Rehber Bilgisayar zararına olan işlemler

Merhaba!
Bu rehberimde bilgisayara zararı olan işlemler ve programlardan bahsedeceğim, eğer rehber içerisinde hata yaptığım bir kısım olur ise bana bildirin ve doğrusunu sizlerle beraber bende öğreneyim :)

Driver Booster ve diğer sürücü programları

Driver Booster tarzı sürücü güncelleme programları bilgisayarınızdaki güncel sürücüleri eski hallerine çevirerek bilgisayarınızı yavaşlatır, bu tür programlar kullanmak yerine bilgisayar üreticinizin sitesine gidip bilgisayarınızın modelini yazın ardından (laptop için) kasa altında yer alan beyaz yapışmış kağıttaki kodu girerek bilgisayarınız için güncel sürücüler edinebilirsiniz.

Game booster programları​

Oyun boostlayıcı programlar FPS arttırmak üzerine kuruludur fakat bazı oyun boostlayıcıları bilgisayarınızın aldığı 60FPS'yi aniden 30-40'lara çevirebilir. Bu tür programlar kullanmak yerine oyun içi ve GPU, CPU ayarlarınızı yapın. Bilgisayar üreticinizin sizlere verdiği kontrol panelleri ile bu durumu elden geçirebilirsiniz. Eğer üreticinizin sizlere sunduğu bir kontrol paneli yok ise sadece oyun içi ayarları yapın.

disk birleştirme işlemi​

Bu Windows'un sizlere sunduğu bir ayardır, eğer diskiniz HDD ise bu ayar performansınızı arttırabilir. Bu ayarı her zaman kullanmanız önerilmez ve SSD diske sahip iseniz kullanmanız önerilmez.

crack oyunlar ve programlar​

Eğer maddi durumunuz yok ve aileniz para yatırmanıza izin vermiyor ise crack oyun ve programlardan yararlanabilirsiniz. Bu her site için geçerli değildir. Crack oyun ve program indiririrken arkada bir antivirus veya MBAM programı açık olmalıdır. Far Cry 6 crack indir yazdıktan sonra hemen ilk başta çıkan siteden indirmeye kalkışmayın. Site güvenliğini elden geçirin ve adı duyulmuş, önerilen crack sitelerine yönelin.

YouTube'daki performans arttırma videoları​

YouTube üzerinde Windows performansını yükseltmek için videolar izleyerek çeşitli ayarlar yapabiliyorsunuz, bu ayarları yapmanızı ben kendimce önermiyorum. Bazen Windows üzerinde bozukluklar ve yavaşlamalar meydana gelebiliyor.

performans arttırma programları​

Bazı programlar bilgisayar üzerinde işlemler yaparak performansınızı arttırdığını iddia ediyor, bu tamamen yalandan başka bir şey değildir. Örnek olarak FPS booster ve lag reducer programları. Bu tür programlar internet ayarlarınız ve windows/regedit ayarlarınızla oynayarak bilgisayarınızda aldığınız ortalama performansı daha da düşürebiliyor ve bilgisayarınızı yavaşlatabiliyor. Bu tür programlar yerine Technopat veya diğer teknolojik forumlardan sizlere sunulan Windows 10 optimize etmek tarzı konuları okuyarak güvenli bir şekilde ayarları yapmanızı sağlayabilir.

Windows ayarları ile performans arttırma yalancılığı​

Windows ayarları ile oynayarak gamebar, oyun modu ve arka plan uygulamaları haricinde performansınızı arttıracak herhangi bir işlem yapamazsınız. Bu yaptığınız işlemler Windows düzenini ve modernliğini bozarak görüntü kirliliğine yol açabiliyor. Eğer Windows performansınızı arttırmak isterseniz bazı ayarlar ile yapabilirsiniz. Eğer ayarları yaptığınız halde bir işe yaramıyor ise son çare olarak bilgisayarı değiştirmek, başka işletim sistemi yüklemek, donanım parçasını yenilemek tarzı işlemler uygulayabilirsiniz. Performans arttırmaya yarayan ayarları yapmak yerine eğer ortalamanın altında bir bilgisayara sahip iseniz son çare olarak üstte belirttiğim gibi işletim sistemini daha hafif bir işletim sistemi yükleyerek değiştirmek işlemini uygulayabilirsiniz.

Regedit düzenleyici programlar​

Regedit'te gereksiz yolları sildiğini iddia eden bazı programlar bilgisayarınızın zararına olabiliyor, bilgisayar performansını arttırdığına dair programlarda Regedit düzenleme kısmı her zaman olacaktır. Regedit yollarını düzenlediği/sildiğini iddia eden programlar bazen bilgisayarınıza mavi ekran verdirtip format atmanıza sebebiyet olabilecektir.

bilgi dolandırıcılığı​

Eğer bilgisayar ve parçaları hakkında hiçbir bilgiye sahip değilseniz üstte belirttiğim tüm başlıkları uygulamanız sizlerin zararına olacaktır, bir bilgiye sahip değilseniz oradan buradan duyulma laflar ile bilgisayarınızda işlem yapmaya kalkışmayın.

rehber sonu ve bilgilendirme​

Rehberde anlattığım her şeyi uygulayıp/uygulamamak size kalmış, eğer yukarıdaki başlıkların açıklamasında bir hata yaptıysam bana bildirin, hem beraber öğrenmiş oluruz hem de diğer kullanıcılara yanlış bilgi vermemiş oluruz. Bunlardan birini yaptınız diye hemen gidip format atmaya çalışmayın.

Çok yararlı bir makale olmuş eline sağlık.

Disk Birleştirme, sistem için zararlı bir şey değildir. Bunun listede olması saçma. Windows 8.1 ve sonraki sürümlerde Windows ile beraber gelen Disk Birleştirme yazılımı takılan disklerin SSD mi HDD mi olduğunu kontrol ediyor zaten. Ayrıca SSD disklere de disk birleştirme işlemi yapılması gerekiyor. Ancak onun prosedürü biraz daha farklı. Bu konuda zararlı olan kısım SSD'lere, HDD'ymiş gibi muamele yapılıp ona göre Disk Birleştirme yapılması. SSD'ye zarar veren budur. Ancak Windows 8.1 ve sonraki işletim sistemlerini kullanıyorsanız veya güncel bir 3.parti Disk Birleştirme yazılımı kullanıyorsanız disklerin SSD veya HDD olması fark etmez. Program bunu otomatik algılar ve o disklerin türüne göre ayrı prosedürlerde çalışır.

Crack Oyunlar ve Programlar​

Eğer maddi durumunuz yok ve aileniz para yatırmanıza izin vermiyor ise crack oyun ve programlardan yararlanabilirsiniz. Bu her site için geçerli değildir. Crack Oyun ve Program indiririrken arkada bir antivirus veya MBAM programı açık olmalıdır. Far Cry 6 crack indir yazdıktan sonra hemen ilk başta çıkan siteden indirmeye kalkışmayın. Site güvenliğini elden geçirin ve adı duyulmuş, önerilen Crack sitelerine yönelin.

Adı duyulmuş sitelerden indirsek dahi(örneğin FitGirl) bu onların güvenilir olacağı anlamına geliyor mu ki?

Disk birleştirme işlemini Windows içindeki programla yaparsan zaten SSD varsa ayırt edip birleştirmiyor.
Her türlü Youtube videosunu kapsadığın için bu da yanlış sayılır.
Windows ayarları ile performans arttırılır. Akıcılık da performansın içine giren bir kavram, gözle görülür şekilde eski bilgisayarlarda artış sağlanabiliyor. Microsoft'un boşuna mı rehberi var?
Regedit yani kayıt defteri ile ilgili konu yine akıcılıkla ilgili. Ek olarak Startup için yanlış girdileri de regeditten temizlemek zorunda kaldığın çok durum oluyor. Program.exe diye bağlanmamış girdiler yüzünden bin tane başlık açıldı buralarda.

Merhaba!
Bu rehberimde bilgisayara zararı olan işlemler ve programlardan bahsedeceğim, eğer rehber içerisinde hata yaptığım bir kısım olur ise bana bildirin ve doğrusunu sizlerle beraber bende öğreneyim :)

Driver Booster ve Diğer sürücü Programları

Driver Booster tarzı sürücü güncelleme programları bilgisayarınızdaki güncel sürücüleri eski hallerine çevirerek bilgisayarınızı yavaşlatır, bu tür programlar kullanmak yerine bilgisayar üreticinizin sitesine gidip bilgisayarınızın modelini yazın ardından (Laptop için) Kasa altında yer alan beyaz yapışmış kağıttaki kodu girerek bilgisayarınız için güncel sürücüler edinebilirsiniz.

Game Booster Programları​

Oyun boostlayıcı programlar FPS arttırmak üzerine kuruludur fakat bazı oyun boostlayıcıları bilgisayarınızın aldığı 60FPS'yi aniden 30-40'lara çevirebilir. Bu tür programlar kullanmak yerine oyun içi ve GPU, CPU ayarlarınızı yapın. Bilgisayar üreticinizin sizlere verdiği kontrol panelleri ile bu durumu elden geçirebilirsiniz. Eğer üreticinizin sizlere sunduğu bir kontrol paneli yok ise sadece oyun içi ayarları yapın.

Disk Birleştirme İşlemi​

Bu Windows'un sizlere sunduğu bir ayardır, eğer diskiniz HDD ise bu ayar performansınızı arttırabilir. Bu ayarı her zaman kullanmanız önerilmez ve SSD diske sahip iseniz kullanmanız önerilmez.

Crack Oyunlar ve Programlar​

Eğer maddi durumunuz yok ve aileniz para yatırmanıza izin vermiyor ise crack oyun ve programlardan yararlanabilirsiniz. Bu her site için geçerli değildir. Crack Oyun ve Program indiririrken arkada bir antivirus veya MBAM programı açık olmalıdır. Far Cry 6 crack indir yazdıktan sonra hemen ilk başta çıkan siteden indirmeye kalkışmayın. Site güvenliğini elden geçirin ve adı duyulmuş, önerilen Crack sitelerine yönelin.

YouTube'daki Performans Arttırma Videoları​

YouTube üzerinde Windows performansını yükseltmek için videolar izleyerek çeşitli ayarlar yapabiliyorsunuz, bu ayarları yapmanızı ben kendimce önermiyorum. Bazen Windows üzerinde bozukluklar ve yavaşlamalar meydana gelebiliyor.

Performans Arttırma Programları​

Bazı programlar bilgisayar üzerinde işlemler yaparak performansınızı arttırdığını iddia ediyor, bu tamamen yalandan başka bir şey değildir. Örnek olarak FPS Booster ve Lag Reducer programları. Bu tür programlar internet ayarlarınız ve windows/regedit ayarlarınızla oynayarak bilgisayarınızda aldığınız ortalama performansı daha da düşürebiliyor ve bilgisayarınızı yavaşlatabiliyor. Bu tür programlar yerine Technopat veya diğer teknolojik forumlardan sizlere sunulan Windows 10 optimize etmek tarzı konuları okuyarak güvenli bir şekilde ayarları yapmanızı sağlayabilir.

Windows Ayarları ile Performans Arttırma Yalancılığı​

Windows ayarları ile oynayarak Gamebar, oyun modu ve arka plan uygulamaları haricinde performansınızı arttıracak herhangi bir işlem yapamazsınız. Bu yaptığınız işlemler Windows düzenini ve modernliğini bozarak görüntü kirliliğine yol açabiliyor. Eğer Windows performansınızı arttırmak isterseniz bazı ayarlar ile yapabilirsiniz. Eğer ayarları yaptığınız halde bir işe yaramıyor ise son çare olarak bilgisayarı değiştirmek, başka işletim sistemi yüklemek, donanım parçasını yenilemek tarzı işlemler uygulayabilirsiniz. Performans arttırmaya yarayan ayarları yapmak yerine eğer ortalamanın altında bir bilgisayara sahip iseniz son çare olarak üstte belirttiğim gibi işletim sistemini daha hafif bir işletim sistemi yükleyerek değiştirmek işlemini uygulayabilirsiniz.

Regedit Düzenleyici Programlar​

Regedit'te gereksiz yolları sildiğini iddia eden bazı programlar bilgisayarınızın zararına olabiliyor, bilgisayar performansını arttırdığına dair programlarda Regedit düzenleme kısmı her zaman olacaktır. Regedit yollarını düzenlediği/sildiğini iddia eden programlar bazen bilgisayarınıza mavi ekran verdirtip format atmanıza sebebiyet olabilecektir.

Bilgi Dolandırıcılığı​

Eğer bilgisayar ve parçaları hakkında hiçbir bilgiye sahip değilseniz üstte belirttiğim tüm başlıkları uygulamanız sizlerin zararına olacaktır, bir bilgiye sahip değilseniz oradan buradan duyulma laflar ile bilgisayarınızda işlem yapmaya kalkışmayın.

Rehber Sonu ve Bilgilendirme​

Rehberde anlattığım her şeyi uygulayıp/uygulamamak size kalmış, eğer yukarıdaki başlıkların açıklamasında bir hata yaptıysam bana bildirin, hem beraber öğrenmiş oluruz hem de diğer kullanıcılara yanlış bilgi vermemiş oluruz. Bunlardan birini yaptınız diye hemen gidip format atmaya çalışmayın.
10 fps uğruna hepsini yapmış olmam daha kötü :/

Geri
Yukarı