Bilgisayar yerine dershane

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
14 yaşındayım ve kapalıçarşı’da kuyumcu’da çalışıyorum. Hatta şuan işteyken yazıyorum. Arkadaşlarıma habire akşam 8’de gelin oyuna falan yazıyorum. Güya hayata hazırlıyor. Tamam hayata hazırlamak, özgüven sağlamak için 1-2 hafta çalıştırırsın ama neymiş okul kapandıktan hemen sonra başlacayağım, haftada 6 gün, saat sabah 9’dan akşam 7’ye kadar ve okul kapanana kadar çalışçakmışım, yok ya!
Yine yanlış bir uygulama malesef ki. 14 yaşında bir kişinin hala oyun çağı ve istediklerini yapma, serbest olma dönemi bitmemiştir. Ben üniversiteyi bitirene kadar çalışmayı mantıksız bulmuşumdur. Tamam, 18 gibi bir yaştan sonra kısa bir süre hayatın zorluğunu anlamak, okumazsak ne olacağını kavramak için çalışma yapılır ama bu senin dediğin kadar olmamalı. Sonuçta herkes ömrünün önemli kısımlarını çalışırken geçirecek. Emekli olduktan sonra zaten eskisi gibi dinç olmayacaksın. Ee? O zaman neden bu genç yaşta oyun oynamak, gezmek tozmak varken çalışasın ki? En zor şeylerden birisidir arkadaşların oyun oynarken senin çalışman.

Benim sana tavsiyem kendine bir metin hazırla. Şaka yapmıyorum, babana ya da annene -seni çalıştıran her kimse işte- karşı konuşacağın bir metin hazırla. Önce güzellikle konuş, bak de böyle böyle. Birden çalışmayı bırakman zor olabilir ama kademeli olarak süreyi azaltmayı dene, en son bırakırsın. Eğer işe yaramazsa kendi tepkini koyman, çalışmaman gerekir.

Cidden böyle aileler var mı?İsteyen çocuk zaten iradesini korur çalışır sen o çocuğu odaya kapatsan ne fayda kardeşim o paranıda ne yap ne et al 3 sene her yaz tatilinde çalışmıssın senin kalbin kırılıcağına onların ki kırılsın benim burda ağrıma gitdi.

Yine yanlış bir uygulama malesef ki. 14 yaşında bir kişinin hala oyun çağı ve istediklerini yapma, serbest olma dönemi bitmemiştir. Ben üniversiteyi bitirene kadar çalışmayı mantıksız bulmuşumdur. Tamam, 18 gibi bir yaştan sonra kısa bir süre hayatın zorluğunu anlamak, okumazsak ne olacağını kavramak için çalışma yapılır ama bu senin dediğin kadar olmamalı. Sonuçta herkes ömrünün önemli kısımlarını çalışırken geçirecek. Emekli olduktan sonra zaten eskisi gibi dinç olmayacaksın. Ee? O zaman neden bu genç yaşta oyun oynamak, gezmek tozmak varken çalışasın ki? En zor şeylerden birisidir arkadaşların oyun oynarken senin çalışman.

Benim sana tavsiyem kendine bir metin hazırla. Şaka yapmıyorum, babana ya da annene -seni çalıştıran her kimse işte- karşı konuşacağın bir metin hazırla. Önce güzellikle konuş, bak de böyle böyle. Birden çalışmayı bırakman zor olabilir ama kademeli olarak süreyi azaltmayı dene, en son bırakırsın. Eğer işe yaramazsa kendi tepkini koyman, çalışmaman gerekir.
Ben zaten o kadar çalışmayı düşünmüyorum. Ben sadece söylemek için söyledim işten istediğim gibi çıkabilirim. Yinede saol.

Ben zaten o kadar çalışmayı düşünmüyorum. Ben sadece söylemek için söyledim işten istediğim gibi çıkabilirim. Yinede sağol.
Çok tepkili yazmıştınız mesajınızı ondan böyle bir ciddi karşılık verdim ben de. Rica ederim.

"Bilgisayar dersten uzaklaştırıyor" olgusu kişiden kişiye değişir. Seri üretimden çıkmadığını unutma. Kiminin iradesi zayıftır, kendini bilgisayardan alamaz. Kiminin iradesi güçlüdür, kararında bırakmayı bilir. Bilgisayarla arası çok iyi olsa bile dersleri de bir o kadar iyidir. Bunu ne ben, ne Ahmet, ne Mehmet, ne Recep Baltaş bilebilir. Bunu sen bileceksin.
Kendini bir sorguya çek ve geleceğini tehlikeye atabileceği gerçeğini göz önünde bulundurarak, dürüstçe kendine şu sorunun cevabını ver: "Bilgisayar alırsam kendimi frenleyebilir miyim?" Eğer cevabın gerçekten evetse uygun bir dille, terbiyeni koruyarak ailenin karşısına çık. Israrcı ol. Onlara bilgisayarın sana sağlayabileceği yararları hatırlat. Dershanede öğrenebileceğin şeylerin büyük çoğunluğunu internetten de öğrenebileceğini mesela.

Yukarıda millet şöyle yapardım böyle yapardım diye asıp kesmiş. Çocukken bende böyle düşünüyordum. Çokta yaşlı sayılmam 25 yaşımdayım. Üniversite son sınıftayım. Ben sana söyleyeyim güzel kardeşim. Emin ol senden daha azılı bilgisayar sevdalısıyım. Ben hayalimdeki oyuncu bilgisayara geçen sene kavuştum. Sana şunu söyleyeyim annen ve baban sana ileride "iyiki yapmışlar" diyeceğin bir adım attırmışlar sana. Senin paran yine sana harcanıyor. Anne ve babanın bu konuda bir karları yok. Ellerine bir şey geçti mi ? Hayır. Sen şimdi gittiğin dershaneyi iyi değerlendirir iyi bir üniversite ve bölüme gidersen ileride şimdinin i9 9900k lı rtx2080ti takılı sistemlerini toplarsın. İyi gelirin olur. Babanın yaşadıklarını yaşamazsın. Sen çocuğun için iyi olmasını düşünerek onun eğitimini düşünerek bir hareket yaptığında çocuğun "benim bilgisayar parama el koydu dershaneye gönderdiler beni." diyerek suçlamaz seni. Basarsın parasını bilgisayarınıda alırsin dershanesinede gönderirsin. Ha bu söylediklerim öyle uzak şeyler değil sana bu arada. Üniversitede zaman su gibi akıp gidiveriyor. Hayatta öyle... Yat kalk seni düşünen bir annen baban olduğu için şükret. Benim babama kalsan benden adam olmazdı. Annem inandığı için bana bugünlere geldim. Ayrıca o parayada adam akıllı bir şeyler alamazdın çokta üzülme. Bir ara ver bilgisayar hayallerine. Internetten oyuncuları falan izle başka hobiler edin kendine spor falan yap. Üniversiteye gideceksin arkadaşım sosyal ol. Müzikle ilgilen sporla ilgilen. Derslerinle ilgilen gözlerini aç. İleride rezil bir işe sahip olup millete hizmet edecek olursan 3 kuruşa bilgisayara küfür edersin ama iş işten geçmiş olur. Yukarıda sana destek verenlere bakma. Onlarda ortalama senin yaşlarda.

Eksik veya yanlış anlattığını, iletişiminde sıkıntı olduğunu düşünüyorum. "PC'yi ders çalışmak için alacağım, dershaneye ihtiyacım yok; dershane sadece vaktimi harcamak olur" diyeceksin alacaksın paranı. Ben 20 yaşıma kadar doğru dürüst harçlık almadım. İlk PC'mi 20 yaşımda alabildim. Şu an ellerinden gelen desteği veriyorlar, istesem son model laptop aldırırım anneme sağ olsun. :)

Birçok aile çocuğunu teknolojiden uzak tutmanın eğitime katkısı olacağını düşünüyor ama bir insan ne kadar çok teknoloji ile iç içe ise kendini o kadar çok geliştirebilir. Belki yazılımcı olacaksın, üniversite'ye kadar PC görmemiş birisi 1-0 yenik başlayacak böyle bir durumda.

Bunların haricinde kendi paranı kazanmışsın, biriktirmişsin. O paraya el koymaları çok yanlış. Hakkını yedirme.
17 yaşında insanın aklı bir karış havada olur, sınırsız özgürlük tanımak o çocuğa büyük bir kötülük etmek demektir. Ailenin maddi durumu iyi değilse paraya usulünce el koymak bence mantıklı. Ama bunu oturup güzelce açıklamak ve nazikçe gücendirmeden yapmak daha uygun olur. Ailenin maddi durumu iyi ise o paraya el koymayıp nasıl harcandığı denetlenebilir. Eğer aile istemiyorsa 17 yaşındaki biri çıkıp bu benim param bilgisayar alacağım deme hakkına sahip değil. Sonuçta ailenle beraber yaşıyor, onların evinde kalıp, onların yemeğini yiyorsun. Belirli kısıtlamalara ve kurallara uymak zorundasın. Hayatta her zaman her istediğini yapamıyor hiç kimse. Her şeyin uygun bir yeri - zamanı var.
Bu konunun özgürlükle ilgisi yok, hak gaspı var burada. PC almasına izin vermeseler ama paraya da dokunmasalar neyse ama o kadar emekle biriktirilen paraya el koyup, kendi isteklerine göre harcıyorlar.

Son düzenleme:
Nasıl bir cehalet bu! Aferin size bir sene sonra üniversite sınavına girip hayatını şekillendirecek çocuğa " git paranı al, teknolojide zaten eğitime dahil edilebilir." gibi saçma sapan konuşarak hayatını mahvedin. Eğitim her şeyden önemlidir arkadaş. Milletin zihnini kirletmeyin artık. Çocuk oyun oynamak için istiyor bilgisayarı. Ailesi parayı kendilerine mi harcamışlar. Belki durumları yok mecburen oradan gelecek parayla gönderiyorlar çocuğu dershaneye. Kendinize gelin artık !

Bana sorarsan ailenin yaptığı yanlış. Hem de çok yanlış. Emek sömürüsü çok kötü bir şey. Annene, babana; kız, bağır demiyorum. Bizler insanız, babana niye böyle bir şey yaptığının nedenini sor. Düzgün bir iletişim olmadan istediğin kadar tepki koy, bir işe yaramaz.

Bir abin olarak ders çalışmandan başka bir şeyi tavsiye edemem. Durumu kendi lehine çevir. Şu önündeki 2 sene çok önemli. İlk 4.500' e girmek için çok çalıştım. Emeğimin karşılığını da aldım. Burada sana "oyun oynanarak da üniversite kazanılır" diyenler senin tercih döneminde yanında olmayacaklar.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı