Bilgisayara 3. HDD'yi Taktıktan Sonra Açılmama Sorunu

wroNN

Kilopat
Daha fazla  
Selamlar, normalde 2 diskim vardı ve bir tane daha aldım ve bilgisayara monte ettim. Taktığım HDD'den garip sesler geliyor ve bilgisayar hala açılmadı. Ne yapabilirim ? Bozuk mu ? HDD 2. el.

Son düzenleyen: Moderatör:
Diskten ses geliyorsa ve sistem açılışına etki ediyorsa aldığınız harddisk arızalıdır. 3. taktığınız arızalı disk SATA kontrolcüsünü meşgul ediyor. Buda birincil veya ikincil sistem diskindeki dosya alışverişini zorlaştırıyor.

Açılmadı derken windows mu yoksa bilgisayar mı açılmıyor?
Evet. Ekranda MSI yazısı çıkıyor çark dönüyor.

Diskten ses geliyorsa ve sistem açılışına etki ediyorsa aldığınız harddisk arızalıdır. 3. taktığınız arızalı disk SATA kontrolcüsünü meşgul ediyor. Buda birincil veya ikincil sistem diskindeki dosya alışverişini zorlaştırıyor.
Peki bunun herhangi gibi bir çözümü var mı ? Bir tamirciye götürsem ne kadar ister ?

Evet. Ekranda MSI yazısı çıkıyor çark dönüyor.

Peki bunun herhangi gibi bir çözümü var mı ? Bir tamirciye götürsem ne kadar ister ?
Bilgisayarcıların çoğu harddiskleri tamir edemez. Zaten tamir edecek donanımlara çoğu sahip değil. İstersen öncelikle başka SATA kablosu tak yada başka SATA portuna takmayı dene. SATA kablon arızalıysa sebebi bu olabilir. Harddiskin takılı iken HD Tune PRO yazılımını yükle ve arızalı diskini seçip health kısmının ekran görüntüsünü alıp buraya at. Böylece harddiskinin arızalı olup olmadığını kesinleştirmiş oluruz.

Diski çıkarın usb dönüştürcü ile bağlayıp sıfırlayın sonra tekrar sata ya takın.
USB dönüştürücü şuan ben de yok. Başka türlü olmaz mı ?

Bilgisayarcıların çoğu harddiskleri tamir edemez. Zaten tamir edecek donanımlara çoğu sahip değil. İstersen öncelikle başka SATA kablosu tak yada başka SATA portuna takmayı dene. SATA kablon arızalıysa sebebi bu olabilir. Harddiskin takılı iken HD Tune PRO yazılımını yükle ve arızalı diskini seçip health kısmının ekran görüntüsünü alıp buraya at. Böylece harddiskinin arızalı olup olmadığını kesinleştirmiş oluruz.
Şuan da sadece SSD ve HDD takılı o yeni aldığım HDD takılı değil. Dediğim gibi takarsam bilgisayar BIOS ekranında kalıyor açılmıyor. Windows ekranı gelmiyor.

Şuan da sadece SSD ve HDD takılı o yeni aldığım HDD takılı değil. Dediğim gibi takarsam bilgisayar BIOS ekranında kalıyor açılmıyor. Windows ekranı gelmiyor.
Bilgisayarı açarken diski çıkar sonra senin ankartının boot tuşuna bas o arada diski tak ve windowsun kurulu olduğu diski seç.

Anlattıklarından yola çıkacak olursak harddiskin kesin arızalı. Aldığın kişiye mümkünse geri iade et. İade etme şansın yoksa o harddiski hiçbir kasada kullanma.

Anakartların BIOS'ları öncelikli olarak SATA1 portundan bilgisayarı başlatırlar. Yeni hard diski anakartının SATA1 portuna taktıysan bilgisayar yeni hard diskten başlamaya çalışıyor ama diskin içinde bir işletim sistemi olmadığı için açılamıyor olabilir. (konuyu çok bilmiyorum aslında, tahmin yürütüyorum)
Portları kontrol et ve dediğim gibiyse, işletim sisteminin yüklü olduğu diski SATA1 portuna tak.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı