Bilgisayar yükteyken aniden kendi kendine yeniden başlatıyor

gktrk

Centipat
Yaklaşık 5 yıldır kullandığım bilgisyarım dün sabah oyun oynarken kendini aniden yeniden başlattı ve daha sonrasında da sorun yine oyun oynarken birkaç kez daha tekrarlandı. (Bilgisayar boşta iken saatlerce açık kalmasına rağmen hiçbir sorun olmadı)
Sorunu çözer ümidiyle bilgisayarı temizledim termal macunu yeniledim CPU ve GPU için fan kontrol programları indirdim fanları Max hıza getirip oyunu açtım ve sıcaklıkları izlemeye başladım ve GPU sıcaklığı 62 derece CPU sıcaklığıda 57 derecedeyken bilgisayar kendini yeniden başlattı.
Daha sonra çeşitli stress test programları kullanarak her bir komponenti ayrı ayrı test ettim. CPU testini 25 dakika boyunca çalıştırıp herhangi bir sıkıntıyla karşılaşmazken sıcaklıkta test süresince hiçbir zaman 60 derecenin üzerine çıkmadı. RAM'leri test ederken sıcaklığı kontrol edemedim ancak RAM testi de 15 dakika boyunca sıkıntısız çalışti. GPU testinde ise 2 dakika 3 saniye sonra bilgisayar kendini yeniden başlattı ve sıcaklık Max 66 dereceye ulaştı testi birkaç kez tekrarladığımda da benzer sonuçlar elde ettim. Herhangi bir yazılımsal hata olmadığına emin olmak için bilgisayara format attığım fakat sonuçlar yine benzerdi.
PSU'nun ekran kartına yeterli gücü sağlayamadığını düşünüyorum fakat geçmiş 5 yılda böyle bir sorunla karşılaşmazken hiçbir şey değişmediği halde niye bir anda böyle bir sorunla karşılaştığımı çözemiyorum. Elimde yedek bir PSU yok ve malum corona sebebiyle danışabileceğim bir bilgisayarcı da yok maalesef. Yeni bir PSU almadan önce acaba sorunun kaynağı farklı bir şey olabilir mi diye buraya yazmak istedim. Yardımcı olursanız çok sevinirim, teşekkürler.

Kusura bakmayın biraz uzun oldu. Fakat okuyan kimsenin mümkün olduğunca daha fazla soruya ihtiyaç duymadan durumu anlayabilmesini amaçlamak istedim.

Sistem:
Anakart: Gigabyte Z77-D3H.
İşlemci: Intel Core i5 3570.
RAM: Corsair XMS3 DDR3 1600 MHz 4 GB X 2.
Ekran kartı: ASUS GeForce GTX 670.
Güç kaynağı: Xigmatek NRP-VC603 (600W)

Son düzenleyen: Moderatör:
aida64 yazılımıyla veya başka bir programla voltajları kontrol edin(+12,+5,+3.3). Bu sorun bendede oluyordu yükte iken voltajlarınız düşüyor olabilir sorun büyük ihtimalle psuda'dır

Aynı sorunu bende yaşadım dediğin gibi yıllardır sorunsuz çalışıyorken bir anda böyle bir problem çıkardı. Servise götürdüm, PSU bozlumuş değiştirdiler ve düzeldi. Benim kullandığım prizde topraklama yoktu bu da uzun vadede PSU' ya zarar veriyormuş. Senin sorunda PSU' da olabilir.

Öncelikle yazdığınız cevaplar için çok teşekkürler.
Önerdiğiniz gibi yükteki voltajları inceledim. Ayrıca test sırasında Psu dan garip bir ses geldiğini farkettim. Tam olarak hangi voltaj değerlerini incelemem gerektiğini ve kabul edilebilir en düşük değerleri bilmediğim için test sonuçlarını direk yazacağım. Test boyunca değerler sabitti ve bilgisayar yine bir anda kapandı.
Boşta:
Ana 3.3V hattı: 3.305V
Ana 12V hattı: 12.13V
Gpu 12V hattı: 12.05V
Yükte:
Ana 3.3V hattı: 3.245V
Ana 12V hattı: 11.66V
Gpu 12V hattı: 11.35V

Dosya Ekleri

• 20200414_202118.jpg
    20200414_202118.jpg
    1,1 MB · Görüntüleme: 90
  • 20200414_211240.jpg
    20200414_211240.jpg
    1,1 MB · Görüntüleme: 42
Sorununu çözdün mü? Çözüysen nasıl çözdün?
Ekran kartını çıkarıp bilgisayarı kullanmaya devam ettim 1-1.5 ay sonra ekran kartını odanın köşesinde görünce bunu bidaha deniyeyim dedim takınca sorun kendiliğinden çözülmüştü. Daha sonra PCIe güç kablolarının soketlerle temassızlık yaptığını farkettim belkide bu sorunun sebebi oydu ve takıp çıkarınca temassızlığı çözdüğüm için düzeldi açıkçası bir fikrim yok .

Geri
Yukarı