Bilgisayar yüke binince PSU'dan gelen tiz ses

musa aydoğmuş

Kilopat
Daha fazla  
Arkadaşlar biliyorum, Coil Whine diye bir problem var zaten ama internetten duyduğum Coil Whine seslerinden biraz daha farklı gibi geldi bu ses. Sorun şu bilgisayarı açtığımda normal şekilde çalışıyor ama W3, GTA 5 gibi oyunları açtığımda PSU'dan garip sesler gelmeye başlıyor ve bilgisayarı alalı birkaç ay olduğundan açıkçası bu kadar çabuk böyle bir sorunla karşılaşmak üzdü. Bilmek istediğim şey, böyle durumlar garanti kapsamına giriyor mu? Yani aldığım yere göndersem tamir ederler mi?
Bilgisayarım genel olarak şöyle;
ASUS Dual RTX 2070.
R5 3600.
ASUS Prime B450M-K.
(8x2) 3200MHz RAM.
480 GB SATA SSD.
Zalman 700W ZM700-txıı megamax 80+ PSU.

Not: Nasıl ses kaydı atabileceğimi söylerseniz ses kaydı da atabilirim. Ban yemek istemediğimden nasıl atacağım konusunda emin olamadım.

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam telefonunuzdan videoyu çekin ardından YouTube'a liste dışı şeklinde yükleyin. Sonrasında da linki sosyale koyun ki biz sizi en iyi şekilde yönlendirelim.

Videoyu çekin ve Google Drive kaydedin. Sonra Drive üzerinden herkese görülebilecek yazısının yanına tiki koyun ve ve linki buraya atın bir bakalım. Ya da YouTube'a da yükleyip atabilirsiniz.

Hocam telefonunuzdan videoyu çekin ardından YouTube'a liste dışı şeklinde yükleyin. Sonrasında da linki sosyale koyun ki biz sizi en iyi şekilde yönlendirelim.
Teşekkürler ederim, buyrun hocam;
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Videoyu çekin ve Google Drive kaydedin. Sonra Drive üzerinden herkese görülebilecek yazısının yanına tiki koyun ve ve linki buraya atın bir bakalım. Ya da YouTube'a da yükleyip atabilirsiniz.
Size de teşekkür ederim.

Aynı sorun bende de var. Güç kaynağını kapatınca da balondan hava çıkar bolon söner gibi yavaşça bitiyor. İçindeki bütün kondansatörleri değiştirdim neredeyse, Şoki diyot dedikleri MBR3045TC'den de 3 tanesi bana arızalı geldi onları da değiştirdim. İşin ilginç yanı 12 Volt çıkışından 5 Volt veriyordu. 50Volt 2uflik bir kondansatörü değiştirdim 11.3 vermeye başladı. Ama hala tıslıyor.
Sonu çözdüm. Sorun güç kaynağındaki kondansatörlerin şişmesinden ya da kurumasından yani bozulmasından kaynaklanıyor. Güç kaynağını açık üstü şişen alttan sıvı çıkartmış kondansöterleri değiştirin. Özellikle büyük trafonun sağında ve solundaki küçük 25vol 50 Volt olanlarını birebir aynısıyla değiştirin. Mutlaka bu ses gidecektir. Maliyeti Bütün hepsini değiştirsenin 10TL geçmez nasıl değiştirileceği ile ilgili internette videolar var.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı