlar yapmışsın. Kendi emeğinle kazandığın parayı sanki ailene hediye ediyorsun. Dediğim gibi ailene tavrını koyman lazım. En kötü ihtimalle dershaneyi gitmeyeceğini söyle, paraların boşa gideceğini söyle. Bir de şöyle bir durum var, ailenin bence bilgisayara kini var. En iyi üniversiteye bile gitsen, kendi hayatını kurup 10.000 TL maaş alsan yine de o bilgisayara art niyetle bakacaklar. Bilgisayar olmasaydı 20K maaş alırdın, yurtdışında okurdun vs vs. derler, bunun bir sınırı yok. Bugünden mantıklı sorgulamalara kendinizi alıştırmazsanız ilerde patronlarınız aileniz yerindeki kişiler olabilir.

Arkadaşlar 17 yaşındayım bu sene lise 3'e gireceğim. Benimde her genç arkadaş gibi bilgisayar hayalim vardı. Ama hayalim yıkıldı bildiğiniz. 8. Sınıftan beri para için boğazımdan kestim. Hiç yemek yemedim okulda 2 yıl boyunca. Bi su poğaça falan yemişimdir anca. Her yaz da çalışıyordum. Neyse uzunca anlatmayayım daha. Bu yaz da çalışıyordum. Ama ailem bir karar aldı. Parama el koydu ve bu para senin dershane paran olacak dedi. Dünya başıma yıkıldı. İşten de çıktım. O kadar istediğim boğazımdan kestiğim bilgisayarı alamayacağım artık. Ne yapabilirim arkadaşlar elimde kıytırık bil telefon, evde internet de yok derslerim de iyi bir aile çocuğuna bunu neden yapar ama kötü bir şey yapmıyorlar, dershane önemli ama bunu neden en sona bıraktılar? Boşa mı yaptım her şeyi şimdi? Siz ne düşünüyorsunuz sizden de tüyo almak isterim.

Senden daha iyi düşünüp senin için daha hayırlı olanı yapmaya kadar vermişler. Eğer iyi bir dershaneye gidip düzenli çalışırsan Üniversite'de çok güzel bölüm okursun daha sonra zaten Bilgisayardan çok daha fazlasına sahip olursun. Ailenin imkanı olsaydı eğer parana karışmazlardı ama imkansızlık varsa işin içinde tek atımlık şansın olur bu hayatta, boşa atma gibi bir lüksün yoktur çünkü. Burada bana yapılsaydı evi yıkardım diyenlere kulak asma seni anlayamazlar çünkü aynı şekilde bir hayat yaşamıyorlar.

Senden daha iyi düşünüp senin için daha hayırlı olanı yapmaya kadar vermişler. Eğer iyi bir dershaneye gidip düzenli çalışırsan Üniversite'de çok güzel bölüm okursun daha sonra zaten Bilgisayardan çok daha fazlasına sahip olursun. Ailenin imkanı olsaydı eğer parana karışmazlardı ama imkansızlık varsa işin içinde tek atımlık şansın olur bu hayatta, boşa atma gibi bir lüksün yoktur çünkü. Burada bana yapılsaydı evi yıkardım diyenlere kulak asma seni anlayamazlar çünkü aynı şekilde bir hayat yaşamıyorlar.
Adınıza karar verilmesi hoş mu? Ki özel ders gibi bir seçenek de var. İmkanı olup karışan aileler de var. Belki başka bir şekilde köşeyi dönecek. İstediği olsa belki de harika bir düzene oturtup istediği yere gidebilecek. Ailesinin böyle yapması çözüm de olmayabilir.

Bilgisayar alınıp gereken zamanda satılabilir. Neden bu şekilde uzattınız anlamadım. Ailenin durumu da iyimiş. Bilgisayar parasının üstüne konulabilir.

Konuyu daha fazla hortlatmanın anlamı yok arkadaşlar çözüm olmadı hiçbiri dediklerininizi yaptım aile dışından da bir abime sordum ama ailen doğru olanı yapıyor dediler ve terslendim yine. Evi yıkadım dağıtırdım diyenler karşısında kim olduğundan haberi olmayanlar heralde annem ve babam var karşımda. Bir de ezik diyenler olmuş aileme karşı gelmediğim için ezik mi oluyorum şimdi? Aileme itaad ediyorum sadece bunda ne var ki?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı